آخرین اخبار

آقای حاجی :دستگاه‌های نظارتی باید با معاملات دلار فردایی و دیگر فعالیت‌های مخرب در بازار ارز برخورد کنند

حماسه سازان: خبرگزاری تسنیم/ حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نرخ دلار به‌زودی کاهش می‌یابد، اظهار داشت: با توجه به اینکه روند افزایش قیمت ارز در هفته‌های گذشته با سرعت زیادی اتفاق افتاد، بسیاری از افراد به‌دلیل حفظ ارزش دارایی‌های خود اقدام به خرید دلار کردند که البته در این […]

اشتراک گذاری
12 آبان 1399
کد مطلب : 43998

حماسه سازان:

خبرگزاری تسنیم/ حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نرخ دلار به‌زودی کاهش می‌یابد، اظهار داشت: با توجه به اینکه روند افزایش قیمت ارز در هفته‌های گذشته با سرعت زیادی اتفاق افتاد، بسیاری از افراد به‌دلیل حفظ ارزش دارایی‌های خود اقدام به خرید دلار کردند که البته در این فرآیند بسیاری از سودجویان مردم را به خرید هرچه بیشتر ارز‌های خارجی با قیمت کاذب تشویق کردند.

وی با پیش‌بینی اینکه احتمالاً روند کاهش نرخ ارز ادامه می‌یابد، افزود: قیمت دلار در زمان حاضر با شتاب کمتری کاهش می‌یابد، اما می‌بایست مقابل جریان‌‎هایی که به‌دنبال ایجاد هیجانات و نرخ‌های کاذب هستند ایستادگی کرد.
این نماینده مجلس با تأکید بر اهمیت مقابله با معاملات فردایی و دیگر فعالیت‌های مخرب در بازار ارز ابراز کرد: بخشی از افزایش قیمت‌ها در بازار ارز، طلا، خودرو و مسکن به افزایش طبیعی قیمت‌ها مربوط می‌شود؛ چرا که با وجود افزایش نقدینگی، فشار تحریم‌های اقتصادی و دیگر عوامل منفی، بخشی از افزایش قیمت‌ها قابل پیش‌بینی بود، اما عمده جهش‌های قیمتی به فعالیت‌های سودجویانه و مخرب برمی‌گردد که معمولاً به‌صورت سازمان‌یافته و گروهی قصد برهم زدن بازار‌ها از جمله بازار ارز را دارند.

حاجی‌دلیگانی ادامه داد: متأسفانه عده زیادی با طرح و نقشه قبلی وارد بازار ارز و معاملات کاذب شده‌اند و تنها به‌دنبال سود شخصی خود هستند؛ در نتیجه اقدامات این افراد نرخ دلار با افزایش غیرمنطقی روبه‌رو شد و مردم گرفتار خرید ارز با قیمت‌های کاذب شدند.

روند ایجاد قیمت‌های غیرواقعی نه‌تن‌ها در بازار ارز بلکه در بعضی از پلت‌فرم‌های فروش نیز شیوع پیدا کرده است، متأسفانه افرادی با درج آگهی‌های دروغین در بازار خودرو و مسکن التهاب ایجاد می‌کنند و سعی در تثبیت قیمت‌های کاذب خود دارند.

وی در پایان گفت: دستگاه‌های نظارتی می‌بایست برای جلوگیری از ضرر و زیان مردم با دلالان و سودجویان متخلف برخورد کنند به‌طوری که انگیزه ورود به معاملات دلار فردایی و دیگر فعالیت‌های مخرب در بازار ارز کاهش یابد.

به گزارش تسنیم، به‌گفته برخی کارشناسان اقتصادی، با کاهش آثار مخرب کرونا بر اقتصاد کشور و همچنین بازشدن مرز‌ها برای صادرات کالا، به‌نظر می‌رسد وضعیت بازار ارز نسبت به شش ماه ابتدایی سال ۹۹ با ثبات بیشتری ادامه یابد؛ البته روند مثبت کاهش التهابات می‌تواند با جلوگیری از فعالیت‌های مخرب سودجویان ادامه پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *