آخرین اخبار

حسینعلی حاجی دلیگانی، در گفتگو با خبرنگار «جوان آنلاین» :

حسینعلی حاجی دلیگانی، در گفتگو با خبرنگار «جوان آنلاین» : قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه ششم مصوب شد و پس از رفتن به مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌عنوان متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اصلاح شد. قرار بود تا این قانون برای بازنشستگان کشوری، لشکری و همچنین تامین اجتماعی اجرا شود، اما متاسفانه تا امروز اجرایی نشده […]

اشتراک گذاری
04 دی 1397
کد مطلب : 35699

حسینعلی حاجی دلیگانی، در گفتگو با خبرنگار «جوان آنلاین» : قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه ششم مصوب شد و پس از رفتن به مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌عنوان متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اصلاح شد. قرار بود تا این قانون برای بازنشستگان کشوری، لشکری و همچنین تامین اجتماعی اجرا شود، اما متاسفانه تا امروز اجرایی نشده است.
بازنشستگان تامین اجتماعی از وضعیت حادتری نسبت به سایر بازنشستگان دارند به‌نحوی که حقوق این بازنشستگان سطح بسیار پایینی است و بسیاری از آن‌ها در سختی به سر می‌برند

بازنشستگان تامین اجتماعی وضعیت حادتری نسبت به سایر بازنشستگان دارند

دی ماه سال ۹۵ بود که موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در دستور کار مجلس قرار گرفت و قانونی در این زمینه تصویب شد، اما متاسفانه این قانون به مرحله اجرا نرسید و به همین دلیل مشکلات بسیاری از بازنشستگان همچنان باقی ماند و حل نشد.

حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه ششم مصوب شد و پس از رفتن به مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌عنوان متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان اصلاح شد. قرار بود تا این قانون برای بازنشستگان کشوری، لشکری و همچنین تامین اجتماعی اجرا شود، اما متاسفانه تا امروز اجرایی نشده است.»

او ادامه می‌دهد: «بازنشستگان تامین اجتماعی از وضعیت حادتری نسبت به سایر بازنشستگان دارند به‌نحوی که حقوق این بازنشستگان سطح بسیار پایینی است و بسیاری از آن‌ها در سختی به سر می‌برند. این در حالی است که به‌طور مرتب از سازمان تامین اجتماعی خواسته‌ایم که قانون متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را اجرایی کند، اما آن‌ها مسئله نقدینگی را مطرح می‌کنند. این سازمان می‌گوید مطالباتی از دولت دارند که در صورت پرداخت این مطالبات می‌توانند قانون متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را اجرایی کنند.»

دولتی‌ها به داد بازنشستگان برسند

این نماینده مجلس اظهار می‌دارد: «در حالی که در بودجه سال ۹۷، ۵۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده تا دولت با استفاده از آن امکاناتی را در اختیار تامین اجتماعی قرار دهد، اما متاسفانه این موضوع اجرایی نشده است و چون تامین اجتماعی به‌نوعی زیرمجموعه دولت محسوب می‌شود معمولا مدیران تامین اجتماعی و هیئت مدیره و وزیر مربوطه نیز خیلی خودش را با دولت درگیر نمی‌کنند. به همین دلیل حق و حقوق بسیار از بیمه‌شدگان تامین اجتماعی ضایع می‌شود.»

حاجی دلیگانی با بیان این موضوع که انتظار داریم که هر چه زودتر مسئولان دولتی در چارچوب قانون متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان عمل کنند، می‌گوید: «دولت تعهداتی را برای صندوق ایجاد کرده، در صورتی که هزینه‌های لازم برای اجرای این تعهدات را پرداخت نکرده است! به‌عبارتی دولت بالغ بر ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهی دارد و همین مسئله مشکلاتی را برای این صندوق بسیار مهم ایجاد کرده و مانع از اجرای تعهدات آن می‌شود.»

باید مسئولان مربوطه برای اجرایی شدن قانون متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان توجه ویژه‌ای داشته باشند و برای محقق شدن آن نهایت تلاش‌شان را انجام دهند، تا با برداشتن موانع موجود بر سر راه اجرای این قانون، هر چه زودتر شاهد افزایش حقوق بازنشستگان حداقلی‌بگیر باشیم. زیرا که هر روزی که می‌گذرد بازنشستگان فشار روحی و جسمی بسیاری را متحمل می‌شوند و مشخص نیست تا چند روز دیگر می‌توانند این شرایط سخت و طاقت‌فرسا را تحمل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *