آخرین اخبار

حاجی دلیگانی در موافقت با دو فوریت طرح گسترش اختیارات وزیر دادگستری: وزیر دادگستری از مجلس رأی اعتماد می گیرد ولی به مجلس پاسخگو نیست

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه وزیر دادگستری از مجلس رأی اعتماد می گیرد ولی به مجلس پاسخگو نیست تصریح کرد:‌ وزیر دادگستری در مقابل قوه قضائیه به قوه مجریه پاسخگویی دارد ولی نسبت به نمایندگان مردم پاسخگو نیست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی […]

اشتراک گذاری
19 آبان 1393
کد مطلب : 15748
حاجی
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه وزیر دادگستری از مجلس رأی اعتماد می گیرد ولی به مجلس پاسخگو نیست تصریح کرد:‌ وزیر دادگستری در مقابل قوه قضائیه به قوه مجریه پاسخگویی دارد ولی نسبت به نمایندگان مردم پاسخگو نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۸ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی، در موافقت با دو فوریت طرح نحوه اجرای قسمتی از اصل ۱۶۰ قانون اساسی گفت: یکی از نکات مهمی که مقام معظم رهبری در سیاست های کلان ابلاغ کردند، کارآمد شدن بیشتر قوه قضائیه و استفاده از ظرفیت وزارت دادگستری بود و موادی از این طرح دو فوریتی نشان می دهد که وزیر دادگستری را در قبال کلیه مسائل مربوط به روابط قوه قضائیه با سایر قوا و وظایف قانونی خود مسئول می کند تا او نیز مانند سایر وزرا در برابر مجلس پاسخگوباشد.

نماینده مردم شاهین شهر ومیمه/برخواردر مجلس شورای اسلامی افزود: براساس این طرح وزیر دادگستری موظف است مطابق آیین نامه داخلی مجلس مانند سایر وزرا به سوالات نمایندگان در مورد مسائل مربوط به قوه قضائیه، پس از کسب اطلاع و با رعایت استقلال قضات پاسخ دهد.

وی با اشاره به ماده ۵ این طرح توضیح داد: مسئولان واحدهای مختلف قوه قضائیه موظفند به منظور پاسخگویی وزیر دادگستری به مجلس شورای اسلامی و اجرای مسئولیت های مندرج در این قانون، اطلاعات و مدارک لازم را در اختیار وزیر قرار دهند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: وزیر دادگستری از مجلس رأی اعتماد می گیرد ولی به تنها قوه ای که پاسخگو نیست، قوه مقننه است در حالی که در مقابل قوه قضائیه به قوه مجریه پاسخگویی دارد.

حاجی دلیگانی ادامه داد:‌براساس اصل ۱۶۰ قانون اساسی وزیر دادگستری مسئول برقراری روابط سه قوه است که در این طرح نیز به آن اشاره شده و چون نمایندگان حق رسیدگی به همه امور کشور را دارند، نمی توانند در مورد مسائل در قوه قضائیه در خصوص ابعاد مالی و اداری دارد،‌بدون پاسخ باشند.

این نماینده مجلس افزود: در این طرح ضمن آنکه اختیار لازم به وزیر دادگستری داده شده،‌پاسخگویی وزیر را نیز پیش بینی کرده است زیرا اگر نمایندگان نتوانند به وزیر دادگستری تذکر دهند یا از او سوال کننده چطور می خواهند پاسخگوی مردم باشند و اگر قرار است او به مجلس پاسخگو نباشد، چرا وزیر باشد./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *