آخرین اخبار

دوشنبه ۱۴ آبان۹۷ و در صحن علنی مجلس؛ نماینده مردم شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس در سوال از وزیر امور خارجه تاکید کرد

دوشنبه ۱۴ آبان۹۷ و در صحن علنی مجلس؛ نماینده مردم شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس در سوال از وزیر امور خارجه تاکید کرد که امضای محرمانه ضمیمه های برجام باعث شد مردم ایران به مدت ۱۵ سال از حق خود محروم شوند چرا شما بعد از امضای برجام قراردادهای جدیدی ضمیمه آن کردید […]

اشتراک گذاری
14 آبان 1397
کد مطلب : 34825

دوشنبه ۱۴ آبان۹۷ و در صحن علنی مجلس؛
نماینده مردم شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس در سوال از وزیر امور خارجه تاکید کرد که امضای محرمانه ضمیمه های برجام باعث شد مردم ایران به مدت ۱۵ سال از حق خود محروم شوند
چرا شما بعد از امضای برجام قراردادهای جدیدی ضمیمه آن کردید و توضیحی در این مورد ارائه ندادید اما می دانید در تاریخ ۳ آذر ۹۲ توافق ژنو، ۱۳ فروردین ۹۴ توافق لوزان، ۲۴ تیر ۹۴ توافق برجام را امضا کردید
در بند ۱۰ برجام آمده ایران باید مازاد آب سنگین که بیش از ۱۳۰ تن می شود برای خود داشته و مابقی را در معرض فروش بگذارد اما در تعهدی که در ۱۷ آذر ۹۵ صورت گرفته به این نکته اشاره شده که مازاد بر این ۱۳۰ تن آب سنگین را صادر کنیم. به چه حقی توافقی انجام دادید که برجام را نقض کرده و هزینه حیثیتی و امنیتی برای کشور به همراه دارد و برای ملت نیز هزینه مادی ایجاد می کند.
این که شعار داده می شود دانستن حق مردم است در این مورد شعاری و دروغی تاریخی بیش نیست، ضمن اینکه گویا در این مورد موگرینی جلوتر از دولتمردان ایران حرکت کرده است.

چرا ملت از امضای اسناد محرمانه بی اطلاع هستند؟

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۴ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از نادر قاضی پور، جواد کریمی قدوسی، سیدناصر موسوی لارگانی، علیرضا سلیمی و محمد دهقانی نقندر که از جمله سوال کنندگان از محمد جواد ظریف هستند، گفت: هم رئیس قوه قضائیه و هم معاون اول رئیس جمهور در سال ۹۳ در جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ظریف را مکلف کردند تا اموال ایران در خارج از کشور را هم شناسایی کرده و هم برگرداند.

نماینده مردم شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر امور خارجه ادامه داد: آیا شما این اموال را شناسایی کردید و لیستی از آن ها ارائه دادید یا توانستید مبالغی را به کشور برگردانید؟ آن هم در شرایطی که بیش از ۲٫۷ میلیارد یورو از اموال این کشور در اختیار فردی است که در زندان حضور دارد، چرا وزارت خارجه نتوانسته از ظرفیت های خود مبنی بر بیش از ۱۵۰ سفارت و ۱۵۰۰ کارمند برای برگرداندن اموال ایران به کشور استفاده کند؟

وی تصریح کرد: ملت ایران چه نمایندگان مجلس و چه شما را به عنوان پیمانکار انتخاب کردند و کارفرمای ما هستند و حقوق ما و شما را می دهند تا از حقوقشان دفاع کنیم و این در حالی است که برخی از آن ها حتی ماهانه یک میلیون درآمد هم ندارند بنابراین این اموال از جیب آن ها رفته است، حق آن ها بر چه کسی روا است.

حاجی دلیگانی افزود: شما مدام نگویید که چه تعداد هیات برای تحقق این امر اعزام کرده اید و چه میزان جلسه برگزار کرده اید چرا که این اقدامات تنها حالت تشریفاتی دارد بنابراین باید به این امر اشاره کنید که چند میلیارد یا میلیون یورو به ایران برگردانده اید.

وی تاکید کرد: شاید شما بگویید که بابک زنجانی با روشی متقلبانه و مخفی کارانه اموالش را مخفی کرده است اگر این گونه نبود بقیه هم می توانستند این اموال را شناسایی کنند، سنگرهای دیپلماسی ما کجاست؟ آیا اموال در بانک ها جاری بوده یا نه؟

حاجی دلیگانی خطاب به ظریف بیان کرد: چگونه رفتار کردید که مالزی اموال این فرد را نداد و در پی پیگیری های صورت گرفته گفت که باید بخشی از این اموال را به ما بدهید، آیا باید برای برگرداندن اموال کشور باج بدهیم، چرا اجازه دادید تاجیکستان اموالی که توقیف کرده بازنگرداند و در مقابل این خلاف چه اقدامی انجام دادید. اگر شناسایی نکردید چرا برای بازگرداندن اموال بابک زنجانی در ۱۵ شرکت که اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۰ اسفند ۶۴ مورد تحریم قرار داد اقدامی انجام ندادید.

این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: شما در جلسه کمیسیون امنیت ملی مورخ ۹ آبان ۹۶ به این نکته اشاره کردید در روزهای آینده نامه هایی که رئیس قوه قضائیه برای تقدیر از اقداماتتان داده ارائه می دهید اما بعد از گذشت ۲ سال تاکنون به این امر مبادرت نورزیده اید.

وی افزود: چرا شما بعد از امضای برجام قراردادهای جدیدی ضمیمه آن کردید و توضیحی در این مورد ارائه ندادید اما می دانید در تاریخ ۳ آذر ۹۲ توافق ژنو، ۱۳ فروردین ۹۴ توافق لوزان، ۲۴ تیر ۹۴ توافق برجام را امضا کردید و ۲۶ دیماه ۹۴ نیز روز اجرای برجام بود ضمن اینکه هیاتی که مسئولیت شما بوده در ۱۷ آذر ۹۵ یعنی یک سال پس از اجرای برجام فرستادید یعنی یک روز قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و در تاریخ ۱۸ آذر یعنی یک روز قبل مذاکره ای را انجام دادید که محل آن در فرانکفورت بود که نتیجه آن سه تعهد جدید برخلاف نص صریح برجام بود که این اقدام در واقع نقض برجام محسوب می شود بنابراین این تنها آمریکا نبوده که برجام را نقض کرده است.

حاجی دلیگانی اظهار کرد: در بند ۷ برجام قبول کردید که در کشور ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی سازی شده را تا غنای ۳٫۶۷ داشته باشید که به عنوان محصول تولید شده قابل جابه جایی و استفاده باشد اما در نهایت طی مذاکره ای با آمریکا این تعهد داده شده که رسوبات این مواد غنی شده که در داخل لوله ها و تجهیزات هسته ای است جزو آن محسوب شود و اینگونه حق ملت ایران را پایمال کردید.

چرا توافق مندرج در بند ۱۰ برجام زیر پا گذاشته شد؟

وی گفت: در بند ۱۰ برجام آمده ایران باید مازاد آب سنگین که بیش از ۱۳۰ تن می شود برای خود داشته و مابقی را در معرض فروش بگذارد اما در تعهدی که در ۱۷ آذر ۹۵ صورت گرفته به این نکته اشاره شده که مازاد بر این ۱۳۰ تن آب سنگین را صادر کنیم. به چه حقی توافقی انجام دادید که برجام را نقض کرده و هزینه حیثیتی و امنیتی برای کشور به همراه دارد و برای ملت نیز هزینه مادی ایجاد می کند.

حاجی دلیگانی افزود: شما سقف تعهدات را اجرا کردید اما آن ها کف این تعهدات را نیز اجرا نکرده اند که در نهایت می توان گفت به مدت ۱۵ سال مردم از حق شان محروم گردیدند، چرا شما اجازه دادید آمریکایی ها الیاف کربنی که در روتورها استفاده شده را نمونه برداری کنند و از محل کشف و کیفیت ساخت آن و اطلاعات دانشمندانی که در این مورد اقدام کردند مطلع شوند، ضمن اینکه ما شاهد اتفاقات مشابه این در سایر بخش ها از جمله گروه اقدام مالی بودیم که در ۲۵ خرداد ۹۵ طیب نیا تعهدی را امضا کرد که در پی آن ۴۱ کار انجام شود و این در حالی است که مجلس از این موضوع بی اطلاع بود و در نهایت نیز وزیر امور خارجه، سیف و طیب نیا در این مورد نامه پشیمانی نوشتند.

هیچ مقامی نمی تواند بدون مصوبه مجلس به سایر کشورها تعهد دهد

نماینده مردم شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: براساس اصل ۱۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی هیچ مقامی نمی تواند بدون مصوبه نمایندگان مجلس که وکلای ملت هستند هیچ تعهدی به سایر کشورها بدهند، علت محرمانه بودن این توافق ها چیست و چرا نمایندگان مجلس باید از طریق انتشار اخباری از آژانس بین المللی، هسته ای و رسانه های دیگر کشورها از این موضوع مطلع شوند.

شعار در مورد صحت برجام دروغی تاریخی بیش نیست

حاجی دلیگانی افزود: این که شعار داده می شود دانستن حق مردم است در این مورد شعاری و دروغی تاریخی بیش نیست، ضمن اینکه گویا در این مورد موگرینی جلوتر از دولتمردان ایران حرکت کرده است.

چرا ملت از امضای اسناد محرمانه بی اطلاع هستند

این نماینده مردم در مجلس دهم عنوان کرد: دولت باید قبل از امضای اسناد محرمانه با همپیمانان اروپایی اش اخبار آن را منتشر می کرد بنابراین در شرایط کنونی نیز لازم است پرده از سایر توافقات محرمانه بردارید که ملت را که پشتیبان خدمتگزاران کشور هستند در جریان این مسائل قرار دهید تا اعتمادشان را از دست ندهند.

وی خاطرنشان کرد: بی تردید امضای اسناد محرمانه ای که صورت گرفته بدون اطلاع شورای امنیت ملی، هیات نظارت بر اجرای برجام و مجلس شورای اسلامی بوده است، چرا بیانات صریح مقام معظم رهبری که در جلسه مسئولان و کارگزاران نظام مورخ ۲۵ خرداد ۹۵ مطرح کردند را نادیده گرفتید و به صورت پیش پرداخت غنی سازی و فوردو را تعطیل کردید و با اینکه این میزان پیش پرداخت دادیم اما باز هم طرف مقابل به تعهداتش عمل نکرد.

حاجی دلیگانی افزود: ما با مذاکرات جدید برای نقض برجام و دادن حقوق ملت به بیگانگان پیشگام شدیم، چرا به دولت بعدی آمریکا چراغ سبز نشان می دهیم در حالی که دولت کنونی این کشور چه بلایی که از طریق اعمال تحریم بر سر ایران نیاورده است اما شما این رفتار منفعلانه را در مقابل اقدامات آمریکا داشته اید.

وی تاکید کرد: اگر شهدای مدافع حرم نبودند و ایثارگری مردم نبود ترامپ و بقیه چه نقشه های شومی برای ایران داشتند، مگر نه اینکه در شرایط کنونی به دنبال برجام یک، برجام موشکی و برجام منطقه ای هستند؟

حاجی دلیگانی یادآور شد: شما به این نکته اشاره کردید که ۸ کشور در خرید نفت ایران استثناء شدند مگر این کشورها چقدر نفت می توانند خریداری کنند، آیا شما الزامات ۹ گانه را قبول ندارید، چرا بند ۳ مصوبه مجلس را اجرا نکردید مبنی بر اینکه اگر در برجام نقضی صورت گرفت غنی سازی اورانیوم به حالت اول برگردد بنابراین می توان گفت شما ۶ مورد از الزامات ۹ گانه را انجام نداده و آن را زیر پا گذاشته اید.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: لازم بود که تضمین های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف های مقابل برای اجرای برجام تدارک دیده شود که از جمله آن اعلام کتبی رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا بود ضمن اینکه باید تحریم ها به طور کلی برداشته می شد بنابراین هرگونه اظهارنظر مبنی بر اینکه ساختار تحریم ها باقی خواهد ماند به منزله نقض برجام است.

وی تصریح کرد: اگر رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا این مورد را به صورت کتبی مطرح کرده اند از طریق رسانه ها نشان داده و شفاف سازی کنید و اگر تضمین کتبی نگرفته اید خلاف کرده اید و این بند از مصوبه مجلس را زیرپا گذاشته اید از سوی دیگر آقای مطهری در این رابطه گفته است که تیم مذاکره کننده زورشان نرسیده اگر این موضوع صحت دارد چرا به مجلس نگفتید تا شرایط بهتری فراهم شود.

در ادامه کلیپی از اظهارنظر دولتمردان در رابطه با وضعیت برجام نمایش داده شد که در پی آن با اشاره نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که اداره این جلسه را برعهده داشت میزان فروش نفت به سایر کشورها به ۲۰۰ بشکه در روز اصلاح شد.

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: اگر ما از طرف های برجام تضمین کتبی گرفته بودیم و به الزامات ۹ گانه عمل می کردیم در شرایط کنونی این وضع ایجاد نمی شد که حرف رئیس جمهور به مجلس نقض شود بنابراین هم اکنون باید دولت، ملت و حاکمیت در جهت پیشرفت، حفظ استقلال و تامین رفاه کشور کمک کنند.

وی با بیان اینکه پیش از این توکلی و نجابت به هیات رئیسه مواردی از نقض برجام را یادآور شده بودند، خطاب به وزیر امور خارجه گفت: شما گفتید که ۴ مورد از موارد مندرج در برجام را ندیده اید آیا بدون اینکه این بندها را بررسی کنید توافقنامه را امضا کردید بنابراین اگر چنین بوده برخلاف خطوط قرمز اقدام شده است.

نماینده مردم شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیگر موارد نقض برجام تاکید کرد: قرار بود ۹۰۰ تن کیک زرد از ایران خریداری شود چرا انگلستان مانع از تحقق این امر شد، آیا این نقض بند ۵ برجام نیست، چرا براساس بند ۷ برجام که اشاره شده تعداد سانتریفیوژها از ۱۶ هزار به ۵۰۶۰ کاهش یابد، ۱۵۰۰ سانتریفیوژ را طوری در انبار ریختند که قابل استفاده نباشد ضمن اینکه حتی اجازه ندادند که این سانتریفیوژها در همان محل انبار شود.

حاجی دلیگانی خطاب به ملت ایران افزود: در پی تعطیلی غنی سازی اورانیوم نزدیک هزار نفر از فرزندان شما اعم از دانشمندان و کارکنان اخراج شدند، آیا می دانید رئیس این بخش در شرایط کنونی چه شغلی دارد؟

این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان تاکید کرد: چرا اجازه دادید با این کار در راکتور آب سنگین اراک که مصارف زیادی در پلوتونیوم قابل استفاده در ساخت زیردریایی، سفینه فضایی و سوخت ترکیبی داشت این گونه برخورد شود به طوری که دنیا ما را به دلیل اینکه در این مرکز بتن ریخته ایم به تمسخر بگیرند و کشورهایی که حتی نمی توان آن ها را با ذره بین روی نقشه پیدا کرد علیه ایران حرف بی ربط بزنند ضمن اینکه چرا در فوردو غنی سازی را از ۲۰ درصد به ۳٫۵ درصد کاهش دادید و محل تمرین و آزمایش دانشجویان را نیز تغییر دادید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *