آخرین اخبار

انتقاد شدید در نشست علنی مجلس حاجی:خروج لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز خلاف آیین نامه بود+صوت

انتقاد شدید در نشست علنی مجلس حاجی دلیگانی:خروج لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز خلاف آیین نامه بود/ اتفاقی که امروز در مجلس رخ داد خلاف آیین نامه و خلاف سوگندی که یاد کرده اید بود و بایستی کفاره قسم خود را بپردازید/این لایحه را از دستور خارج کردید تا FATF را در دستورکار […]

اشتراک گذاری
11 مهر 1397
کد مطلب : 34217

انتقاد شدید در نشست علنی مجلس
حاجی دلیگانی:خروج لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز خلاف آیین نامه بود/ اتفاقی که امروز در مجلس رخ داد خلاف آیین نامه و خلاف سوگندی که یاد کرده اید بود و بایستی کفاره قسم خود را بپردازید/این لایحه را از دستور خارج کردید تا FATF را در دستورکار قرار دهید

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۱۱ مهر) مجلس شورای اسلامی، در تذکر آیین نامه ای عنوان کرد: با توجه به اتفاقاتی که امروز در خروج لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز رخ داد، تذکر آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی دارم که به جهت رعایت وقت از بیان اخطار صرف نظر می کنم.

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با استناد به ماده ۲۲ آیین نامه داخلی مجلس عنوان کرد: این ماده وظایف رئیس جلسه را مشخص کرده و در بند یک اشاره دارد که شما و سایر اعضای هیات رئیسه باید در چه چارچوبی عمل کنید. اعضای هیات رئیسه سوگند یاد کرده اند که اداره مجلس براساس آیین نامه باشد و در این رابطه سوگند شرعی یاد کرده اید.

وی ادامه داد: اتفاقی که امروز در مجلس رخ داد خلاف آیین نامه و خلاف سوگندی که یاد کرده اید بود و بایستی کفاره قسم خود را بپردازید.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: رأی گیری که براساس آن لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دستور کار مجلس خارج شد، خلاف آیین نامه بود چرا که ماده ۱۹۶ صراحت دارد که هر اخطار باید پیش از ورود به هر موضوعی مطرح شود که در نشست امروز این مسئله رعایت نشده است.

حاجی دلیگانی یادآور شد: از سوی دیگر رأی گیری که شما انجام دادید، صبح توسط رئیس مجلس یک بار انجام شد؛ ولی شما مجدد اخطار را به رأی گذاشتید.

وی تصریح کرد: همچنین در نوبت دهی به نمایندگانی که برای بیان اخطار و تذکر خود، نامشان در لوحه ثبت شده بود نیز درخصوص نوبت دادن به آقای محبی نیا، خلاف صورت گرفت و ایشان خارج از نوبت اخطار خود را مطرح کرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این لایحه درخصوص بهم ریختگی و آشفتگی بازار ارز بود که دولت در این رابطه لایحه ای را برای حل مشکلی که مردم امروز با آن مواجه هستند، به مجلس ارائه کرده است، لذا این لایحه به هیچ عنوان لایحه قضایی به شمار نمی آید که نیاز باشد قوه قضائیه در این رابطه نظر دهد.

وی بیان داشت: از سوی دیگر قرار شد لایحه پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم نیز ۲ ماه مسکوت بماند تا دولت نظر اروپایی ها را در این خصوص برای مجلس بیاورد، ولی هنوز هیچ نظری از سوی دولت در این خصوص به مجلس ارائه نشده است و این لایحه باید پس از لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بررسی شود و یکشنبه نیز باید همین دستور در برنامه مجلس باشد و هر چیزی غیر از این دستور خلاف آیین نامه مجلس خواهد بود

🔴 صوت – پس از سخنان تند جناب آقای حاجی در مخالفت با از دستور کار خارج شدن لایحه دولت و موافقت رئیس جلسه با شنیدن اخطار ایشان؛
حسینعلی حاجی :
🔺این لایحه را از دستور کار خارج کردید تا به FATF برسید
🔺رای گیری شما فاقد اعتبار است
🔺اخطار بایستی قبل از رای گیری باشد نه وسط بحث
🔺صبح هم آقای لاریجانی رای گیری کرد و رای نیاورد و دوباره رای گرفتن خلاف بود
🔺آقایی هم که اخطار داد،نوبتش نبود و این هم خلاف بود

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *