آخرین اخبار

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس: نقدینگی کشور ۴ برابر سال ۹۲ شده است

نماینده مردم شاهین شهر و میمه  و برخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: مشکل نقدینگی از سال‌های متوالی که دامن گیر کشور شده است اما در سال‌های اخیر تشدید پیدا کرده است و همین موضوع سبب دوچندان شدن مشکلات اقتصادی در کشور شده است. به گزارش خبرگزاری فارس از گلپایگان، حسینعلی حاجی دلیگانی عصر امروز […]

اشتراک گذاری
06 مهر 1397
کد مطلب : 34036

نماینده مردم شاهین شهر و میمه  و برخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: مشکل نقدینگی از سال‌های متوالی که دامن گیر کشور شده است اما در سال‌های اخیر تشدید پیدا کرده است و همین موضوع سبب دوچندان شدن مشکلات اقتصادی در کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از گلپایگان، حسینعلی حاجی دلیگانی عصر امروز در همایش انقلابیون  اظهار کرد: در حال حاضر مشکلات زیادی در کشور وجود دارد اما الویت اصلی مشکل اقتصادی که مردم در تب آن می‌سوزند، رکود اقتصادی سبب شده که دخل و خرج هم تراز نیست.

وی تصریح کرد: مشکل نقدینگی از سال‌های متوالی که دامن گیر کشور شده است اما در سال‌های اخیر تشدید پیدا کرده است و همین موضوع سبب دوچندان شدن مشکلات اقتصادی در کشور شده است.

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار  در مجلس شورای اسلامی گفت: در سال ۹۲ نقدینگی بانک‌ها در ۴۶۰ هزار میلیارد تومان بود اما از آن سال تا کنون ۴ برابر شده است، نقدینگی حالت سیار دارد و اگر در هر بخش اقتصادی نفوذ پیدا کند سبب خراب شدن آن بخش می‌شود به حدی که خانمان برانداز است.

وی با بیان این‌که تورم بالایی در نقدینگی هنوز نهفته است که تاکنون بیدار نشده است، تصریح کرد: نقش مخرب سیستم بانکی در اقتصاد کشور از دلایل دیگر بروز مشکلات اقتصادی است.

حاجی دلیگانی گفت: افرادی در دستگاه‌های حساس کشور مانند بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، گمرک و صنعت معدن و تجارت هستند به نوعی با فساد اقتصادی که دارند به این موضوعات دامن می‌زنند، عدم مدیریت صحیح و رها کردن مدیریت اقتصادی کشور به حال خود بدون این که امر و نهی و هدایتی شود و یا برنامه‌ریزی شود از دیگر دلایل بروز مشکلات اقتصادی کنونی است.

وی تصریح کرد: عدم تشریح مشکلات اقتصادی به مردم، عدم یکپارچگی در سیستم اداری کشور، ثبت سفارش رو به تضاد برای واردات کالا از خارج کشور، مبهم بودن حساب سرمایه‌ای کشور، رقابت بین وزرا برای گرفتن ارز ۴۲۰۰ تومان برای بخش خود، عدم حضور بانک مرکزی در مدیریت و نظارت بازار از بروز مشکلات اقتصادی است.

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار  در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که  سازمان مدیریت برای رفع مسائل کشور برنامه مشخصی ارائه نداده است، افزود: از سه سال گذشته چاپ و توزیع اوراق مشارکت را با نرخ بالا داریم که از نرخ بودجه کشور پیش خورتر است، عدم تصمیم‌گیری صحیح برای پتروشیمی‌ها و نبود ساختار مناسب برای هدایت اقتصاد کشور از دیگر بروز مشکلات اقتصادی کشور است.

وی گفت: اکنون در دور راهی مانده‌ایم که آیا وضعیت کنونی اقتصاد کوتاه مدت یا بلند مدت است؟ اما وضعیت به وجود آمده کنونی مربوط به یک ماه، دوماه و یک سال گذشته نیست بلکه مزمن بوده و تشدید شده است.

حاجی دلیگانی افززود: با روش‌های سنتی شک وارد کننده که مقطعی است مشکلات حل شدنی نیست، ما باید در یک مقطع سه یا پنج ساله عملیات‌هایی را انجام دهیم تا بتوانیم وضعیت کشور را اولا متوقف از این حالتی که روبه به جلو می‌رود متوقف کنیم.

وی ادامه داد: دوم به ریل و مسیر طبیعی و رشد خودش برگردیم و در این مسیر لازمه که با برنامه‌های جامع و خالی از اشکال ما بتوانیم در یک فضا و روش‌های جدید کار را پیش ببریم.

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: تهیه یک برنامه جامع از هر وزارتخانه کشور که فعالانه باشد نه منفعلانه باشد، ساختار هدایت اقتصادی کشور باید اصلاح شود.

وی اظهار کرد: در طول تاریخ انقلاب بالاترین اختیار و اجازه به رئیس جمهور فعلی کشور داده شده است، شورای هماهنگی هر تصمیمی بگیرد عین قانون است و می‌تواند قوانین موجود کشور را تعطیل و یا قوانین جدید را وضع کند، طبق اخبار واصله برنامه صحیحی که مسائل کشور را بتواند رصد کند در دبیرخانه شورا به درستی سازماندهی نشده و دچار یک روزمرگی است.

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی  گفت: مشکلات کنونی اقتصادی کشور مدیر دلسوز می‌خواهد تا جایی که شبانه روز تلاش کنند، مشکلات اقتصادی دامن‌گیر کشورهای دیگر نیز است اما با دلسوزی مدیران رفع شده اما در کشور ما در این زمینه دچار ضعف مدیریتی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: کشور ما دارای منابع مختلف اقتصادی است که باید به درستی از آن استفاده شود، مردم مقصر نیستند مشکل از مدیران کشور است، وظیفه ما این است که هر مسؤولی که به خوبی عمل نمی‌کند با آن برخورد کنیم.

حاجی دلیگانی اذعان کرد: باید در چارچوب قانون اساسی عمل شود و دستگاه‌ها و مجلس به وظایف خود عمل کنند، اگر فراتر از قانون اساسی در کشورعمل شود فریاد سر می‌دهند که حکومت دیکتاتوری ایجاد شده است.

وی با بیان این که منفعلانه عمل کردن و اهمیتی به بروز مشکلات اقتصادی کشور ندادن به معنای عمدی همراه شدن با نابه‌سامانی اقتصاد کشور است، تأکید کرد: کشور هیچ گاه به بن بست نخواهد رسید راهکار دارد با انقلابی عمل کردن و بصیرت داشتن مشکلات رفع می‌شود.

حاجی دلیگانی با اشاره به این‌که عمل کردن ما باید در جهت نظام باشد، افزود: کنترل نقدینگی اراده می‌خواهد، اصلاح نظام بانکی، مدیریت بر بازار ارز موضوعات قابل حل شدنی است، به شرط آن که رودربایستی‌ها را کنار گذاشته و نخواهیم افرادی که دنبال رانت هستند را راضی کنیم.

وی گفت: بیشترین استفاده کنندگان از یارانه غیر مستقیم ثروتمندان و افراد مرفه جامعه هستند که باید یارانه اصلاح شود، بودجه دولت در سال آینده باید به نفع طبقات ضعیف و محدودسازی طبقات مرفه تصویب شود.

نماینده مردم شاهین شهر و میمه  و برخوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره حمایت از تولیدات داخلی افزود:  اکنون کارگاه کوچک و کارخانه‌های بزرگ در حال تعطیل شدن است که برای جلوگیری از تعطیل شدن نیازمند اراده است.

وی با بیان این‌که هوشمند سازی در بخش واردات و صادرات افزود: اگر چهار نمونه از پالایشگاه ستاره خلیج فارس در نقاط دیگر کشور احداث شده بود اکنون با مشکل ارز و صادرات نفت مواجه نبودیم، چرا باید نفت خام صادر کنیم در صورتی که می‌توانیم از نفت خام فرآورده دیگری بدست آوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *