آخرین اخبار

در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد بررسی بازار فولاد درصحن علنی مجلس ؛

حماسه سازان : دقایقی پیش در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد بررسی بازار فولاد درصحن علنی مجلس ؛  حسینعلی حاجی: سنگ آهن بخشی از ثروت عمومی است و زنجیره فولاد درکشور دچار تعارض جدی میباشد وقتی یک واحد تولیدی فولاد گزارش میدهد در یکسال چندین هزار میلیارد سود داشته، همه آن […]

اشتراک گذاری
06 آبان 1399
کد مطلب : 43900

حماسه سازان :

دقایقی پیش در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد بررسی بازار فولاد درصحن علنی مجلس ؛
 حسینعلی حاجی:
سنگ آهن بخشی از ثروت عمومی است و زنجیره فولاد درکشور دچار تعارض جدی میباشد
وقتی یک واحد تولیدی فولاد گزارش میدهد در یکسال چندین هزار میلیارد سود داشته، همه آن حاصل مدیریت نیست بلکه این مبلغ از جیب فقرا خارج شده است
یک آهن فروش به خود بنده گفت:” من در۴ماه ۲۰ میلیارد تومان سود کرده ام!”
ایجاد انحصار خرید فولاد در بورس ایجاد رانت است
تعیین کف و سقف قیمت فولاد باعث نایاب شدن محصول در بازار خواهد شد و نباید دستوری باشد
هرگونه معافیت مالیاتی در زنجیره فولاد باید حذف شود و باید شفافیت اعمال شود
اگر وزیر به موقع آیین نامه را نیاورد و گزارش نداد حقوق او خودکار باید قطع شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۶ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره بازار فولاد، با بیان اینکه سنگ آهن بخشی از معادن، ثروت عمومی و انفال است، گفت: سنگ آهن در کشور ما دچار تعارض جدی است زیرا از یک سو به دنبال آزادسازی قیمت و از سوی دیگر به دنبال رانت است.

عضو هیات رئیسه مجلس تصریح کرد: این خواست به عموم ضرر شهروندان بوده که همگی سهمی در انفال و ثروت عمومی دارند، آن هایی که اقتصاد بین المللی را به رخ سیاستگذاران می کشند و خواستار فروش مواد خود در بازارهای جهانی به نرخ بین المللی هستند باید هزینه های مواد اولیه، معدنی، نیروی کار و انرژی خود را هم به صورت آزاد و بین المللی پرداخت کنند.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: زمانی که یک واحد تولیدی فولاد گزارش می دهد در سال چندین هزار میلیارد تومان سود داشته باید بداند که همه این سودها به دلیل مدیریت آن نبوده بلکه حاصل از جیب خارج شدن فقرا است. حدود یک ماه پیش یک آهن فروش به من اعلام کرد که طی ۴ ماه ۲۰ میلیارد تومان سود کرده اما این سود را نمی خواهد پس ببینید شما چه کردید.

وی ادامه داد: ایجاد انحصار در خرید هر محصولی حتی فولاد باعث ایجاد رانت و فساد است، باید بورس را مردمی کرده و ورود اقشار مختلف با حداقل سرمایه را آسان کنیم.

حاجی دلیگانی با تاکید بر اینکه تعیین کف و سقف فولاد باعث نایاب شدن آن در بازار می شود، گفت: قیمت دستوری برای متعادل سازی قیمت فولاد فایده ای ندارد و باید سوخت و انرژی به قیمت فوب خلیج فارس به آن ها داده شود.

عضو هیات رئیسه مجلس تاکید کرد: دولت باید حقوق دولتی خود را از استخراج معادن به نسبت قیمت های معامله شده در بورس اخذ کند، همچنین معافیت های مالیاتی حتی بر روی محصول نهایی فولاد باید حذف شده و زنجیره تولید حتی انبارداری در این روند در یک سامانه به صورت شفاف عرضه شود و نباید هیچ محدودیتی برای هیچ شخص حقیقی و حقوقی در نظر گرفته شود.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: حداقل تناژ خرید باید به نسبت ظرفیت یک وسیله نقلیه متداول باشد، اگر وزیر به موقع آئین نامه اجرایی را نیاورده و گزارشی ارائه نکند باید تدبیری اندیشیده شود تا حقوق وی به صورت اتوماتیک قطع شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *