آخرین اخبار

وزارت نیرو به پرداخت خسارت «حق نکاشت» به کشاورزان ملزم شد

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار درمجلس شورای اسلامی گفت: وزارت نیرو بر اساس طرحی که در مجلس به تصویب رسید، به پرداخت خسارت «حق نکاشت» به کشاورزان ملزم شده است. نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار درمجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پیشنهادی که دیروز دادم و رای آورد این بود که ازاین‌پس […]

اشتراک گذاری
25 دی 1399
کد مطلب : 45044

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار درمجلس شورای اسلامی گفت: وزارت نیرو بر اساس طرحی که در مجلس به تصویب رسید، به پرداخت خسارت «حق نکاشت» به کشاورزان ملزم شده است.

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار درمجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پیشنهادی که دیروز دادم و رای آورد این بود که ازاین‌پس وزارت نیرو موظف می‌شود بابت نکاشت کشاورزی به علت نبود آب به کشاورزان که حق آبه فروخته است خسارت بدهد.

وی افزود: شرکت‌های آب منطقه‌ای تحت پوشش این وزارت خانه پیش‌تر خود را به پرداخت خسارت نکاشت به کشاورزان ملزم نمی‌دانستند ؛ این نوع تصمیمات خسارت‌های بسیاری را به کشاورزان کشور تحمیل می‌کرد.

حاجی‌دلیگانی ادامه داد: از نمونه‌های این‌گونه محدودیت‌ها در کشور، کشاورزان غرب و شمال استان اصفهان هستند، که هم بابت نگرفتن حق آبه خود به علت کم‌آبی وهم بابت یک سال نکاشت خود، خسارتی دریافت نمی‌کنند.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وزارت نیرو از ۲۵ سال پیش طی قراردادی موظف بوده است به کشاورزان دشت برخوارو بخش مرکزی شاهین‌شهر سالیانه ۸۰میلیون مترمکعب آب کشاورزی بدهد اما در این سال‌ها حداکثر ۱۰ تا ۱۲ میلیون مترمکعب در اختیار کشاورزان قرارداده است.

وی اضافه کرد: شرکت آب منطقه‌ای اصفهان از یک‌سو می‌گفت به علت کمبود آب زاینده‌رود کشاورزان کاشتی نکنند و از سوی دیگر خود را به پرداخت خسارت «نکاشت» به کشاورزان شمال و غرب اصفهان متعهد نمی‌داند.

حاجی‌دلیگانی گفت: اجرای پرداخت نشدن خسارت نکاشت با توجه به بدهکاری کشاورزان به بانک‌ها به‌نوعی موجب بیکاری آن‌ها و خانواده هایشان، فروش اموال خود به‌منظور پرداخت بدهی به بانک‌ها، مهاجرت و روی آوردن به مشاغل کاذب شده است .

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه وبرخوار درمجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: نرساندن آب کشاورزی به اراضی دشت برخوار فرونشست زمین رادرسال‌های اخیردرپی داشت است ؛ دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اعلام کرده که نرخ سالانه فرونشست در دشت اصفهان-برخوار حدود ۷ تا ۱۵ سانتیمتر در سال برآورد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *