آخرین اخبار

حاجی دلیگانی: حذف دلار ازمعاملات کشور، تحریم هارا بی تاثیر می کند

حاجی دلیگانی: حذف دلار ازمعاملات کشور، تحریم هارا بی تاثیر می کند حسینعلی حاجی دلیگانی امروز درگفت و گو با خبرنگارحماسه سازان اظهارکرد: هرچه قدر که کشور به سمت کنارگذاشتن دلار از معاملات ارزی باسایر کشور گام بردارد و ارزهای ملی را جایگزین کند تحریم های اقتصادی آمریکا را بی تاثیرکرده است. نماینده مردم شاهین […]

اشتراک گذاری
29 دی 1399
کد مطلب : 45074

حاجی دلیگانی:
حذف دلار ازمعاملات کشور، تحریم هارا بی تاثیر می کند
حسینعلی حاجی دلیگانی امروز درگفت و گو با خبرنگارحماسه سازان اظهارکرد: هرچه قدر که کشور به سمت کنارگذاشتن دلار از معاملات ارزی باسایر کشور گام بردارد و ارزهای ملی را جایگزین کند تحریم های اقتصادی آمریکا را بی تاثیرکرده است.
نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار درمجلس شورای اسلامی گفت: هرچه قدر که کشور به سمت کنارگذاشتن دلار از معاملات ارزی با سایر کشور گام بردارد و ارزهای ملی را جایگزین کند تحریم های اقتصادی آمریکا را بی تاثیرکرده است.
نماینده مردم شاهین شهر و میمه وبرخوار درمجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تحریم های دلار آمریکا علیه کشورمان نه از امروز که از ۳۹ سال پیش شروع و ادامه یافته است و به هرمیزانی که تلاش کردیم و معاملات خودرا براساس ریال با ارزهای ملی کشورهای دیگر انجام دادیم نتیجه داده است، منتهی این تصمیم مهم به کار باانگیزه دربین مدیران اقتصادی و به طور کلی در راهبرد اصلی دولت بستگی دارد.
حاجی دلیگانی اظهارداشت: هر نوع تلاش برای کاستن از سهم دلار در مراودات جهانی یک گام برای کاهش نیاز مؤسسات مالی به چرخه‌ دلار است. به بیان بهتر اگر مثلاً سهم دلار از مبادلات روی سوئیفت زیر ۵۰ درصد بود، عملاً امکان استفاده‌ فوق از دلار برای آمریکایی‌ها فراهم نبود و تحریم‌های ثانویه‌ مالی اساساً قابل اعمال نبود. از این نظر در بلندمدت، اثر ضد تحریمی حذف دلار از مبادلات دوجانبه امری واضح است.
دبیرهیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید برای حذف دلار از معاملات اقتصادی و تجاری به عنوان یک عزم جدی دنبال کنیم، تصریح می کند: اگر عزم جدی در این قضیه داشته باشیم، پیدا کردن راه‌حل کار چندان مشکلی نیست چرا که عزم جدی همراه با واقعیت‌ها می‌تواند این تصمیم را عملی کند ؛ اما حذف دلار از مبادلات اقتصادی و تجاری شروع یک جنگ است چرا که اگر پایه دلار متزلزل ‌شود برای آمریکا فاجعه پیش خواهد آمد یعنی باید همه این کاغذها را به کشورها پس بدهد و در ازای آن طلا، کالا یا خدمات ارائه کند.
وی بیان کرد به هر نسبت که تجارت را توسعه دهیم امکان حذف دلار راحت‌تر خواهد بود چرا که با کشورهایی که معامله داریم، اگر به جای استفاده از دلار در نقل و انتقالات پایه را بر روی پول‌های ملی خود قرار دهیم بخش کلیدی‌ مشکلات تحریمی برطرف خواهد شد.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰مجلس این نکته را یاد آوری کرد که بسیاری از کشورها با اتکا به پیمان های پولی و موافقتنامه های مالی توانستند رونق اقتصادی را رقم بزنند.
نماینده مردم شاهین شهر و میمه وبرخوار درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: بسیاری از کشورها به مواد اولیه از جمله نفت ایران نیاز دارند که در شرایط تحریمی مجبورند مواد مورد نیاز خود را به واسطه کشورهای مختلف خریداری کنند، در صورتی که با پیمان پولی به راحتی می توانند مبادلات اقتصادی با ایران داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *