آخرین اخبار

حاجی در جلسه کارگروه اشتغال: آموزش غیر مرتبط و توزیع نامناسب نیروی کار در تخصص ها، معضل نظام تولید در بخشهای مختلف آن است

پنجشنبه ۹۵/۶/۱۱، نماینده مردم شریف شهرستانهای شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در جلسه کارگروه اشتغال به میزبانی شرکت تامکار در شهرستان برخوار شرکت کرد. حسینعلی حاجی در ابتدا با تاکید بر لزوم تداوم جلسات کارگروههای اشتغال در منطقه تا دستیابی به نتایج مناسب برای ایجاد تحول در وضعیت تولید و […]

اشتراک گذاری
15 شهریور 1395
کد مطلب : 22956

پنجشنبه ۹۵/۶/۱۱، نماینده مردم شریف شهرستانهای شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در جلسه کارگروه اشتغال به میزبانی شرکت تامکار در شهرستان برخوار شرکت کرد.

حسینعلی حاجی در ابتدا با تاکید بر لزوم تداوم جلسات کارگروههای اشتغال در منطقه تا دستیابی به نتایج مناسب برای ایجاد تحول در وضعیت تولید و اشتغال ، تصریح کرد: عدم تعادل در سطح دانش و تخصص نیروهای متقاضی کار و به عبارتی عدم تناسب کارجویان با مشاغل موجود در کشور که حاصل آموزش های غیر مرتبط و توزیع نامناسب نیروی کار در تخصص ها است، معضل نظام تولید در بخشهای مختلف آن است.

وی در این رابطه افزود: بسیاری از مشاغل وجود دارد که نفر انجام دهنده آن کم است. کشور ما به نظام تعیین شغل نیاز دارد. وجود تعداد بالای افراد بیکار دارای مدارک فوق لیسانس و دکترا در کشور و تعداد کم تکنسین در تخصص های مختلف، نشان دهنده وارونه شدن هرم تخصص و آموزش بر خلاف هرم نیازمندی نظام تولید در کشور است.

آقای حاجی نیاز کنونی کشور را تعامل وزارتخانه های آموزش و پرورش، آموزش عالی و وزارت کار به منظور ارائه برنامه و تعریفی صحیح و منطقی از هرم کار، تخصص و توزیع نیروی انسانی دانست و در این خصوص اظهار داشت: سازمان فنی و حرفه ای در شرایط فعلی، در حوزه تربیت نیروی فنی مورد نیاز بازار کار، بخشی از نیازمندیهای موجود را پوشش می دهد اما برای سالهای آینده باید برنامه ریزی و بسترسازی مناسب صورت پذیرد که در غیر اینصورت شرایط بدتر از حال خواهد بود.

وی وجود درآمدهای نفتی را دلیل کاربردی نبودن بسیاری از برنامه ریزی ها در حوزه تناسب آموزش با بازار کار و پایین بودن
بهره وری اعلام و ابراز داشت: بنده به همین دلیل در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، پیشنهاد دادم که درآمدهای نفتی صرف پروژه های عمرانی و درآمدهای مالیاتی صرف هزینه های جاری کشور شود.

نماینده مردم شریف شهرستانهای شاهین شهر و میمه و برخوار در پایان این جلسه، لزوم ایجاد تحول و بهینه سازی نظام تولید در کشور و نقش منابع انسانی در این موضوع حیاتی و هدفمندسازی آموزش ها در تربیت نیروی انسانی مورد نیاز آن را خاطر نشان ساخت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *