آخرین اخبار

🚩حاجی : «اینستکس» وضع اقتصادی مردم را بدتر می‎کند/ اروپا بدون پیش شرط به تعهدات برجام عمل کند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه : 🔹هدف اروپا از مذاکره اجرای تعهداتش نبود 🔹اینستکس یعنی باقی ماندن یک مشت وعده نسیه از کوه وعده های اقتصادی. 🔹مگر اروپا بازیگر برجام نبود! 🔹فلج کننده اقتصاد کشور طرز تفکر برخی مسئولان و نه تحریمهاست به گزارش فصل اقتصاد (تسنیم)، پس از ماه­ها گفتگوی مقامات مسئول ایران با […]

اشتراک گذاری
27 بهمن 1397
کد مطلب : 36449

عضو کمیسیون برنامه و بودجه :
🔹هدف اروپا از مذاکره اجرای تعهداتش نبود
🔹اینستکس یعنی باقی ماندن یک مشت وعده نسیه از کوه وعده های اقتصادی.
🔹مگر اروپا بازیگر برجام نبود!
🔹فلج کننده اقتصاد کشور طرز تفکر برخی مسئولان و نه تحریمهاست

به گزارش فصل اقتصاد (تسنیم)، پس از ماه­ها گفتگوی مقامات مسئول ایران با اروپا، وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس در بیانیه مشترکی سازوکاری موسوم به اینستکس را برای به اصطلاح حمایت از تبادلات تجاری ایران اعلام راه اندازی کردند. سازوکاری که از تجارت مشروع اروپا با ایران با تمرکز بر بخش‌هایی چون دارو، تجهیزات پزشکی و اقلام غذایی کشاورزی حمایت می کند. این شرکت خصوصی است و تجارت را با شرکت خصوصی مشابه ای در ایران انجام می‌دهد. در این رابطه با حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مجلس گفت وگو کردیم:
وی با انتقاد از طولانی شدن اجرای تعهد برجامی اروپا گفت: ایران در روز اجرای توافقنامه همه تعهدات خود را انجام داد اما اروپائیان برای اجرای آن پس از ۹ ماه از خروج یکجابنه آمریکا اکنون وعده ایجاد سازکار تبادلات مالی آن هم به صورت محدود و مشروط می دهند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با تصریح به تفاوتهای وعده های برجامی دولت و گزینه روی میز اروپا گفت: به نسبتی که به دشمن نقطه ضعف نشان دهیم به همین میزان نیز به زیاده خواهی های سیری ناپذیرش افزوده خواهد شد و از امتیاز دهی آنها کاسته خواهد شد.
* اینستکس یعنی باقی ماندن یک مشت وعده نسیه از کوه وعده های اقتصادی
حاجی دلیگانی با ابراز اینکه اینستکس یعنی باقی ماندن یک مشت وعده نسیه از کوه وعده های اقتصادی برجامی دولت گفت: مسئولان اقتصادی و دیپلماتهای کشور باید پاسخگو باشند که چگونه جمهوری اسلامی علی رغم انجام تمامی تعهداتش ، وعده های اقتصادی برجام ابتدا چگونه به SPV رسید و سپس از SPV چگونه به اینستکس یعنی فروش نفت در برابر غذا تقلیل پیدا کرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: هدف اروپا از ابتدا نیز گشایش در وضعیت اقتصاد کشور نبوده است بلکه اروپا و آمریکا دو لبه یک تیغ برای خلع سلاح و تسلیم کامل ملت ایران بوه است
وی با ابراز اینکه بر خلاف برخی از دولتمران که سعی دارند با انواع القاب و برچسبها خود را رها از نظر کارشناسان ببینند اقدامات مقامات دولتی در اروپا و آمریکا بر اساس راهکارهای ارائه شده مؤسسات تحلیل گر و نظر کارشناسان است گفت: موسسه امریکن اینترپرایز « The American Enterprise» در سال ۱۹۹۷ سندی منتشر کرد که اگر دولتمردان یک بار آن را مطالعه می کردند به نقشه شوم غربیها پی می برند و اقتصاد کشور و معیشت مردم را اینقدر به برجام گره نمی زدند.
* هدف اروپا از مذاکره اجرای تعهداتش نبود
حاجی دلیگانی افزود: این مؤسسه برای کشورمان پیش بینی کرده تا گام به گام وضعیت کشورمان را از حالت فعلی یعنی انقلاب اسلامی به حالت اقماری برساند یعنی از مرحله انقلاب به مرحله تعامل گرایی و از تعامل گرایی به وضعیت نرمال از نرمال به تحت سلطه و از تحت سلطه به اقماری صرفا برای اینکه بتوانند آرایش منطقه را براساس ارزش های امریکایی ایجاد کند.
حاجی دلیگانی با ابراز اینکه این سند هفت گام برای عبور از ایران مستقل به ایران وابسته در نظر گرفته شده است گفت: این هفت گام عبارتند از:هسته ای – منطقه ای – موشکی – حقوق بشری – به رسمیت شناختن رژیم اشغالگر قدس – تحت سلطه قرار گرفتن و گام نهایی که آنها برای ایران در نطر گرفته اند مستعمره شدن مثل زمان طاغوت است که ایران پاسبان منافع آمریکا در منطقه باشد.
* مگر اروپا بازیگر برجام نبود!
این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به برجام هسته ای که امضا شد گفت: اما با امضای برجام هسته ای نه تنها وضعیت اقتصادی بهتر نشد که بدتر نیز شد و همه ملت ایران به بهانه اینکه ترامپ دیوانه روی کار آمده و قاعده بازی را به هم زده است سر کار رفتیم اما سؤال این است که مگر فقط آمریکا در برجام بود که با رفتنش بازی برجام بهم بخورد در این میان اروپا چه کاره بود و اگر اروپا بدون آمریکا وجهی ندارد بنابراین چرا مجدد می خواهیم با او تعهدات جدیدی بدهیم.
وی با اشاره به اینکه بر اساس آموزه های دینی مسلمان از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود گفت: غرب از ابتدا نیز قرار نبود به وضعیت اقتصادی کشور کمک کند بلکه هدفشان تسلیم کردن گام به گام ملت ایران بود.
حاجی دلیگانی در پاسخ به این پرسش که دلایل این ادعای چیست گفت: همانطور که در مطالب گذشته گفته شد مگر در مذاکرات هسته ای اروپا یکی از طرفهای مذاکره نبود چرا با وجود انجام تمامی تعهدات به وسیله ایران همچنان بحث تعهدات جدید ایران مطرح است در صورتی که اروپا گامی به سمت جلو برنداشته و وقتی نقطه ضعف مذاکره کنندگان را در مذاکره مشاهده کرده است از SPV به اینستکس آن هم مشروط رضایت داده است.
وی با ابراز اینکه تا کنون نشنیده ایم که کشورهای با سابقه استعمارگری تغییر ایدئولوژیک بدهند گفت: بنابراین کشورهای غربی در ارتباط با سایر کشورهای به تنها چیزی که فکر نمی کنند منافع کشورهای دیگر است و در نتیجه هدف آنها از قرارداد با ایران چیزی جز وابسته کردن ایران نیست.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با هشدار به اینکه پذیرش اینستکس در صورتی که زیادی خواهی های اروپا محدود نشود در شأن ملت متمدن ایران نخواهد بود گفت: حتی اگر از تمامی خطوط قرمز انقلاب و نظام اسلامی نیز کوتاه بیایم وضعیت اقتصادی نه تنها بهتر نخواهد شد بلکه به مراتب بدتر خواهد شد.
حاجی دلیگانی در مورد دلایل این ادعا نیز گفت: بر هیچ کس پوشیده نیست که با آغاز انقلاب اسلامی تا کنون غرب برای زمین زدن جمهوری اسلای از هیچ کوششی دریغ نکرده و در سال ۸۹ به اذغان خود مقامات آمریکائی شدیدترین تحریمها را علیه ملت ایران وضع کردند اما آنچنان صدمه ای را که کشور در چند ماهه اخیر با آن مواجه شد هیچگاه در طول انقلاب اسلامی شاهد آن نبودیم و علت آن نیز مشخص است با هر قراردادی و تعهدی اطلاعات دقیق تری به دشمن برای صدمه زدن می دهیم.
وی افزود: اگر اینستکس نان در برابر غذا و دارو باشد و درمقابل آن بخواهد که به تحقیق و پژوهش در عرصه های علمی بی توجه باشیم دقیقا این همان خواستی است که دشمن از ابتدای انقلاب اسلامی خواهان آن بوده است و ما زیر بار آن نرفته ایم و برای آن هزاران شهید دادیم.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه دشمنی غرب با نظام اسلامی به جهت استقرار نظام مستقل است گفت: غرب دوست ندارد کشورهایی چون ایران از تحت سیطره آنها خارج شوند و مخترع و مکتشف باشند و الا غرب در زمان طاغوت با ایران مصرف گرایی که در هیچ زمینه ای از عرصه های علمی، تکنولوژی و تولیدی حرفی برای گفتن نداشت مشکلی نداشت.
حاجی دلیگانی با اشاره به اینکه استقلال اقتصادی هزینه دارد گفت: اگرچه استقلال اقتصادی هزینه دارد اما هزینه های آن را در۴۰ سال گذشته پرداخت کرده ایم و اکنون مشکلات اقتصادی کشور نشأت گرفته از مسائل بیرونی نیست.
* فلج کننده اقتصاد کشور طرز تفکر برخی مسئولان و نه تحریمهاست
وی با تصریح بر اینکه با اینستکس گشایشی در اقتصاد کشور حاصل نخواهد شد گفت: این عدم گشایش به دوجهت است اولا که اروپا هیچگاه دست از زیاده خواهی های خود بر نمی دارد و در ثانی وقتی مشکلات منشاء داخلی دارد اینستکس چه گشایشی می تواند حاصل کند و نشانه آن هم این است که در ۴۰ سال گذشته انواع تحریمهای فلج کننده را دشمن در سخترین شرایط کشور امتحان کرد اما وضعیت به شکل کنونی در نیامد بنابراین تحریمهای فلج کننده هیچگاه توانائی اختلال اساسی در اقتصاد کشورمان را نداشته و ندارند بلکه تفکر غلط برخی از دولتمردان فلج کننده اقتصاد کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *