آخرین اخبار

فروش نفت به پالایشگاه‌های کوچک، راه حل تأمین کسری بودجه دولت

حاجی‌دلیگانی: فروش نفت به پالایشگاه‌های کوچک، راه حل تأمین کسری بودجه دولت قلم/اصفهان_ نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی پیرامون راه‌حل موجود برای دولت گفت: در مجلس اقدامات خوبی صورت گرفته که می‌تواند به دولت کمک کند که این کسری بودجه خود را تأمین کند؛ از جمله این که پیشنهاد داریم […]

اشتراک گذاری
02 شهریور 1399
کد مطلب : 43184

حاجی‌دلیگانی:
فروش نفت به پالایشگاه‌های کوچک، راه حل تأمین کسری بودجه دولت
قلم/اصفهان_ نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی پیرامون راه‌حل موجود برای دولت گفت: در مجلس اقدامات خوبی صورت گرفته که می‌تواند به دولت کمک کند که این کسری بودجه خود را تأمین کند؛ از جمله این که پیشنهاد داریم که دولت کسری بودجه خود را از واگذاری نفت خام و میعانات به پالایشگاه‌های کوچک تأمین کند.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی، در خصوص طرح فروش نفت دولت اظهار داشت: رئیس‌جمهور طرحی را تحت عنوان گشایش اقتصادی در جلسه سران سه قوه در نظر داشت که دارای مشکلات متعددی بود.

نماینده مردم شاهین‌شهر،‌ میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از جمله این مشکلات این مسأله بود که رئیس‌جمهور طرح فروش نفت خام را در نظر نداشت بلکه قصد پیش‌فروش نفت خام را داشت.

وی تصریح کرد: یعنی حدود ۲۰۰ میلیون بشکه نفت خام پیش فروش شود، پول آن از افراد دریافت و در سررسید دو ساله یا نفت خام تحویل داده می‌شود و یا اینکه اصل پول به همراه دو سود بیست درصدی به کسی که نفت را پیش‌خرید کرده پرداخت خواهد شد.

حاجی‌دلیگانی بیان داشت: این مسأله از دیدگاه مجلس شورای اسلامی، قابل قبول نبود و اعتقاد داشت که نمی‌توان به این شکل پیش‌فروش انجام داد و اگر می‌خواهید باید نفت خام را بفروشید که اشکالات قانونی هم به آن وارد بود.

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات این طرح، نداشتن بسته‌های کوچک‌تر بود که تنها افراد خاصی می‌توانستند در آن شرکت کنند.

وی عنوان کرد: هدف دولت از این طرح، فروش نفت نبود، بلکه استقراض بود یعنی می‌خواستند حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از مردم استقراض کنند و دو سال بعد دولت وقت با عدد بسیار بالاتر آن را برگرداند.

حاجی‌دلیگانی پیرامون راه‌حل موجود برای دولت اظهار داشت: در مجلس اقدامات خوبی صورت گرفته که می‌تواند به دولت کمک کند که این کسری بودجه خود را تأمین کند؛ از جمله این که پیشنهاد داریم که دولت کسری بودجه خود را از واگذاری نفت خام و میعانات به پالایشگاه‌های کوچک تأمین کند.

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز چندین پالایشگاه وجود دارد که دولت و وزارت نفت به آن‌ها میعانات و نفت خام نمی‌دهد و دولت می‌تواند با واگذاری نفت به آن‌ها پولش را دریافت کند و روزانه بین ۶۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه نفت به پالایشگاه‌های کوچک بخش خصوصی بفروشد.

وی خاطرنشان کرد: در این صورت می‌توانیم شاهد این باشیم که فرآورده، به جای نفت خام صادر شود و طبیعتاً قیمت فرآورده نسبت به نفت خام نیز ارزش افزوده بیشتری دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *