آخرین اخبار

عضو کمیسیون برنامه، بودجه مجلس در گفت‌وگو با آنا: دولت برای نگرفتن تضمین در برجام مقصر است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه مجلس در گفت‌وگو با آنا: دولت برای نگرفتن تضمین در برجام مقصر است/ توجه به تراز تجاری اروپا و آمریکا در خوشبینی به اروپایی‌ها نماینده شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس گفت: ما برای مقابله با رفتارهای آمریکا، الزامات ۹ گانه‌ای مقام معظم رهبری را داریم و اکنون باید بند ۳ […]

اشتراک گذاری
01 خرداد 1397
کد مطلب : 32175

عضو کمیسیون برنامه، بودجه مجلس در گفت‌وگو با آنا:
دولت برای نگرفتن تضمین در برجام مقصر است/ توجه به تراز تجاری اروپا و آمریکا در خوشبینی به اروپایی‌ها

نماینده شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس گفت: ما برای مقابله با رفتارهای آمریکا، الزامات ۹ گانه‌ای مقام معظم رهبری را داریم و اکنون باید بند ۳ ماده واحده قانون در قبال اقدامات آمریکا در برجام اجرایی شود.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری آنا، درباره واکنش دولت به بیانیه مجلس خبرگان رهبری درباره برجام، با بیان اینکه از آیت‌الله جنتی رئیس محترم شورای نگهبان برای صدور بیانیه‌ای که واقعیت‌ها را بیان کرد تشکر می‌کنم، اظهار کرد: دولت قبول کند که در ماجرای برجام کوتاهی کرده و مقصر است. این مسأله در قالب تذکری با ۵۱ امضا به رئیس جمهور داده شد و باز هم آن را پیگیری خواهیم کرد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه در این دو سال ۲۰ مورد نقض برجام از سوی آمریکا را شاهد بودیم، اضافه کرد: آمریکا با خروج از برجام نقض فاحش را انجام داد و ما دو قانون برای مقابله با این نقض داریم که دولت موظف به پیگیری آن است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: ما برای مقابله با رفتارهای آمریکا، الزامات ۹ گانه‌ای که مقام معظم رهبری بعد از تصویب قانون مجلس ابلاغ کردند را داریم که چنانچه نقضی صورت گرفت، باید بند ۳ ماده واحده قانون در قبال اقدامات آمریکا در برجام اجرایی شود و همچنین در بند یک این ابلاغیه آمده بود که دولت موظف به گرفتن ضمانت‌های اجرایی را از رئیس جمهور آمریکاست. آقای روحانی این کار را نکرد و ضمانتی نگرفت. حالا هم باید از مردم عذرخواهی کند که چرا تضمینی نگرفته است؟

حاجی‌دلیگانی با اشاره به سخنان علی مطهری مبنی بر اینکه دولت زورش نرسید از آمریکا تضمین بگیرد، بیان داشت: ایران کشوری است که مقابل تروریست‌هایی مانند داعش می‌ایستد و در منطقه شکستشان می‌دهد؛ دولت ما اگر روحیه انقلابی داشت نمی‌توانست از پس آمریکایی که محتاج مذاکره با ما در برجام بود، بر بیاید؟ رئیس جمهور مقصر است و باید پاسخگو باشد.

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس گفت: بخشی از این فشاری که بر مردم وارد می‌شود مربوط به تحریم‌هاست و تیم دولت باید پاسخ بگوید که چرا تحریم‌ها مجددا می‌خواهد باقی بماند؟ و یا اینکه اکنون چرا قانونی که نسبت به آن مسئولیت دارد را اجرا نمی‌کند.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام بیان داشت: آمریکایی‌ها با آگاهی از اینکه تحریم‌هایی که علیه ایران اجرا می‌کنند، ثانویه و مصوبه کنگره است و ارتباطی به برجام هسته‌ای ندارد این تحریم‌ها را ادامه دادند. بنابراین اکنون آن تحریم‌ها به جای خود باقی است و تحریم‌های دیگری را هم به واسطه برجام ایجاد کردند. بنابراین آنچه خواستند از ناحیه برجام دوشیدند. ما نباید عربستان را سرزنش کنیم که گاو شیرده آمریکایی‌هاست؛ آنها برجام را هم دوشیدند و بردند و استفاده کردند بعد هم به راحتی و بدون هیچ مشکلی خداحافظی کردند و رفتند و اکنون هم می‌گویند مسئولیتی در قبال برداشتن تحریم‌ها نداریم پس آنها را ادامه می‌دهیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به ادعای کشورهای اروپایی مبنی بر پایبندی به برجام، خاطرنشان کرد: این سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه که ادعای تعهد به برجام را دارند، سالانه تراز مالیشان با آمریکا ۳۸۰ میلیارد دلار است و از سوی دیگر آمریکا هم آنها را مخیر به انتخاب خواهد کرد که بین سود بیشتر در تجارت با آمریکا و تجارت ۷ میلیارد دلاری با ایران یکی را انتخاب کنند و اینها قطعا گردش مالی ۳۸۰۰ میلیارد دلاری را رها نخواهند کرد.

حاجی‌دلیگانی تاکید کرد: آمریکایی‌ها اعلام کردند هر شرکتی با ایران کار کند با آنها تجارت نخواهد کرد و اروپا هم در آینده می‌گوید شرکت‌ها آزادند و نمی‌توانند الزامی برای آنها داشته باشند که با ایرانی‌ها مبادله کالا داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *