آخرین اخبار

کوتاهی بانک مرکزی برای صندوق‌های قرض‌الحسنه مشکل ایجاد کرده است

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار درمجلس شورای اسلامی گفت: کوتاهی بانک مرکزی در اعطای مجوز فعالیت به صندوق‌های قرض‌الحسنه، برای مؤسسه‌های پولی مردم‌نهاد مشکل ایجاد کرده است. به گزارش خبرگزاری فارس از شاهین‌شهر، حسینعلی حاجی‌دلیگانی در جلسه بررسی مسائل مالیاتی صندوق‌های قرض‌الحسنه و اصناف در شاهین‌شهر اظهار کرد: کوتاهی بانک مرکزی در اعطای […]

اشتراک گذاری
28 آذر 1399
کد مطلب : 44569

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار درمجلس شورای اسلامی گفت: کوتاهی بانک مرکزی در اعطای مجوز فعالیت به صندوق‌های قرض‌الحسنه، برای مؤسسه‌های پولی مردم‌نهاد مشکل ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شاهین‌شهر، حسینعلی حاجی‌دلیگانی در جلسه بررسی مسائل مالیاتی صندوق‌های قرض‌الحسنه و اصناف در شاهین‌شهر اظهار کرد: کوتاهی بانک مرکزی در اعطای مجوز فعالیت به  صندوق‌های قرض‌الحسنه ، برای مؤسسه‌های پولی مردم‌نهاد مشکل ایجاد کرده است.

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای با اشاره به این‌که بانک مرکزی از بین ۳ هزار صندوق قرض‌الحسنه در کشور فقط برای ۱۷ صندوق مجوز فعالیت صادر کرده است، خاطرنشان کرد: درحالی‌که بانک مرکزی جمهوری اسلامی در سال ۹۳  اعلام کرد که صندوق‌های قرض‌الحسنه می‌توانند با مراجعه به بانک مرکزی مجوز فعالیت خود را کسب کنند که عمده این صندوق‌ها این کار را انجام دادند اما به ‌یک‌باره بانک مرکزی کار رسیدگی به فعالیت آن‌ها را متوقف کرد و در حال حاضر نیز به هیچ‌یک از این صندوق‌ها مجوز نمی‌دهد.

وی با اشاره به بروز مشکلات مالیاتی برای این دسته مراکز مالی مردمی افزود: در حال حاضر به‌ عنوان نماینده مردم خواستار تعیین تکلیف این مؤسسات قرض‌الحسنه هستیم تا صندوق‌هایی که مسیر اخذ مجوزهای قانونی را طی کرده‌اند بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند؛ امیدواریم مراحل صدور پروانه و مجوز صندوق‌های تک شعبه‌ای تسریع شود.

حاجی‌دلیگانی ادامه داد:  پیشنهاد دادیم تا هیئت‌های نظارت بر صندوق‌های قرض‌الحسنه به استان‌های مختلف اعزام و کار رسیدگی و صدور مجوز را در استان‌های مربوطه انجام دهند که با این موضوع نیز موافقت شده است.

عضو هیأت‌رئیسه مجلس پیشنهاد کرد که نمایندگانی از میان ۷۰۰ صندوق قرض‌الحسنه کشور معرفی شوند و بانک مرکزی در مسائل مربوط به این صندوق‌ها با این افراد مشورت کرده، نقطه‌نظرت آنان را دریافت کند.

در این جلسه که مدیرکل امور مالیاتی و رئیس تاق بازرگانی استان اصفهان حضور داشتند، یکی از نمایندگان صندوق‌های قرض‌الحسنه اظهار داشت: دارندگان حساب‌های کوچک با گردش مالی سالیانه پایین در صندوق‌های قرض‌الحسنه این نگرانی رادارند که اداره‌های امور مالیاتی شهرستان‌ها قصد دارند از این دسته از حساب‌ها مالیات دریافت کنند.

مسؤول یکی از صندوق‌های قرض‌الحسنه در شهرستان برخوار تصریح کرد: برای برطرف شدن این نگرانی اداره کل امور مالیاتی استان اصفهان زودتر اعلام کند که گردش مالی تا حداقل چه مبلغی از پرداخت مالیات معاف هستند.

شرکت‌کننده دیگری در این جلسه بیان کرد که مالیات نباید از کسانی که فقط به ‌قصد کار خیر در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کردند گرفته شود بلکه مالیات از کسانی که گردش‌های مالی چندمیلیاردی در سال دارند یا فعالیت‌های دلالی داشته و فرار مالیاتی هم دارند گرفته شود.

مالیات مشمول حساب‌های خرد با گردش‌های مالی ناچیز در سال نمی‌شود

بهروزمهدلو  بر این نکته تأکید کرد که اخذ مالیات مشمول حساب‌های خرد با گردش‌های مالی ناچیز در سال نمی‌شود بلکه از کسانی که گردش‌های مالی چندین میلیارد تومانی در صندوق‌های قرض‌الحسنه دارند و پیداست که فرار مالیاتی دارند دریافت می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان افزود: افرادی هستند که باانگیزه دور زدن اداره‌های مالیات حساب‌های خود را از بانک‌ها به صندوق‌های قرض‌الحسنه منتقل کردند.

وی اعلام کرد: در بررسی حساب‌های دارندگان حساب‌های قرض‌الحسنه از بین ۳۵ هزار عضو، دارندگان یک هزار و ۷۰۰ حسابی که گردش مالی آن‌ها بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان در سال بوده است فقط مشمول پرداخت مالیات شدند؛ در واقع این تعداد مشتری، در مجموع ۷۷ درصد گردش مالی صندوق‌های قرض‌الحسنه را در اختیاردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *