آخرین اخبار

حاجی دلیگانی در تشریح دستور کار کمیسیون قضایی مجلس:

حاجی دلیگانی در تشریح دستور کار کمیسیون قضایی مجلس: بررسی سند تحول قضایی/ یک سوم از محورهای سند نیاز به قانون‌گذاری در مجلس دارد خانه ملت/ عضو کمیسیون قضایی مجلس از بررسی سند تحول قضایی با حضور مسئولان مربوطه در نشست دیروز این کمیسیون خبر داد و گفت: در نشست مطرح شد که یک سوم […]

اشتراک گذاری
20 بهمن 1399
کد مطلب : 45447

حاجی دلیگانی در تشریح دستور کار کمیسیون قضایی مجلس:
بررسی سند تحول قضایی/ یک سوم از محورهای سند نیاز به قانون‌گذاری در مجلس دارد
خانه ملت/ عضو کمیسیون قضایی مجلس از بررسی سند تحول قضایی با حضور مسئولان مربوطه در نشست دیروز این کمیسیون خبر داد و گفت: در نشست مطرح شد که یک سوم از محورها و محتوای سند نیاز به قانون‌گذاری در مجلس دارد که ما برای رفع خلاء‌های قانونی اعلام آمادگی کردیم.

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح دستور کار دیروز ( یک شنبه، ۱۹ بهمن ماه ) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از بررسی و تصویب ادامه مواد باقیمانده طرح حمایت از مالکیت صنعتی در نشست امروز خبر داد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از بررسی سند تحول قضایی با حضور صاحب کار معاون راهبردی قوه قضائیه و اصفهانی مسئول تدوین این سند خبر داد و گفت: در این نشست ویژگی‌های سند تشریح و اشاره شد که این سند تقسیم کار را به نحوی انجام داده که به جای دستگاه قضا به طور مستقیم دستگاه های مسئول زیرمجموعه مورد خطاب قرار گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین در سند تلاش شده که خواسته‌های به حقی که امامین انقلاب از قوه قضائیه انتظار دارند از جمله ایجاد عدالت؛ ایجاد حقوق عامه، آزادی‌های مشروع و همچنین نظارت بر حسن اجرا را فراتر از مباحث رسیدگی در دادسرا تامین کند و همچنین به جای پرداختن به اهداف قوه به چالش‌هایی توجه شده که مانع از دست‌یابی قوه به اهدافش شده است و تلاش شده که برای رفع چالش‌های راهکار ارائه می‌دهد.

نماینده مردم شاهین شهر ومیمه وبرخوار در مجلس یازدهم یادآور شد: در مجموع بر اساس بررسی‌های انجام شده ۱۲۰ ریشه‌های چالشی در قوه پیدا شده که اگر اصلاح شوند علت‌ها رفع خواهند شد نه معلول‌ها و مسئولان حاضر در نشست بیان کردند که در سند به ۴۸ ریشه از ۱۲۰ ریشه را انتخاب کردیم و برای آنها راهبرد و راهکار پیدا کردیم و از میان راهبردهایی مانند افزایش تعداد قاضی و ارجاع پرونده‌ها به مراجع شبه قضایی دو راهکار یکی سازوکار اعتباری مانند شیوه‌های تشویقی و استفاده بیشتر از بحث میانجی و داوری مورد توجه قرار گرفته است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین تاکید کردند که در سند تلاش شده به جای فشار به قضات که تعداد پرونده‌های بیشتری را پیگیری کنند به ستاد فشار بیاورند تا بتواند راهکارهای ریشه‌ای را داشته باشند که باعث کاهش تعداد مراجعه به قوه و محاکم شود.

حاجی دلیگانی ادامه داد: همچنین مطرح شد که این سند برای عموم منتشر می‌شود؛ بنده بابت تهیه و تدوین این سند تشکر و خواسته عموم نمایندگان که امروز در بیانیه‌ای اعلام کردند که رئیس قوه قضائیه به مجلس بیاید و سند را تشریح کند را بیان کردم که مورد استقبال مسئولان حاضر در نشست قرار گرفت و مقرر شد هر چه سریع تر این اتفاق بیفتد.

عضو هیات رئیسه یادآور شد: همچنین اعلام شد که دو سوم این سند قانون برای اجرا دارد اما یک سوم از محورها و محتوا نیاز به قانون‌گذاری در مجلس دارد که ما اعلام آمادگی و تاکید کردیم که قوه قضائیه بررسی کند که کدام یک از خلاء های قانونی در قالب لایحه و کدام یک در قالب طرح باید مطرح شد و کمیسیون قضایی اعلام آمادگی کرد که این موضوع را دنبال کند.

وی افزود: رئیس کمیسیون هم تاکید داشت که در این سند باید به موضوع تربیت قضات و توجه بیشتر به بحث اعتقادی و همچنین مبانی دینی و اسلامی توجه شود و همچنین دانشگاه تربیت کننده قضات هم بیشتر به مباحث زیربنایی و اعتقادات دینی- اسلامی و تقویت بنیه اعتقادی قضات توجه کند که بنا شد این موضوع مورد توجه قرار گیرد./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *