آخرین اخبار

برنامه مناظره با موضوع مالیات بر درآمد پزشکان در حالی این‌هفته بر روی آنتن صدا و سیما رفت که ۹۲ درصد مردم به اجباری شدن نصب کارت‌خوان در مطب‌ها و مراکز درمانی رأی دادند

برنامه مناظره با موضوع مالیات بر درآمد پزشکان در حالی این‌هفته بر روی آنتن صدا و سیما رفت که ۹۲ درصد مردم به اجباری شدن نصب کارت‌خوان در مطب‌ها و مراکز درمانی رأی دادند/حاجی دلیگانی: واردات دارو دست چه کسانی است؟/چرا پزشکان در مطب‌ها دستگاه پوز نمی‌گذارند؟ طرح تحول سلامت تأثیری در کاهش بی‌عدالتی نداشت/قانون […]

اشتراک گذاری
04 شهریور 1397
کد مطلب : 33626

برنامه مناظره با موضوع مالیات بر درآمد پزشکان در حالی این‌هفته بر روی آنتن صدا و سیما رفت که ۹۲ درصد مردم به اجباری شدن نصب کارت‌خوان در مطب‌ها و مراکز درمانی رأی دادند/حاجی دلیگانی: واردات دارو دست چه کسانی است؟/چرا پزشکان در مطب‌ها دستگاه پوز نمی‌گذارند؟ طرح تحول سلامت تأثیری در کاهش بی‌عدالتی نداشت/قانون پزشکان را به نصب دستگاه پوز در مطب‌ها ملزم کرده است/تعرفه خدمات پزشکی در ایران بالاست؛ در صنف پزشکی، انحصار وجود دارد

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، برنامه مناظره این هفته با موضوع مالیات بر درآمد پزشکان روی آنتن صدا وسیما رفت.

در این برنامه حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس و حسین بوذرجمهری، کارشناس نظام سلامت، به عنوان منتقد روند پرداخت مالیات توسط پزشکان حضور داشتند و محمدحسین قربانی، نماینده مجلس و محمد جهانگیری، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی، به مناظره آمده بودند تا از فرهنگ مالیاتی جامعه پزشکی، دفاع کنند.

در نظرسنجی برنامه نیز این سؤال از بینندگان برنامه پرسیده شده بود که آیا موافقید استفاده از کارتخوان در مطب‌ها و مراکز درمان اجباری شود؟

حاجی دلیگانی: واردات دارو دست چه کسانی است؟

حسینعلی حاجی دلیگانی در سه دقیقه ابتدایی صحبت خود این‌گونه عنوان کرده که نظام بهداشت و درمان دچار سه بیماری انحصار، تبعیض و عدم شفافیت است. این سه بیماری نظام بهداشت و درمان کشور را گرفتار کرده است و در زمینه انحصار باید شفاف شود که الان واردات دارو در دست چند نفر است و به چه نحو وارد می‌شود؟ باید مشخص شود که ۲٫۲ میلیارد دلار ارز دولتی در این بخش، به چه صورت توزیع می‌شود؟

وی ادامه داد: قیمت‌هایی که الان به دست مردم می‌رسد، ۲۰ تا ۳۰ درصد گران‌تر از آن چیزی است که باید باشد.

این نماینده مجلس در ادامه الزام بیمار برای انتخاب بیمارستانی خاص و خرید خدمات توسط خود بیمار را نیز مصداق انحصار دانست.
حاجی دلیگانی: چرا پزشکان در مطب‌ها دستگاه پوز نمی‌گذارند؟ طرح تحول سلامت تأثیری در کاهش بی‌عدالتی نداشت

در بحث آزاد برنامه، مهمانان هر کدام در بخش‌های مختلف مباحث خود را ادامه دادند.

حاجی دلیگانی در این بخش، ادامه داد که پزشکان به دلیل اینکه نمی‌خواهند درآمدشان شفاف شوند، دستگاه پوز نمی‌گذارند.

وی با اشاره به صحبت‌های جهانگیری ادامه داد که پزشکان همین نرخ تعرفه‌ای که به زعم شما پایین است را در مطب‌ها نصب نمی‌کنند.

در ادامه حاجی دلیگانی اضافه کرد: من عقیده دارم برخلاف گفته‌های آقای قربانی، طرح تحول نظام سلامت تأثیری در کاهش بی‌عدالتی نداشته است زیرا وزرای بهداشت از سال ۱۳۸۳ تاکنون طرح پرونده الکترونیکی که باعث شفاف‌سازی می شود را اجرا نکرده‌اند؟
حاجی دلیگانی: قانون پزشکان را به نصب دستگاه پوز در مطب‌ها ملزم کرده است

حاجی دلیگانی در ادامه اینگونه عنوان کرد که اگر کارتخوان در مطب‌ها وجود داشته باشد، مشخص می‌شود که هر نفر چقدر پرداخت کرده است. به نظر بنده قانون استقرار صندوق‌های مکانیزه فروش خدمات و کالا شامل پزشکان هم می‌شود و باید اجرا شود.

وی افزود: عمل‌های سرپایی و برخی آزمایش‌ها هم شامل این قانون می‌شود. از سوی دیگر انتظار داریم اگر قانونی هم وجود ندارد، پزشکان برای رفاه حال مردم کارتخوان در مطب‌های خود بگذارند. بر اساس آمارهای موجود در یکی از استان‌ها مالیات دریافتی در طول پنج سال ۹٫۷ میلیارد تومان بوده است در حالی که پس از بررسی حساب‌ها مشخص شده است که رقم مالیات حقه، عددی نزدیک به ۳۵ میلیارد تومان است که با ۹٫۷ میلیارد تومان پرداختی فاصله زیادی دارد.

این مسئول در ادامه گفت: جایگاه مردم در تعرفه‌گذاری کجاست؟ مدیران وزارت بهداشت و درمان که در فیمت‌گذاری نقش دارند همه پرشک‌ هستند.
حاجی دلیگانی: تعرفه خدمات پزشکی در ایران بالاست؛ در صنف پزشکی، انحصار وجود دارد

حاجی دلیگانی در پاسخ به جهانگیری این‌گونه گفت که من قبول ندارم تعرفه خدمات پزشکی در ایران از سایر کشورهای منطقه پایین‌تر است. کارگران بسیاری از مشاغل دیگر مانند نانوایی در پنج سال اخیر، افزایش قیمت قابل‌توجهی در دریافت‌ها نداشته‌اند. مطب‌ها باید مانند خیلی از بیمارستان‌ها کارتخوان بگذارند. چرا اجازه نمی‌دهید که پزشکان عمومی به راحتی به متخصص تبدیل شوند؟ چرا انحصار ایجاد کرده‌اید؟

در ادامه ۹۲ درصد مردم با شرکت در نظرسنجی برنامه به اجباری شدن نصب کارتخوان در مطب‌ها رأی دادند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *