آخرین اخبار

با اجرای طرح بهشت‌آباد، سیل به سمت لرستان و خوزستان نمی‌رفت‌

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، «حسینعلی حاجی دلیگانی» در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید به داد زاینده رود رسید، گفت: در حالی که یکهزار و ۹۷۵ میلی متر باران مشترک در منطقه باریده است ولی آب به سمت زاینده رود نیامده است. نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار  در مجلس شورای […]

اشتراک گذاری
20 فروردین 1398
کد مطلب : 37158

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، «حسینعلی حاجی دلیگانی» در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید به داد زاینده رود رسید، گفت: در حالی که یکهزار و ۹۷۵ میلی متر باران مشترک در منطقه باریده است ولی آب به سمت زاینده رود نیامده است.

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار  در مجلس شورای اسلامی افزود: چرا اجازه ندادند سد مربوط به تونل سوم اجرایی شود و اجازه ندادند تونل بهشت آباد اجرایی شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر پروژه بهشت آباد اجرایی شده بود، سیل به سمت لرستان و خوزستان نمی رفت، اظهار داشت: این مظلومیت مردم استان اصفهان کجا باید دیده شود؟

گفتنی است در حالی که سدهای استان خوزستان سر ریز شده و بسیاری از روستاها را به زیر آب برده است، ۷۰درصد حجم سد زاینده رود همچنان خالی است و آب پس از ۱۵ سال در هفته گذشته به قسمت های اندگی از  باتلاق گاوخونی رسیده است. ورود اب به باتلاق گاوخونی باعث تامین منابع آب مخازن زیرزمینی برای استان های کرمان و یزد خواهد بود و از خشکی باغات پسته جلوگیری خواهد کرد.

بر طبق طرح بزرگ بهشت آباد، قرار است که با احداث سدها و تونل‌هایی، نسبت به انتقال سالانه حدود یک میلیارد مترمکعب، آب به فلات مرکزی ایران اقدام شود. هدف از اجرای این طرح، توسعه کشاورزی است. با اجرای طرح بهشت‌آباد از هدر رفت آب شیرین به خلیج فارس جلوگیری می شود.

نمایندگان خوزستان در مجلس در تاریخ ۱۴ آذر ۱۳۹۵ در صحن علنی مجلس با قطع سخنان حسن روحانی، به منحرف کردن مسیر آب از سرچشمه‌های رود کارون به سمت استان اصفهان اعتراض کردند./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *