آخرین اخبار

می‌توان مشکل جاماندگان سهام عدالت را حل کرد

حسینعلی حاجی‌دلیگانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد سهام عدالت جاماندگان، گفت: طرح دو فوریتی از سوی نمایندگان مجلس برای اعطای سهام عدالت به  جاماندگان و نیز ۲ میلیون نفری که کارت سهام عدالت دارند اما به عنوان سهامدار عدالت در سامانه سازمان خصوصی‌سازی شناخته نمی‌شوند به هیأت رئیسه مجلس تقدیم شد. […]

اشتراک گذاری
24 خرداد 1399
کد مطلب : 42343

حسینعلی حاجی‌دلیگانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد سهام عدالت جاماندگان، گفت: طرح دو فوریتی از سوی نمایندگان مجلس برای اعطای سهام عدالت به  جاماندگان و نیز ۲ میلیون نفری که کارت سهام عدالت دارند اما به عنوان سهامدار عدالت در سامانه سازمان خصوصی‌سازی شناخته نمی‌شوند به هیأت رئیسه مجلس تقدیم شد.

به گفته وی، بر اساس قانون سهام عدالت این سهام به ۶ دهک کم درآمد جامعه قرار بود اختصاص پیدا کند متأسفانه در دولت دهم این مسأله به صورت قشری و سطحی پذیرفته شد و به این دلیل برخی از اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه در شمار سهامداران عدالت قرار ندارند در حالی که برخی کارمندان با درآمد مناسب در دولت سهامدار عدالت شده‌اند.

عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: دولت باید شرایطی برای ثبت‌نام افراد کم درآمد جامعه برای تقاضای سهام عدالت را فراهم کند.

وی گفت: مجلس دهم نیز مقداری کوتاهی کرد و کمیسیون اقتصادی مجلس قبل به موقع طرح سهام عدالت و لایحه دولت را به دستور کار نرساند. اگر آن موقع نمایندگان مجلس تلاش می‌کردند به خاطر اینکه در لایحه دولت برای سهام عدالت آمده بود بار مالی آن‌چنانی نداشت و می‌توانست مشکل جاماندگان سهام عدالت را حل کند، اما امروز در قالب طرحی از سوی نمایندگان با دو فوریت مطرح شده است که احتمالاً بار مالی خواهد داشت.

عضو هیأت رئیسه مجلس همچنین گفت: متأسفانه دولت هم از شرایط سوء استفاده کرد و نیمی از ارزش سهام عدالت که قبلا به نام مردم شده بود را به بهانه‌های مختلف به نام خود برگرداند و در این زمینه عددی بالغ بر ۲۵۰ هزار میلیارد تومان از سهام عدالت مردم را به نام خود مصادره کرد و سهام یک میلیون تومانی مردم را در نهایت ۵۳۲ هزار تومان به مردم برگرداند.

نماینده شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مورد اینکه اکنون ۲ میلیون دارنده کارت پرس شده سهام عدالت وجود دارد که سامانه خصوصی‌سازی آنها را به عنوان سهامدار نمی‌شناسد گفت: این مسأله به خاطر اختلافی بوده که بین شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت و سازمان خصوصی‌سازی ایجاد شده و حدود یک و نیم میلیون نفر در کشور این مشکل را دارند در حالی که حق با مردم است که کارت پرس شده سهام عدالت را در اختیار دارند یا آن موقع به دفاتر خدمات الکترونیک و شرکت‌های تعاونی سهام عدالت مراجعه کرده و اسم آنها در آنجا ثبت شده اما اکنون سهامدار عدالت شناخته نمی‌شوند.

وی همچنین با بیان اینکه هنوز کمیسیون‌های تخصصی مجلس تشکیل جلسه نداده‌اند گفت:‌قرار است طرح دو فوریتی اعطای سهام عدالت به جاماندگان به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شود.

وی در مورد اینکه آیا طرح سهام عدالت در کمیسیون اصل ۴۴ بررسی نمی‌شود، گفت: آن کمیسیون به صورت ویژه بود که اکنون در مجلس تشکیل نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *