آخرین اخبار

واکنش دفتر آقای حاجی به خبر کذب منتشر شده درخصوص معدن تراورتن در بخش میمه

در خبرگزاری “برنا” منتشر شد: واکنش دفتر جناب آقای حاجی به خبر کذب منتشر شده در این خبرگزاری درخصوص معدن تراورتن در بخش میمه موافقت‌نامه واگذاری معدن موته به امضای حاجی دلیگانی نرسیده است برخلاف ادعای مطرح شده، موافقت نامه واگذاری به امضای آقای حاجی نرسیده و اصولاً برابر قانون ،شورای معادن که رئیس آن […]

اشتراک گذاری
27 تیر 1397
کد مطلب : 33079

در خبرگزاری “برنا” منتشر شد:
واکنش دفتر جناب آقای حاجی به خبر کذب منتشر شده در این خبرگزاری درخصوص معدن تراورتن در بخش میمه
موافقت‌نامه واگذاری معدن موته به امضای حاجی دلیگانی نرسیده است

برخلاف ادعای مطرح شده، موافقت نامه واگذاری به امضای آقای حاجی نرسیده و اصولاً برابر قانون ،شورای معادن که رئیس آن استاندار است واگذاری را انجام می دهد ضمن اینکه در مناطق حفاظت شده و پارک ملی بایستی واگذاری به تأییدکمیته زیربنایی دولت برسد.

موافقت‌نامه واگذاری معدن موته به امضای حاجی دلیگانی نرسیده است

برخلاف ادعای مطرح شده، موافقت نامه واگذاری به امضای آقای حاجی نرسیده و اصولاً برابر قانون ، شورای معادن که رئیس آن استاندار است واگذاری را انجام می دهد ضمن اینکه در مناطق حفاظت شده و پارک ملی بایستی واگذاری به تأییدکمیته زیربنایی دولت برسد.

پیرو مذاکره تلفنی در خصوص خبر درج شده در خبرگزاری “برنا” در تاریخ ۱۶ تیر ماه ۹۷ موضوع واگذاری معدن تراورتن در بخش میمه به حوزه علمیه اصفهان و مطالب خلاف واقع در این خبر، ضمن اظهار تاسف از برداشت های ناصحیح، بی توجهی به خواست عمومی مردم بخش محروم میمه، سیاسی کاری در درج خبر و عدم رعایت اصول اخلاقی در رسالت خبرنگاری مطلب زیر در خبرگزاری برنا درج گردد.

۱-برخلاف ادعای مطرح شده، موافقت نامه واگذاری به امضای آقای حاجی نرسیده و اصولاً برابر قانون شورای معادن که رئیس آن استاندار است واگذاری را انجام می دهد ضمن اینکه در مناطق حفاظت شده و پارک ملی بایستی واگذاری به تأییدکمیته زیربنایی دولت برسد .

۲-برابر آنچه جناب آقای حاجی در مصاحبه با برنا توضیح داده اند اعتراض به ،دوگانگی در واگذاری است و اگر در سالهای گذشته برای مردم(شرکت تعاونی فراگیر که مردم محروم منطقه سهامدار آن هستند) امکان نداشته ،چرا برای یک ارگان خاص امکان پذیر شده است؟

۳-مکاتبه ایشان در سال ۹۱ برای شرکت تعاونی فراگیر بخش میمه که مورد تایید مردم این بخش است به امضای واگذاری، امضای موافقت نامه، امضای اکتشاف و… تعبیر شده که نشانه عدم آگاهی نویسنده خبر نسبت به واژه هاست.

۴-ارتقای منطقه حفاظت شده موته به پارک ملی تبعاتی حقوقی را برای منطقه بار کرده است که می طلبد به آنها توجه شود.

۵-استناد نگارنده به «اجرای قانون مصوبه سال ۹۱» نهایت بی اطلاعی است چنانچه اگر یک جستجوی ساده انجام می شد استاندار اصفهان صورتجلسه ۱۶/۵/۹۵ را اجرا کرده است (درحالیکه براساس شنیده ها اصلاً این جلسه تشکیل نشده ، صوری بوده و محیط زیست هم آنرا امضاء نکرده است)

۶-آنچه جناب آقای حاجی در تذکر خود( که البته در خبر برنا به نامه تعبیر شده و بازهم نا آگاهی را نشان می دهد) به وزیر کشور متذکر شده موضوع ضوابط زیست محیطی وتبعات اجتماعی است

برهمین اساس سوال این است که چه اتفاقی افتاده که برای مردم این واگذاری خلاف بوده(۶ سال پیش و در زمانی که منطقه در سطح پائین تر و ضوابط خفیف تری قرار داشته) و امروز این مشکل بر طرف شده در حالیکه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان از عدم موافقت با واگذاری سخن گفته است؟

درثانی چرا به تبعات اجتماعی که باعث بروز نارضایتی مردم می شود بی توجهی شده است مردم می گویند چرا معادن موجود در منطقه برای خود آنها غیر قابل واگذاری است و برای کسان دیگر قابل واگذاری!؟

سخن پایانی

*آنچه امروز باعث توقف این واگذاری گردید، همین موضع گیری ها براساس دفاع از حقوق مشروع مردم محروم بخش میمه بود و نقش موثر رسانه ها در این خصوص کم نظیر بود انتظار می رود در اطلاع رسانی ها رعایت اخلاق و انصاف بشود البته توصیه می شود بار حقوقی واژه ها به خبرنگاران آموزش داده شود.

لازم به ذکر است، خبرنگار خبرگزاری برنا قبل از انتشار گزارش با آقای حاجی دلیگانی تماس گرفته و با وجود اصرار زیاد ایشان توضیحات کوتاهی دادند ومواردی که در این جوابیه موجود است را مطرح نکردند وگرنه خبرنگار در همان گزارش به آن اشاره می کرد. فایل این گفت و گو موجود است و در صورت نیاز منتشر خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *