آخرین اخبار

گفتگوی زنده رادیویی آقای حاجی در برنامه رویداد از شبکه گفتگو ۱۳۹۲/۱۱/۱۲ +صوت

مجری: آقای حاجی دلیگانی سلام، خیلی خوش آمدید. –          سلام علیکم، خدمت همه شنوندگان عزیز امروز را که روز ۱۲ بهمن هست، سالروز ورود حضرت امام(ره) تبریک و تهنیت عرض می کنم. مجری: سپاسگذارم، آقای حاجی دلیگانی؛ پیش بینی شما از قیمت های حامل انرژی در فاز دوم هدفمندی یارانه ها چه هست؟ –          بستگی […]

اشتراک گذاری
13 بهمن 1392
کد مطلب : 12320

مجری: آقای حاجی دلیگانی سلام، خیلی خوش آمدید.

–          سلام علیکم، خدمت همه شنوندگان عزیز امروز را که روز ۱۲ بهمن هست، سالروز ورود حضرت امام(ره) تبریک و تهنیت عرض می کنم.

مجری: سپاسگذارم، آقای حاجی دلیگانی؛ پیش بینی شما از قیمت های حامل انرژی در فاز دوم هدفمندی یارانه ها چه هست؟

–          بستگی به آنالیز و یا به عبارتی سناریویی دارد که دولت بخواهد اجرا کند.

مجری: دولت سناریوهایش را ارائه کرده به مجلس، نیست؟

–          نه خیر، نه خیر. تا الان سناریویی از طرف دولت به مجلس ارائه نشده. آنچه که واقعیت هست اینکه به هر حال ما در سال۹۱ از محل حامل های انرژی که از دو سال قبلش گران شده بود مجموعاً ۲۸ تا ۲۹ هزار میلیارد تومان در آمد داشتیم اکنون با پیشنهادی که دولت محترم داده بنا هست در سال ۹۳

مجری: سال ۹۱ فرمودید؟ سال ۹۱ این درآمد را داشتیم؟

–          بله، اکنون با پیشنهادی که دولت محترم داده بنا هست در سال ۹۳ این عدد به ۵۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند. این فاصله بین عدد محقق شده با عددی که بنا هست گران شود تقریباً بین ۲۳ تا ۲۴ هزار میلیارد تومان هست. طبیعتاً اگر که بخواهد به همین نحو که الان انجام می شود قیمت ها دو برابر شود تا عدد فوق حاصل شود طبیعتاً برای مردم سخت خواهد بود و افزایش قیمت ها را یک مرتبه خواهیم داشت اما اگر دولت راهکار و سناریویی را داشته باشد که به نوعی بر مصارف زیاد یعنی آنچه که فراتر از الگوی مصرفی که خود دولت می تواند تعیین کند مصرف داشته باشند بر آنها اضافه قیمتی که بنا هست وصول بشود بر آنها بار {تحمیل} کند طبیعتاً برای عموم مردم مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.

مجری: این الگوی مصرف که اشاره فرمودید دقیقاً منظورتان چه هست؟ یعنی چه اتفاقی بیفتد؟

–           ببینید، مثلاً اینکه کسانیکه آب مصرفی شربشان در حدی باشد که کمترین حدی هست که می تواند به عنوان الگوی مصرف شود یا برق به همین صورت و اگر یا مصارفی مثل بنزین، گاز، CNG و دیگر حامل های انرژی به نحوی الگویی را دولت تعریف کند که بر اساس سهم خانوار از میزان استفاده از انرژی هایی که دولت از انفال به مردم فروش می رساند یک مقدار خاصی باشد و مازاد بر آن مصرف را بتواند به قیمت تمام شده یا به قیمت فوب خلیج فارس ارائه بدهد.

مجری: خیلی متشکرم. آقای حاجی دلیگانی آقای زمانیان معتقد هستند که شیب قیمت بنزین بیشتر خواهد بود و شاید دو برابر شود و بیش از آن و بقیه حامل های انرژی ۳۰ تا ۳۵% افزایش قیمت داشته باشند اما باید یک معیارهایی برای قیمت گذاری حامل های انرژی وجود داشته باشد، همین بنزینی هم که می فرمایند دو برابر یا بیشتر ممکنه افزایش قیمت داشته باشد با این شیب تند واقعاً چه دلیل و توجیهی دارد؟

–          ببینید بنده از یک منظر دیگری می خواهم وارد شوم و آنکه نظام ما مردم سالاری دینی هست و مردم می توانند در اینطور امور نقطه نظرات بسیار خوب و سازنده ای را داشته باشند واگر دولت محترم هم شعار مشارکت مردم را در امور ارائه میدهند که درست هم هست بنابراین عملاً هم مردم را وارد صحنه کنیم. در همین موضوع، همینطور که مرحله اول هدفمند سازی یارانه ها به درستی مردم را یکپارچه وارد موضوع نمودیم، از نقطه نظرات آنها استفاده کردیم و توانستیم با استفاده از نقطه نظراتشان، مشارکتشان را در تصمیم سازیمان دخالت بدهیم در این مرحله هم به اعتقاد بنده همینطور عمل کنیم. به هر حال چیزی را مخفی از مردم نکنیم و خود مردم را وارد تصمیم سازیمان کنیم و این شدنی هست به این نحو که دولت سناریویی را که می خواهد انجام دهد در منظر و مرآی مردم قرار بده، صاحبنظران، خود مردم نقطه نظراتشان را به نحوی از طریق رسانه ها و از طریق های دیگر اعلام کنند؛ آن موقع بهترین گزینه را و بهترین روش را میشود برای محقق ساختن این موضوع به نتیجه رساند مگر نه این است که ما می گوییم کشور بدون هدفمند سازی یارانه ها نمی تواند به حیات اقتصادی خودش ادامه دهد، اکنون که اینطور است همه مردم هم موافق هستند که به نحوی در این کاری که مربوط به اقتصاد کشورمان است مشارکت داشته باشند بنابراین نبایستی نگران باشیم از اینکه اگز ما سناریومان را بیان کردیم مشکلاتی به وجود می آید. واقعیتش این است که وقتی که سناریو اعلام نمی شود افکار عمومی به این سمت میرود که بنابراین شاید استراتژی در این زمینه اصلاً وجود ندارد.

مجری: یعنی ارائه در مورد سناریوی دولت را ناشی از ترس از افکار عمومی شما تلقی میفرمائید یا ممکنه هنوز کارهای کارشناسی تمام نشده؟

–          نه بنده می گویم که دو گزینه بیشتر مطرح نیست، یا این است که نگران هستیم که اگر سناریو را مطرح کردیم باعث سوء استفاد ه بعضی از افراد بشود یا مشکلاتی روانی در جامعه در بخش اقتصاد به وجود بیاورد یا این است که خدایی نکرده مردم را محرم نمی دانیم که طبیعتاً این اگر باشد خیلی بد است و امیدواریم اینطور نباشد و اینطور نیست اما به هر جهت دولت به راحتی سناریوی خود را ارائه دهد تا صاحبنظران، اساتید دانشگاه، اساتید حوزه و دیگر نخبگان جامعه نقطه نظراتشان را بیان کنند و بتوانیم تا یک بازخورد مناسبی را داشته باشیم تا این نگرانی هایی که در جامعه وجود دارد برطرف شود.

مجری: خیلی متشکر از شما آقای حاجی دلیگانی، خدا نگهدارتان باشد.

–          تشکر، خدانگهدار

لطفا جهت دانلود صوت کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *