آخرین اخبار

در تحقق شعار تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی همه مسئولند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین روز از بهار پرطراوت و زیبای ۱۳۹۱، عصر سه شنبه در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) ضمن تبیین موفقیتهای گوناگون ملت ایران در سال نود در مقابل رجزخوانی های سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی دشمن، حراست غیرتمندانه از منابع نفتی ایران […]

اشتراک گذاری
02 فروردین 1391
کد مطلب : 5029
رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین روز از بهار پرطراوت و زیبای ۱۳۹۱، عصر سه شنبه در اجتماع عظیم زائران و مجاوران
حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) ضمن تبیین موفقیتهای گوناگون ملت ایران در سال نود در مقابل رجزخوانی های سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی دشمن، حراست غیرتمندانه از منابع نفتی ایران را علت خصومت زورگویان جهانی با نظام اسلامی خواندند و تأکید کردند: جمهوری اسلامی مانن د شیر از حقوق ملت ایران دفاع می کند.
رهبر انقلاب اسلامی در اولین بخش از سخنانشان در اجتماع پرشور زائران و مجاوران حرم رضوی، با تبریک مجدد عید نوروز به همه ایرانیان، به ترسیم تصویری عینی و دقیق از نقاط قوت عملکرد ملت ایران و طرحها و تلاشهای بدخواهان این ملت در سال ۹۰ پرداختند تا موقعیت ایرانیان و دشمنانشان در این رویارویی راهبردی مشخص تر شود.
ایشان، هدف اصلی رجزخوانیها، لشکرکشی های «تبلیغاتی – سیاسی – اقتصادی» و تهدیدات نظامی – امنیتی امریکا و دیگر بیگانگان بدخواه را، مرعوب کردن، ناامید ساختن و متوقف کردن ملت ایران دانستند و افزودند: آنها در سال ۹۰ همه توان خود را بکار گرفتند تا به این ملت شجاع، زنده و پرنشاط ثابت کنند که ایرانیان «نمی توانند»، اما ملت، با تعالیمی که امام بزرگوار به او داده بود، بطور مکرر به همه جهان و به همه بیگانگان فهماند که به کوری چشم دشمنان، «ما می توانیم».
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به این واقعیت که نقاط قوت عملکرد ملت در جمع بندی نهایی، بسیار بیشتر از نقاط ضعف است، همراهی تحسین برانگیز مردم با مسئولان را موجب نتایج اقتصادی قابل توجهی در سال ۹۰ خواندند که مسئله هدفمند کردن یارانه ها از مهمترین آنها بوده است.
ایشان، با استناد به دیدگاه مشترک همه کارشناسان اقتصادی درباره ضرورت اجرای هدفمند کردن یارانه ها خاطرنشان کردند: در سال ۹۰، دولت و مجلس با وجود شرایط دشوار و پیچیده ای که تحریم ها ایجاد کرده بود، مراحل مهم و قابل توجهی از این کار بزرگ را با پشتیبانی و همدلی مردم به پیش بردند که البته کار هنوز تمام نشده است.
رهبر انقلاب اسلامی، توزیع عادلانه یارانه ها و بهبود زندگی طبقات ضعیف را از جمله نتایج هدفمند کردن یارانه ها دانستند و افزودند: اصلاح نسبی در چرخه معیوب تولید و حرکت به سمت «متعادل کردن مصرف و بازده» از دیگر اهدافی بود که سال گذشته به همت مردم و مسئولان در فعالیتهای تولیدی محقق شد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به مدیریت حاملهای انرژی، صرفه جویی و کاهش مصرف بنزین در حد تقریبی تولید داخل را امتیاز بزرگی برای کشور برشمردند و افزودند: این کار مهم در شرایط تحریم انجام شد و نقشه توطئه آمیز دشمنان را خنثی کرد.
پیشرفتهای ملت در عرصه علم و فناوری و تأثیر این پیشرفتها در مسائل اقتصادی نکته عمده دیگری بود که رهبر انقلاب در تبیین دستاوردهای ملت ایران در سال ۹۰، در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی به آن پرداختند.
ایشان با اشاره به حساسیت ویژه و همیشگی خود به پیشرفت کشور در عرصه علم و فناوری، تحقق این هدف را از پایه های اقتدار اقتصادی و استغنای سیاسی کشور خواندند و با استناد به گزارشهای مراکز معتبر علمی جهان تأکید کردند: سطح پیشرفتهای علمی ایران، بسیار بیشتر از حدی است که تاکنون مردم از آن مطلع شده اند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: گزارشهای معتبر بین المللی نشان می دهد ایران با رشد ۲۰ درصدی علمی، سریعترین رشد علمی جهان را داراست و در سال ۹۰ با در اختیار داشتن رتبه اول علمی در منطقه، در میان همه کشورهای جهان به رتبه هفدهم دست یافته است و این موفقیتهای بسیار ارزشمند در حالی به دست آمده که دشمنان برای جلوگیری از پیشرفت ایران برروی تحریم های به قول خودشان فلج کننده، سرمایه گذاری و شرط بندی می کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به پیشرفتهای جوانان دانشمند ایران در زیست فناوری، نانو و هوافضا افزودند: جوانان پرافتخار ملت در سال ۹۰، موفق به غنی سازی ۲۰ درصدی شدند و دشمن را متحیر ساختند.
ایشان خاطرنشان کردند: در حالیکه در سال ۸۹، امریکاییها با وجود آگاهی از نیازهای دارویی ملت ایران می خواستند با باج خواهی و زورگویی اورانیومهای غنی شده ایران را به بهانه دادن اورانیوم ۲۰ درصد از کشور خارج کنند اما جوانان ما، با اتکا به توانایی و هوش تحسین برانگیزشان، این کار سخت و پیچیده را انجام دادند و اکنون انواع رادیو داروهای مورد نیاز هزاران بیمار، با سوخت هسته ای داخلی، تولید می شود.
تولید صفحه سوخت هسته ای در داخل کشور از دیگر واقعیاتی بود که حضرت آیت الله خامنه ای با استناد به آن، سال نود را برای ملت ایران سالی درخشان و برای دشمنان ملت، سالی نومید کننده برشمردند.
ایشان افزودند: بیگانگان می گفتند اورانیوم های تولید شده را به ما بدهید تا در یک کشور دیگر غنی سازی ۲۰ درصد کنیم و سپس در کشوری دیگر این بیست درصد را به صفحه سوخت تبدیل کنیم اما جوانان ما، همه این کارها را خودشان انجام دادند.
رهبر انقلاب افزایش ۶ برابری داروهای نوترکیب و افزایش خدمات دانش بنیان را از دیگر دستاوردهای سال ۹۰ برشمردند و با اشاره به بازدید هفته گذشته خود از پژوهشگاه صنعت نفت افزودند: در این بازدید، پیشرفتهایی مشاهده شد که روزی قابل تصور نبود و تکرار این واقعیات در مراکز مختلف، نشان می دهد که اینگونه پدیده های شوق برانگیز، استثنا نیست بلکه، به یک قاعده تبدیل شده است.
حضرت آیت الله خامنه ای، با اشاره به ویژگی هایی نظیر «روحیه و فکر جهادی» و اعتماد به نفس بالای دانشمندان جوان کشور افزودند: در بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت این واقعیت بار دیگر مشخص شد که جوانان خوشفکر و پرتلاش کشور، تحریم ها را فرصتی برای پیشرفت می دانند و این نگاه ارزشمند همراه با تکیه دستگاهها به جوانان، و گسترش همکاری دانشگاه با صنعت، چشمه ی جوشان خلاقیت استعدادهای ایرانی را شکوفا کرده است.
حضرت آیت الله خامنه ای، با اشاره به آثار مستقیم اقتصادیِ پیشرفتهای علم و فناوری تأکید کردند: اینگونه پیشرفتها، نشانه هایی حقیقی از جهاد اقتصادی است.
رهبر انقلاب اسلامی، عربده کشی دشمنان بدخواه ملت را در سرتاسر سال ۹۰، نشانه بی نتیجه بودن اقدامات آنان دانستند و افزودند: عوامل دولت امریکا، در سراسر جهان به راه افتاده اند تا به خیال خود، تحریم ها را عملی کنند و با ضربه زدن به مردم ایران؛ میان آنها و نظام جدایی بیاندازند اما این تلاشها نیز راه به جایی نخواهد برد.
حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین دستاوردهای دیگر ملت در سال ۹۰، به دیپلماسی فعال در مسائل منطقه ای اشاره کردند و افزودند: در سال گذشته جمهوری اسلامی به مرکز توجه دنیای بیدار شده اسلام تبدیل شد.
ایشان همچنین در زمینه خدمات اقتصادی، ساخت دهها هزار خانه و تلاش بی وقفه در عرصه هایی نظیر راهسازی و مسکن روستایی را طلیعه دهه پیشرفت و عدالت برشمردند و افزودند: این واقعیات، بدخواهان عنود را ناامیدتر می کند.
حضرت آیت الله خامنه ای حضور پرشکوه ملت در انتخابات ۱۲ اسفند را یکی دیگر از حرکتهای تحسین برانگیز ملت در سال گذشته برشمردند و افزودند: امیدواریم در مرحله دوم انتخابات نیز همین شکوه و زیبایی تکرار شود.
تلاش ۶ ماهه و بیوقفه رسانه های سیاسی بیگانگان برای دلسرد کردن مردم نسبت به انتخابات و ترور دانشمندان هسته ای برای ترساندن ملت از جمله روشهایی بود که رهبر انقلاب در تشریح فعالیتهای ضد انتخاباتی بدخواهان ملت، به آنها اشاره کردند.
ایشان حضور مردم در انتخابات ۱۲ اسفند را از متوسط حضور ملتها در انتخابات مجالس  بیشتر دانستند و با اشاره به متوسط ۳۰ تا ۴۰ درصدی مشارکت مردم امریکا در انتخابات کنگره، مجلس ملی و مجلس سنا تأکید کردند: حضور بسیار مهم و بیش از ۶۴ درصدی ملت ایران، در مقایسه با این آمار، حقیقت خود را بیشتر آشکار می کند.
رهبر انقلاب اسلامی، حضور تحسین برانگیز ملت در انتخابات مجلس را یک رسانه صادق و پرقدرت برای نشان دادن واقعیات ایران دانستند و افزودند: بیگانگان می خواستند با فضاسازی و هیاهو، ۱۲ اسفند را روز سرخوردگی ملت و نظام قرار دهند اما این روز به برکت آگاهی و نشاط ملت به روز سربلندی ملت و نظام اسلامی تبدیل شد.
حضرت آیت الله خامنه ای پس از ترسیم موقعیت ملت ایران و دشمنان در سال ۹۰، به طرح یک پرسش اساسی پرداختند: چرا جبهه استکبار با این ملت و با نظام اسلامی دشمنی می کند؟
رهبر انقلاب در پاسخ به این سؤال با رد بهانه های متفاوت و نوبه ای بیگانگان از جمله مسئله هسته ای و حقوق بشر تأکید کردند: علت اصلی خصومتها و کینه ورزی زورگویان این است که نظام اسلامی مقتدرانه از ثروت عظیمِ نفت و گاز ایرانیان حراست می کند.
ایشان در تشریح بیشتر این مسئله، به وابستگی عمیق کشورهای غربی به منابع نفت و گاز اشاره کردند و افزودند: آنها می دانند که منابع نفتی اشان حداکثر تا ده سال دیگر تمام می شود و رگ حیاتشان به منابع نفتی مناطق دیگر جهان بویژه خلیج فارس کاملاً وابسته خواهد شد به همین علت تسلط بر کشورهای دارنده منابع نفت بویژه جمهوری اسلامی برای آنها، اهمیت بی نظیر، استراتژیک و حیاتی دارد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینکه ایران در مجموع بیشترین منابع نفت و گاز جهان را داراست، افزودند: قدرتهای استکباری به خاطر تأمین منابع راهبردیشان می خواهند کشورهای دارای منابع نفت در دست آنها همچون موم باشند اما جمهوری اسلامی در مقابل خواسته های نامشروع آنها همچون شیر ایستاده است.
ایشان افزودند: کسانی که خیال می کنند با عقب نشینی در مسئله هسته ای، دشمنی امریکا تمام می شود دچار غفلتند چرا که در منطقه ما کشورهای دارای سلاح هسته ای نیز وجود دارند اما امریکا هیچ حساسیتی به آنها نشان نمی دهد پس علت دشمنی زورگویان، مسئله هسته ای و حقوق بشر نیست بلکه پاسداری غیرتمندانه ملت و نظام اسلامی از منابع ملی نفت و گاز، علت این خصومتهاست.
رهبر انقلاب اسلامی، تصور امریکاییها مبنی بر نابودی، تضعیف و یا عقب نشینی جمهوری اسلامی ایران را با ستیزه گری و تهدید و تحریم، خطایی فاحش خواندند و به آنها هشدار دادند چوب این خطای بزرگ را خواهند خورد بنابراین بهتر است با ملت ایران محترمانه رفتار کنند.
رهبر انقلاب اسلامی، موقعیت ضعیف و متزلزل امریکا را در ورای قدرت نمایی و هیاهو و جنجال این کشور، واقعیتی انکارناپذیر خواندند و افزودند: رئیس جمهور فعلی امریکا با شعار تغییر آمد و مردم امریکا به امید خوب شدن وضع بد خود به او رأی دادند اما اکنون از لحاظ اقتصادی امریکا دچار بدهی سرسام آور و مشکلات فراوان است، از لحاظ اجتماعی جنبش تخسیر وال استریت در این کشور به راه افتاده و از لحاظ سیاسی نیز در عراق، افغانستان، پاکستان، مصر و شمال افریقا وضعیتی به مراتب بدتر از گذشته دارد.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته ممکن است امریکایی ها خطرآفرینی و یا دیوانگی کنند ما ضمن تأکید بر اینکه سلاح اتمی نداریم و تولید نیز نمی کنیم اعلام می کنیم در مقابل تهاجم احتمالی آنها یا رژیم صهیونیستی، در همان سطحی که به ما حمله شود به آنها حمله خواهیم کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای شکست باطل در حمله به جبهه حق را سنت تخلف ناپذیر الهی دانستند و تأکید کردند: ملت آماده، عازم و با نشاط ایران، در فکر تهاجم و تجاوز نیست اما به هستی، ثروت، هویت، اسلام و جمهوری اسلامی خود با تمام وجود دلبسته است و از آنها دفاع خواهد کرد.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به شعار سال نو یعنی «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» افزودند: در تحقق این هدف بسیار مهم همه مسئول هستند.
حمایت و تقویت تولید داخلی با استفاده از صندوق توسعه ملی، مهمترین نکته ای بود که ایشان در بخش وظایف دولت در روند تحقق شعار سال نو، مورد تأکید قرار دادند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: مجلس نیز باید در این روند با همراهی دولت، رونق تولید ملی را در دستور کار قرار دهد.
رهبر انقلاب اسلامی تولید محصولات داخلی مرغوب و با دوام و کاهش قیمت تمام شده محصولات را تا جای ممکن، از وظایف نیروهای کار و سرمایه دانستند و افزودند: در این زمینه نیز بخشهای دولتی و مجلس با بخشهای تولیدی همراهی کنند.
ایشان، فرهنگ غلط تفاخر به مصرف کالاهای خارجی را مورد انتقاد قرار دادند و خاطرنشان کردند: برخی تولیدات داخلی به خاطر این فرهنگ غلط با مارک خارجی به فروش می رسد اما این مسئله به ضرر کشور است و به پیشرفت و آینده ایران لطمه می زند و مردم عزیز با همت و اراده خود، این فرهنگ غلط را اصلاح کنند که این خود، نوعی جهاد اقتصادی است.
حضرت آیت الله خامنه ای در آخرین بخش از سخنان خود در اولین روز سال نو، اتحاد و یکپارچگی را نیاز جدی کشور خواندند و با دعوت از همه برای رفتار مهربانانه و پرمحبت افزودند: سلیقه های متفاوت و دیدگاههای گوناگون نباید باعث اختلاف و تفرقه شود.
رهبر انقلاب اسلامی، منازعه بر سر مسائل مختلف سیاسی – اقتصادی و شخصیتی را باعث جری شدن دشمن برشمردند و افزودند: نباید با مخالفی که دنبال جمهوری اسلامی و دنبال حق است اما راه را اشتباه می رود، همانند معاندان نظام برخورد کرد.
ایشان با ابراز تأسف از عملکرد بی محابا و اختلاف برانگیز برخی رسانه های اینترنتی افزودند: مسئولان به گونه ای این مسئله را تدبیر کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای ضمن دعوت از همه برای پایبندی به اخلاق اسلامی و قانون خاطرنشان کردند: مبادا کسانی به بهانه ی این حرف جوانان انقلابی را مورد شماتت قرار دهند چرا که اینجانب همه جوانان مؤمن و انقلابی را فرزندان خود می دانم و از آنها حمایت می کنم و البته همه باید با رعایت اخلاق اسلامی، قانون را مراعات کنند.
ایشان همچنین مجلس و دولت را به حفظ متقابل حریم یکدیگر توصیه مؤکد کردند و در پایان بار دیگر برای ملت ایران، سالی پرنشاط همراه با موفقیت و خوشبختی آرزو کردند.
پیش از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی آیت الله واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی در سخنانی با اشاره به تحولات بزرگ منطقه و جهان اسلام در یک سال گذشته که منجر به تشکیل دولت های جدید و سرنگونی برخی دیکتاتورهای مستبد شد این تغییرات بنیادین را مرهون نقش، کلام و اندیشه های امام راحل و سیاست های نظام اسلامی و هدایت های رهبری آن دانست.
وی آینده اسلام را روشن و امیدآفرین توصیف کرد و گفت: جمهوری اسلامی در یکسال گذشته به رغم همه ی فشارها و تهدیدات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نشان داد بر همه ی توطئه ها غلبه یافته است.

یک پاسخ به “در تحقق شعار تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی همه مسئولند”

 1. حسني گفت:

  ۹۰ جمله تاریخی امام خامنه ای در سال ۹۰
  رهبر معظم انقلاب در سال ۹۰ بیش از ۶۰ سخنرانی داشتند که در هریک از آنها نکات مهمی را برای مردم و مسئولین مطرح کردند.
  در این گزارش ۹۰ جمله از کلیدی ترین جملاتی را که رهبر معظم انقلاب در بیانات خود در سال ۹۰ از فروردین تا مرداد به آنها توجه ویژه داشتند را در چهار بخش اقتصادی، فرهنگی، سیاست داخلی و سیاست خارجه برای شما گردآوری کرده ایم…

  به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ در این گزارش ۹۰ جمله از کلیدی ترین جملاتی را که رهبر معظم انقلاب در بیانات خود در سال ۹۰ از فروردین تا مرداد به آنها توجه ویژه داشتند را در چهار بخش اقتصادی، فرهنگی، سیاست داخلی و سیاست خارجه برای شما گردآوری کرده ایم.

  حوزه اقتصادی

  ۱. این سال را “سال جهاد اقتصادی” نامگذاری می کنم و از همه مسئولان انتظار دارم در عرصه‌ی اقتصادی با حرکتِ جهاد گونه کار کنند.

  پیام نوروزى به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۰ / “سال جهاد اقتصادی”

  ۲. آنچه که من از مسئولین و از مردم عزیزمان توقع دارم، این است که جای تابلونویسی شعار جهاد اقتصادی را بشنوند، باور کنند و دنبال کنند.

  بیانات در حرم مطهر رضوی در آغاز سال ۹۰

  ۳. جهاد اقتصادى. یک حرکت عظیمى جلوى همت مسئولین کشور هست. هم مردم، هم مسئولین باید دست به دست هم بدهند، امسال این حرکت جهاد اقتصادى را شروع کنند.

  ۴. شعارهاى سال به معناى شروع این جریان است، نه اینکه مخصوص امسال است

  بیانات در دیدار هزاران نفر از مردم استان فارس

  ۵. بعضی روى قوه‌ى قضائیه فشار مى‌آورند که اسامی مفسدین اقتصادی را افشاء کنید. هیچ لزومى ندارد افشاء کردن. در موارد شارع مقدس مشخصاً خواسته است که مردم مجازات را ببینند، یا مجازات شونده را بشناسند؛ اینها موارد خاصى است، مال همه جا نیست.

  بیانات در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه

  ۶. ما واقعاً حق نداریم افراد را به صرف گمان، متهم کنیم، مشهور کنیم؛ واقعاً جایز نیست؛ نه در سایت، نه در روزنامه، نه در تریبونهاى گوناگون. حیثیت افراد را باید حفظ کرد.

  ۷. اگر جرمی جائى ثابت نشده باشد. ما هیچ حجتى نداریم که این را بگوئیم. حتّى جرمى که ثابت شد، اصل نباید بر افشاى آن جرم باشد. مگر آنجائى که خود نفس افشاء کردن، یک مصلحت بزرگى داشته باشد

  بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان

  ۸. ما در عرصه های گوناگون اقتصادی ، کشاورزی صنعتی و …. پیشرفتهاى خوبى داشتیم. خوب است که مردم اینها را از زبان مسئولان بخشهاى گوناگون غیردولتى بشنوند؛ این، مردم را امیدوار می کند.

  ۹. سیاست استکبارى، زمین زدن ملت ایران و نظام جمهورى اسلامى از راه اقتصاد است. تحریمها گرچه بهانه‌اش مسئله‌ى انرژى هسته‌اى است، اما دروغ می گویند هدف تحریمها، فلج کردن اقتصادى است.

  بیانات در دیدار فعالان بخش‌هاى اقتصادى‌ کشور

  حوزه فرهنگی

  ۱۰. نظام آموزش و پرورش وارداتی ما توانائى لازم را براى تربیت نسلهاى گوناگون را ندارد و برخاسته‌ى از نیازهاى درونى ما نیست.

  ۱۱. تحول در نظام آموزش و پرورش باید بر اساس ایجاد یک الگوى مستقل ایرانى و برخاسته‌ى از معنویات و نیاز این کشور باشد؛ در واقع برخاسته‌ى از اسلام ناب، باشد.

  ۱۲. هدف الگوى جدید تحول در آموزش و پرورش ،تربیت نیروى انسانىِ طراز جمهورى اسلامى است.

  بیانات در دیدار هزاران نفر از معلمان سراسر کشور

  ۱۳. یکى از مهمترین کارها در عرصه‌ى نظرى عدالت‌پژوهى است باید در دانشگاه یک دانشِ میان‌رشته‌اى تعریف شود؛ بحث شود، روى آن به طور مستقل سرمایه‌گذارى شود.

  بیانات در دومین نشست اندیشه‌هاى راهبردى‌

  ۱۴. بحران زن در دنیا از دو مساله نگاه غلط و بد فهمیدن جایگاه و شان زن در جامعه و بدفهمیدن مسئله خانواده و بد عمل کردن در رفتارهای داخل خانواده است. که از غرب شروع شده و خیلى هم قدیمى و ریشه‌دار نیست.

  ۱۵. ما در مسئله‌ى زن، از غرب طلبگاریم؛ ما مدعى غربیم.

  ۱۶. غرب باید در قبال تحقیر و ظلم به زن جواب گو باشد.

  ۱۷. جمهورى اسلامى در مسئله‌ى زن باید به طور صریح و بدون هیچ مجامله، حرف خودش را که اعتراض به نگاه غربى و این نامعادله‌ى ظالمانه‌ى غربى است بگوید.

  بیانات در دیدار جمعی از بانوان نخبه

  ۱۸. رسانه‌ها متوجه باشند؛ بى‌دلیل گزارشهاى رسمى مسئولان برجسته‌ى نظام را زیر سؤال نبرند.

  بیانات در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه

  ۱۹. به گمان من یکى از بدترین و پرخسارت‌ترین تنبلى‌ها، تنبلى در خواندن کتاب است.

  ۲۰. کتابخوانى باید در جامعه ترویج شود؛ و این کار بر عهده‌ى همه‌ى دستگاه‌هائى است که در این زمینه مسئولند؛ از مدارس ابتدائى بگیرید تا دستگاه‌هاى ارتباط‌جمعى، تا صدا و سیما، تا وسائل تبلیغاتى گوناگون.

  ۲۱. در تولید کتاب به نیازها و خلأهاى جامعه نگاه کنند؛ خلأهاى فکرى را، نیازهاى فکرى را بشناسند، انتخاب کنند، سراغ آنها بروند.

  بیانات در دیدار مسئولان کتابخانه‌ها و کتابداران

  ۲۲. حفظ قرآن می تواند تدبر در قرآن را ایجاد کند. ما حافظ قرآن کم داریم. حالا یک میلیون کم است به جاى یک میلیون، ما باید ده میلیون نفر حافظ قرآن داشته باشیم.

  بیانات در دیدار قاریان، حافظان و اساتید قرآنی

  ۲۳. من معتقدم که کشور ما با امکاناتى که داریم، می تواند صد و پنجاه میلیون نفر جمعیت داشته باشد. هر اقدام و تدبیرى که می خواهد براى متوقف کردن رشد جمعیت انجام بگیرد، بعد از صد و پنجاه میلیون انجام بگیرد.

  بیانات در دیدار مسئولان نظام جمهورى اسلامى ایران

  ۲۴. ما به هیچ وجه نگفتیم که دانسته‌هاى غربى‌ها را که در زمینه‌هاى گوناگون علوم انسانى پیشرفتهاى چند قرنىِ زیادى داشتند، یاد نگیریم یا کتابهاى اینها را نخوانیم؛ ما میگوئیم تقلید نکنیم.

  ۲۵. ما از یادگیرى به هیچ وجه احساس سرشکستگى نمی کنیم. لازم است یاد بگیریم، از غرب و شرق یاد بگیریم .ما از این احساس سرشکستگى می کنیم که این یادگیرى به دانائى و آگاهى و قدرت تفکر خود ما منتهى نشود. شاگردى می کنیم تا استاد شویم.

  ۲۶. به تشکلهاى دانشجوئى توصیه کنم، این است که به طور جدى به کارهاى فکرى و فرهنگىِ برنامه‌مند و هدفمند و عمیق بپردازند. و از ابتذال در کارهای فرهنگی به جد بپرهیزند.

  بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان

  ۲۷. امروز تعداد شاعران ما در کشور، از لحاظ کمیت، شبیه همان دوره‌ى دویست ساله است. البته این به برکت انقلاب است.

  بیانات در دیدار جمعی از شعرا

  حوزه سیاست خارجه

  ۲۸. جمهورى اسلامى موضع حق را انتخاب می کند،تماشاگر بی تفاوت بودن در طبیعت جمهوری اسلامی نیست .

  ۲۹. جنگ، امروز هم هست. قدرتهاى مستکبر دنیا – یعنى قدرتهاى غربى، قدرت آمریکا، قدرت صهیونیستها – حد یقف ندارند

  ۳۰. امروز به برکت اسلام، به برکت انقلاب اسلامى، یک حوادثى در منطقه دارد اتفاق مى‌افتد. مطمئناً این بیدارى مردم به نتیجه خواهد رسید .

  ۳۱. ما از اخم قدرتهاى پوشالى دنیا هرگز نترسیدیم، ملاحظه نکردیم و نخواهیم کرد.

  بیانات در دیدار هزاران نفر از مردم استان فارس

  ۳۲. من اصرار دارم مواضع ضد استکباری مجلس همچنان با همین استحکام، با همین قوت ادامه داشته باشد.

  ۳۳. چالش میان انقلاب اسلامى و استکبار جهانى، چالش مستمرى است.

  ۳۴. دشمن امروز بر روى مسئله اقتصادی تکیه‌ى اساسى دارد.

  ۳۵. دشمن یک سناریوى جامع و سر و ته دارى را براى نظام اسلامى و براى حرکت اسلامى و بیدارى اسلامى تدارک دیده است. خوشبختانه ما کفایت برخورد با این سناریو را داریم؛ در این تردیدى نیست.

  ۳۶. دشمن در این سى و دو سال بیکار که نبودند. مرتباً تلاش شده، مرتباً فکر شده، به قول خودشان اتاقهاى فکرشان مشغول کار بوده است. ولى نتیجه این شده که جمهورى اسلامى جلو آمده، آنها عقب رفته‌اند.

  بیانات در دیدار نمایندگان مجلس شوراى اسلامى

  ۳۷. شاخص عمده در حرکت مردمىِ در بیداری اسلامی سه چیز است: یکى اسلامى بودن، یکى ضد آمریکا و صهیونیست بودن، و یکى مردمى بودن. ما با این حرکت ها همراهیم.

  ۳۸. اگر در جائى ببینیم با تحریک آمریکائى‌ها، با تحریک صهیونیستها، یک حرکتى به راه افتاده است، با آن حرکت همراهى نمی کنیم.

  بیانات در بیست و دومین سالگرد امام خمینی(ره)

  ۳۹. امروز قدرتهاى مستکبر نمی خواهند در مقابل این واقعیت بزرگ و غیرقابل انکار تسلیم شوند که ملتهاى منطقه بیدار شدند،و به اسلام برگشته‌اند.

  ۴۰. حقیقت این است. نفس اسلامى در کشورهاى مسلمان دمیده شده است.

  ۴۱. حکام دست‌نشانده‌ى آمریکا و غرب با این ملتها کارى کردند که این ملتها احساس کردند که جز قیام، جز حرکت عظیم عمومى، جز انقلاب، راهى در مقابل آنها نیست؛ لذا قدم در این راه گذاشتند .این حرکتها یقیناً به نتیجه خواهد رسید.

  ۴۲. باید همه هوشیار باشند؛ بدانند حیله‌هاى دشمنان متنوع است، ملتها توجه داشته باشند؛ آمریکائى‌ها و صهیونیستها سعى می کنند انقلابها را منحرف کنند.

  ۴۳. آنجائى که حرکت ضد آمریکا و ضد صهیونیسم است، آن حرکت، حرکت اصیل و مردمى است؛ آنجائى که شعارها به نفع آمریکا و صهیونیسم است، آنجا حرکت انحرافى است.

  بیانات در دیدار مسئولان نظام در روز عید مبعث

  ۴۴. آنچه امروز دارد اتفاق مى‌افتد، حضور مردم است با تنشان، با جانشان؛ آن هم با گرایش توحیدى و خدائى و الهى؛ با الله اکبر، با نماز جماعت.

  ۴۵. تاریخ منطقه و به تبع آن تاریخ دنیا ورق خورده است؛ یک فصل جدیدى آغاز شده است .

  ۴۶. امروز همان حرکتى که ما ملت ایران سى سال قبل عیناً همان حرکت را با یک تفاوتهاى منطقه‌اى و بومى و جغرافیائى و تاریخى، در دنیاى اسلام در چندین کشور داریم مشاهده می کنیم.

  ۴۷. موج بعدى بیداری اسلامی در مناطق خیلى دوردست‌تر هم وجود دارد و چنین چیزى پیش خواهد آمد، که این براى ما تشویق‌آمیز است،نشان می دهد که ما امیدمان به آینده باید بیشتر باشد.

  بیانات در دیدار فرماندهان سپاه پاسداران

  ۴۸. امروز جمهورى اسلامى در فضاى سیاست بین‌المللى، به عنوان یک کشور محترم، اثرگذار، معتبر و متنفذ در دنیا شناخته شده است.

  ۴۹. اوضاع منطقه درست عکس سیاستهاى قدرتهاى غربى و آمریکا و صهیونیسم بین‌الملل دارد پیش می رود.

  ۵۰. ابعاد آنچه که در مصر و در تونس و در یمن و در بعضى از مناطق دیگر دارد اتفاق مى‌افتد،خیلى عظیم است. امروز رژیم اشغالگر قدس محاصره است در بین کشورهائى که براى مقابله‌ى با او انگیزه دارند.البته تلاش می کنند براى اینکه بر امواج بحران در این منطقه سوار شوند و بیدارى را به نحوى کنترل کنند؛ اما نتوانستند.

  ۵۱. در لیبى، سیاست غرب، سیاست بسیار رذیلانه و موذیانه‌اى است. اولاً مسئله‌ى نفت لیبى است که برایشان مهم است، ثانیاً فضاى وسیع این کشور است که می توانند در جاهاى مختلفش پایگاه بزنند، ثالثاً اشراف بر کشور مصر و کشور تونس؛ دو تا کشور انقلابى.

  بیانات در دیدار مسئولان نظام جمهورى اسلامى ایران

  ۵۲. در زمینه‌ى مسائل منطقه، دستگاه‌هاى ذى‌ربط کشور تحرک بسیار خوبى داشتند و دارند. الان منطقه، میدان عظیم زورآزمائى است و دستگاه‌هائى که با این مسئله مرتبطند، حسابى وسط میدانند . برخى از کارها قابل تبلیغاتى شدن نیست

  ۵۳. ثبات و استمرار و استقرار نظام جمهورى اسلامى از جمله‌ى مهمترین عواملى بوده است که ملتهاى منطقه و ملتهاى مسلمان را امیدوار کرد.

  ۵۴. توصیه‌ من به مجموعه‌ى تشکلهاى دانشجوئى این است: شما وقتى نگاه می کنید به جبهه‌ى معارض، یعنى استکبار، جبهه‌ى ظلم، جبهه‌ى سرمایه‌دارهاى کلان بین‌المللى، کارتلها، تراستها و و و، به چشم یک جبهه به آنها نگاه کنید در مقابله‌ى با انقلاب اسلامی با این نگاه خیلى از کارهاى اینها معناى واقعى خودش را نشان می دهد.

  ۵۵. امروز یکى از سیاستهاى دشمن، ترویج ابتذال است. با این سیاست استکبار مبارزه کنید.

  بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان

  حوزه سیاست داخلی

  ۵۶. کشور نباید به مسائل حاشیه‌اى مبتلا شود.

  ۵۷. اتحادى که امروز در میان مردم و در بین مردم و مسئولین وجود دارد، بایستى باقى بماند .

  ۵۸. یکى از نقشه‌هاى بزرگ دشمنان ملت ایران، ایجاد تفرقه و شکاف در داخل بوده است.

  ۵۹. مسئولین کشور باید سعى کنند گله ها را در معرض افکار عمومى مطرح نکنند؛ این ضربه‌ى به اتحاد ملى است.

  بیانات در حرم مطهر رضوی در آغاز سال ۹۰

  ۶۰. تا من زنده هستم، تا من مسئولیت دارم، به حول و قوه‌ى الهى نخواهم گذاشت این حرکت عظیم ملت به سوى آرمانها ذره‌اى منحرف شود.

  ۶۱. تا مردم عزیزمان اینجور با شور، با شعور، با بصیرت، با عزم راسخ در میدان هستند، لطف الهى شامل است؛ این را بدانید.

  ۶۲. دولت مشغول تلاش و فعالیت و خدمت است. هر جا خدمت باشد، هم مردم طرفدار هستند، هم رهبرى طرفدار است.

  ۶۳. در مسئله‌ى اطلاعات چه جنجالى در دنیا راه انداختند. تحلیلها را به سمت شکاف داخل نظام جمهورى اسلامى بردند، که رئیس جمهور حرف رهبرى را گوش نکرده است!ببینید چطور منتظر بهانه‌اند.

  ۶۴. آنجائى که احساس کنم یک مصلحتى دارد تفویت می شود(مثل مسئله اطلاعات) یک مصلحت بزرگى دارد مورد غفلت قرار می گیرد، تفویت می شود؛ خب، انسان وارد می شود که جلوى این تفویت مصلحت را بگیرد.

  ۶۵. نقص در کار همه‌مان هست؛ بنده هم نقص دارم، رؤساى قوا هم خالى از نقص نیستند، باید نقصهاى خودمان را بشناسیم، آنها را کم کنیم؛ تا در کار عظیم این ملت بزرگ گره ایجاد نکنیم.

  بیانات در دیدار هزاران نفر از مردم استان فارس

  ۶۶. بحث عدالت بایستى به یک گفتمان نخبگانى تبدیل شود. باید این مسئله را دنبال کنیم و پیگیرى این بحث را رها نکنیم؛ چون زمینه خیلى زیاد است.

  ۶۷. امروز کشور در مسیر پیشرفتهاى جهشى است؛ این یک واقعیتى است. خوشبختانه حرکت کشور به سمت پیشرفت – به معناى عام – یک حرکت سریعى است.

  ۶۸. امروز باید رابطه‌ى پیشرفت و عدالت مشخص شود.

  بیانات در دومین نشست اندیشه‌هاى راهبردى‌

  ۶۹. اختلاف سلیقه، اختلاف نظر، در مسائل سیاسى، نباید به چالش میان جناحهاى کشور منتهى شود.

  ۷۰. گناه بزرگ فتنه‌گران در سال ۸۸ این بود که شبه های ذهنیشان را به صورت ایجاد چالش براى نظام اسلامى مطرح کردند. این گناه بزرگ، قابل اغماض هم نیست.

  ۷۱. در داخل مجلس شوراى اسلامى، خودنظارتى بگذارید. این، همان تقواى جمعى است.

  ۷۲. کسى با آزادى نماینده مخالف نیست؛ با کج رفتارى نماینده مخالف است.

  ۷۳. یک نماینده‌ى کج رفتار مجلس شوراى اسلامى را بدنام می کند، حیف نیست؟ مجلسِ به این عظمت، این نهاد قانونىِ اساسى در کشور.

  ۷۴. مراقب باشید به خاطر انتخابات آخر سال در اسفند، این ده ماهى که باقى مانده، مجلس دچار رکود و کم‌کارى نشود.

  ۷۵. خطر بزرگى است کسى به خاطر تأمین نمایندگى در یک دوره، به صاحبان ثروت یا به صاحبان قدرت نزدیک شود؛ این از آن چیزهائى است که خداى متعال از آنها نمی گذرد و انتقام خواهد گرفت.

  ۷۶. بایستى همکارى کرد، باید کمک کرد؛ هم مجلس کمک کند به دولت، هم دولت کمک کند به مجلس.

  بیانات در دیدار نمایندگان مجلس شوراى اسلامى

  ۷۷. تعبیر “پابرهنگان” و “کوخ‌نشینان” جزو تعبیراتى بود که در کلام امام بارها و بارها تکرار شد. به مسئولین اصرار داشتند که به طبقات محروم برسید و از اشرافیگرى پرهیز کنند.

  ۷۸. آفت مسئولیت در یک نظامى که متکى به آراء مردم و متکى به ایمان مردم است، این است که مسئولین به فکر رفاه شخصى بیفتند.

  ۷۹. اعتماد مردم با تأمین عدالت و عمل دقیق و حکیمانه‌ى به قانون تأمین خواهد شد.

  ۸۰. تمام قوا ها هم توجه داشته باشند زیر سؤال بردن فعالیتها، زحمات را ضایع می کند.

  ۸۱. ما به عنوان کسى که مستمع و شنونده و مخاطب گزارش های رسانه ها هستیم، باید هوشیارانه نگاه کنیم، گزارشها را تلقى به قبول کنیم.البته در مواردى ممکن است یک آمار دروغ، آمار غلط، آمار اشتباهى هم داده شود؛ این را نباید تعمیم داد و شبهه کرد.

  بیانات در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه

  ۸۲. بایستى واقع‌بینانه نگاه کنیم؛ خودمان را نبایستى دچار خطا کنیم؛ یکسونگرى نکنیم. ما نقاط مثبتى داریم، نقاط منفى‌اى هم داریم؛ هر دو را ببینیم.

  ۸۳. غلبه دادن نگاه منفى، خلاف واقع‌بینى است؛ موجب ناامیدى است.

  ۸۴. غلبه دادن نگاه مثبت، بدون دیدن نقطه‌ى منفى، این هم گمراه کننده است؛ موجب یک رضایتى در انسان می شود که کاذب است.

  ۸۵. نظام ثابت کرده است که توانائى غلبه‌ى بر تهدیدها را دارد؛ این خیلى چیز مهمى است.

  ۸۶. اعتماد میان مردم و نظام. کمتر کشورى در دنیا وجود دارد که اعتمادى را که مردم ایران نسبت به نظام جمهورى اسلامى دارند، نسبت به نظام حکومتى خود داشته باشند.

  ۸۷. در سخت‌ترین شرائط تحریم، کشور در مقوله علم و فناوری ، انرژی هسته ای فناوری زیستی و نانو، ابررایانه ها ، هوا و فضا ، نانوداروهای ضد سرطان و… پیشرفت کرده است .

  ۸۸. ما در کشور رکود نداریم؛ حرکت داریم، پیشرفت داریم، اما نظام، نظام ثابت و مستقرى است؛ استحکام دارد. اینها نقاط مثبت ماست.

  ۸۹. تجربه‌ى متراکم در قانونگذارى، در اجرا؛ این هم جزو نقاط درخشان کشور است.

  ۹۰. میل به رفتارهاى قبیله‌اى در میدان سیاست، در میدان اقتصاد، از دیگر نقاط ضعف ماست.

  بیانات در دیدار مسئولان نظام جمهورى اسلامى ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *