آخرین اخبار

ایرادات وارده به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم را کسی پاسخ نداد

حسینعلی حاجی‌دلیگانی در مسجد صاحب‌الزمان (عج) اصفهان اظهار داشت: توزیع ارز توسط بانک مرکزی در این مدت دارای ایرادات بود؛ خیانتی که اتفاق افتاد این بود که ذخیره ارزی که ده‌ها سال ذخیره و جمع‌آوری‌ شده بود به‌یک‌باره متلاشی شد و منفعت آن در جیب عده‌ای رفت/۹۰ درصد مشکلات اقتصادی کشور به دلیل ضعف مدیریتی […]

اشتراک گذاری
19 تیر 1397
کد مطلب : 32916

حسینعلی حاجی‌دلیگانی در مسجد صاحب‌الزمان (عج) اصفهان اظهار داشت: توزیع ارز توسط بانک مرکزی در این مدت دارای ایرادات بود؛ خیانتی که اتفاق افتاد این بود که ذخیره ارزی که ده‌ها سال ذخیره و جمع‌آوری‌ شده بود به‌یک‌باره متلاشی شد و منفعت آن در جیب عده‌ای رفت/۹۰ درصد مشکلات اقتصادی کشور به دلیل ضعف مدیریتی است/پیگیری ۷ برجام در قالب ۵ مرحله برای عقب‌گرد انقلاب اسلامی/ایرادات وارده به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم را کسی پاسخ نداد

حسینعلی حاجی‌دلیگانی در مسجد صاحب‌الزمان (عج) اصفهان اظهار داشت: مباحث اقتصادی، اف‌ای‌تی‌اف، برجام، ۲۰۳۰ و خواسته عدم حضور منطقه‌ای را می‌توان به نسبت مسائل و مشکلات دیگر جامعه به‌عنوان پنج مسئله اساسی کشور مطرح کرد.

وی با طرح این پرسش که وضع موجود اقتصادی کشور آیا براثر تحریم‌ها به وجود آمده یا ناشی از سیاست‌های جاری کشور است، گفت: مسئله اساسی که در این خصوص وجود دارد “نفوذ” است و رهبر معظم انقلاب در سال ۹۴ نسبت به آن هشدار دادند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس خاطرنشان کرد:‌ امثال ما و دیگران آن‌گونه که باید به هشدار مقام معظم رهبری در سال ۹۴ که فرمودند مراقب باشید نفوذ در سطح تصمیم سازان و تصمیم گیران در حال اتفاق است، توجه نداشتیم؛ نفوذی که از نوع جاسوسی نیست بلکه عبارت است از تغییر در نظام محاسباتی افراد.

وی تأکید کرد: زمانی که انقلاب اسلامی، دین و مذهب مبانی فکری و تفکراتی شخص باشد یک قضاوت‌هایی خواهد داشت ولی اگر مبنای مبانی آن غربی بود قطعاً فعالیت‌های این شخص نسبت به مورد قبلی متفاوت خواهد بود.

حاجی‌دلیگانی تصریح کرد: در برخی از دستگاه‌ها و نهادها نفوذ اتفاق افتاده ازاین‌رو شاید در ظاهر برای مردم و کشور در حال کار باشند ولی خروجی آن‌ها به‌طرف غرب سنگینی بیشتری می‌کند.

نوسانات اقتصادی ماه‌های اخیر و تأثیر تفکرات غربی در آن

وی با اشاره به نوسانات اقتصادی ماه‌های اخیر، اظهار داشت: توزیع ارز توسط بانک مرکزی در این مدت دارای ایرادات بود؛ خیانتی که اتفاق افتاد این بود که ذخیره ارزی که ده‌ها سال ذخیره و جمع‌آوری‌ شده بود به‌یک‌باره متلاشی شد و منفعت آن در جیب عده‌ای رفت.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه عده‌ای جنس را با دلار ۴۲۰۰ تومانی خریدند و سپس به قیمت دلار بالاتر به مردم فروختند، گفت: پیش‌ازاین باید مراقب قاچاق کالا می‌بودیم ولی الآن به دلیل نوسانات بازار ارز سود برای عده‌ای به‌گونه‌ای شده که اقدام به قاچاق کالاهایی همچون شکر، برنج، آرد و غیره به بیرون از مرزهای کشور می‌کنند تا دلار حاصل از آن را در داخل به فروش برسانند.

وی به فروش تعداد زیادی سکه طلا در چندماهه اخیر اشاره و تصریح کرد: چند ده تن سکه طلا فروخته شد؛ یکی از عمده‌خرهای سکه دستگیر شد ولی سؤال اینجاست مابقی کجا رفت؟ چنین منابعی به نفع فرصت‌طلبان نوکیسه و قدیمی است.

حاجی‌دلیگانی با بیان اینکه چنین مسائلی حاصل تفکر غربی است، یادآور شد: چقدر راجع به بانک مرکزی و‌ آقای سیف رئیس‌کل این بانک به دولت نامه نوشتیم، تذکر و سؤال مطرح کردیم.

وی اظهار داشت: در مورد مؤسسات مالی اتفاق عادی در رابطه‌شان نیفتاد و این بی‌ارتباط با FATF نبود، آن‌ها می‌خواستند آن ثروتی که در این مؤسسات جمع‌آوری‌شده بود به‌نوعی متلاشی شود.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: آقای سیف در این مسئله توانست ۲۰ میلیون نفر از مردم کشور را ناراحت کند، برخی هم دل‌زده و عده‌ای هم به کف خیابان‌ها آمدند البته ۲۰ هزار میلیارد تومان از جیب همین مردم پرداخت کرد؛ در کمیسیون اقتصادی از وی پرسیدم چرا این تعداد را ناراضی و این‌همه پول هزینه کردی ولی او هیچ جوابی نداد؛ بارها التماس کرد که از بانک مرکزی تحقیق و تفحص نکنید.

وی با تأکید مجدد بر اینکه مهم‌ترین مسئله امروز مسائل اقتصادی است، خاطرنشان کرد: در چنین وضعیتی وزیر اقتصاد در جلسه غیرعلنی مجلس گفت به علت ضیق وقت صحبت نمی‌کنم درصورتی‌که هیچ‌کسی به او نگفته بود وقت محدود است و وی ۲۰ دقیقه فرصت

داشت ولی حرف نزد.

حاجی‌دلیگانی گفت: برخی‌ها کار نمی‌کنند، برخی‌ها بلد نیستند و برخی‌ها هم تعلقات به آن‌طرف آب دارند و به نوع دیگر کم‌کاری می‌کنند؛ بدانید منابع و ارز کم نداریم و نه طلا کم داشتیم بلکه مسئله اساسی در رابطه با بحث اقتصاد کشورمان مشکل مدیریتی است و اراده‌ای که برای کار وجود ندارد.

۹۰ درصد مشکلات اقتصادی کشور به دلیل ضعف مدیریتی است

وی با بیان اینکه در بخش اقتصادی ۹۰ درصد مشکل مدیریتی و شاید ۱۰ درصد مسائل مربوط به تحریم‌ها باشد، عنوان کرد: راهکارهایی برای برون‌رفت از این موضوعات وجود دارد؛ جوانان همین سرزمین طرح‌ها و کتاب‌های خوبی برای رفع مشکلات ازجمله رفع تحریم‌های نفتی، مبادلات بانکی و مبادلات ارزی نوشته‌اند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: مطالبه برای اصلاح تیم اقتصادی دولت یا خود رئیس‌جمهور باید به وجود بیاید وگرنه مشکلات موجود تا پایان این دولت ادامه خواهد داشت، باید آدم‌هایی با تفکر انقلابی جایگزین این افراد شوند.

ایرادات وارده به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم را کسی پاسخ نداد

وی در ادامه با اشاره به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) گفت: چند کشور یک سری راهکار برای مسائل دنیا را ارائه کرده‌اند که شامل ۴۱ بند است و در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ طیب نیا وزیر اقتصاد دولت یازدهم آن را امضا کرده بود.

حاجی‌دلیگانی اظهار داشت:‌ امضای FATF برخلاف صریح اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی است که طبق آن تعهدات بین‌المللی باید با اجازه مجلس صورت بگیرد؛‌ از ۴۱ بند تعهد ۳۷ مورد توسط دولت انجام‌گرفته و به مجلس هم نگفتند ولی ۴ مورد از آن را به‌صورت لایحه به مجلس آوردند.

وی لوایح اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی، قانون تأمین مالی تروریسم، الحاق دولت جمهوری اسلامی به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته (پالرمو) و الحاق دولت جمهوری اسلامی به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم را چهار لایحه پیشنهادی دولت به مجلس عنوان کرد.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس خاطرنشان کرد: به لایحه چهارم با همفکری با متخصصان امر چهل ایراد، اشکال، ابهام که دارای تبعات منفی است وارد دانستیم، در این رابطه اتمام‌حجت کردیم و خواستار شدیم که بیایند جواب اشکالات را بدهند ولی یک ایرادش را هم نتوانستند جواب دهند.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب در صحبت‌های اخیرشان در دیدار وکلای ملت با ایشان در خصوص عدم پیوستن به معاهدات بین‌المللی که خلاف مصالح کشور اشاره کردند ولی هنوز برای عده‌ای مسئله حل‌نشده است.

حاجی‌دلیگانی به سند ۲۰۳۰ اشاره کرد و اظهار داشت: این معاهده ۱۷ محور دارد که یکی از محورهای آن همان مسائل آموزش‌وپرورش است ولی نباید از دیگر محورهای آن غلت شود.

پیگیری ۷ برجام در قالب ۵ مرحله برای عقب‌گرد انقلاب اسلامی

وی با اشاره به خواسته دشمنان مبنی بر عدم حضور منطقه‌ای انقلاب اسلامی گفت: بر اساس سندی آمریکایی که موسسه اینترپرایز تهیه و در سال ۱۹۹۷ منتشر شد آمده است ارزش‌های آمریکایی باید در همه جای دنیا ازجمله ایران پیاده شود و در آن قسمت ایران هفت برجام در قالب ۵ مرحله پیاده کرده بودند که مرحله‌به‌مرحله کشور را به عقب برانند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: برجام هسته‌ای که در قالب آن توان هسته‌ای کشور را هدف گرفته بودند درصدد بودند تا غنی‌سازی ۲۰ درصد یعنی قدرت بازدارندگی را از ایران بگیرند و انجام هم دادند.

وی برجام بعدی را برجام منطقه‌ای عنوان و خاطرنشان کرد: در قالب این برجام اسرائیل باید به رسمیت شناخته شده و از حمایت گروه‌های مقاومت همچون حزب‌الله دست برداشته شود.

حاجی‌دلیگانی سومین برجام را برجام موشکی بیان کرد و گفت: آن‌ها در تلاشند تا قدرت دفاعی جمهوری اسلامی را بگیرند و کشورمان را بی‌پناه کنند؛ متأسفانه برخی از مسئولان اجرایی و برخی از نمایندگان می‌گویند ما باید جز کشورهایی باشیم که موشک‌هایمان ۳۰۰ کیلومتر برد داشته باشد یا اینکه اصلاً برای چه موشک می‌خواهیم.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی دارای نقاط قوت بسیار زیادی است که مورد طمع دشمنان قرار گرفته است، تأکید کرد: طبق آموزه‌های قرآنی اگر استقامت و مقاومت داشته باشیم نتیجه را از آن خود خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *