آخرین اخبار

اخذ اجباری وجه به بهانه‌های مختلف در مدارس خلاف مسلم قانون است

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس اخذ وجه اجباری از دانش‌آموزان را اقدامی خلاف قانون خواند و افزود: برخی مدارس دادن کارنامه را منوط به پرداخت وجه از طرف دانش‌آموز می‌‎کنند. حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه بر اساس قانون اساسی حق تحصیل برای […]

اشتراک گذاری
12 فروردین 1397
کد مطلب : 31378

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس اخذ وجه اجباری از دانش‌آموزان را اقدامی خلاف قانون خواند و افزود: برخی مدارس دادن کارنامه را منوط به پرداخت وجه از طرف دانش‌آموز می‌‎کنند.

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه بر اساس قانون اساسی حق تحصیل برای ایرانیان رایگان بوده و اخذ شهریه اجباری از دانش‌آموزان در مدارس دولتی خلاف مسلم قانون است، گفت: در عین حال ما مطلع هستیم که سرانه مدارس نیز کفاف هزینه‌های آن را نمی‌دهد و ضرورت دارد که این بودجه ارتقا یابد.

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس دهم شورای اسلامی افزود: تخصیص‌ها در حوزه سرانه مدارس در حال حاضر دو ایراد دارد؛ نخست اینکه به موقع پرداخت نمی‌شود و دوم اینکه این مبلغ برای اداره مدارس به هیچ وجه کافی نیست.

وی ادامه داد: متأسفانه بخش اعظمی از بودجه آموزش و پرورش صرف هزینه‌های جاری و پرداخت حقوق معلمان می‌شود و با وجود تصریح قانون برای جداسازی بودجه سرانه مدارس از هزینه‌های جاری اما این اقدام در حوزه مالی آموزش و پرورش صورت نگرفته است.

حاجی دلیگانی با تأکید بر اینکه مدیران مدرسه دغدغه فراوانی برای تأمین هزینه‌های مدارس دارند، اضافه کرد: هزینه‌های اجباری در مدارس به هیچ وجه مورد تأیید نیست ولی چنانچه این هزینه‌ها به صورت داوطلبانه از اولیای دانش‌آموز دریافت شود، موردی ندارد.

وی با بیان اینکه برخی مدارس دادن کارنامه را منوط به پرداخت وجه از طرف دانش‌آموز می‌‎کنند و از ابزارهایی اینچنین برای دریافت آن استفاده می‌کنند، افزود: در برخی دیگر از مدارس نیز اجازه حضور به دانش‌آموز تا زمان پرداخت کامل شهریه داده نمی‌شود که این مسائل تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی خانواده‌ها در چنین شرایطی به ناچار مجبور می‌شوند که فرزندان خود را به مدرسه نفرستند و این دانش‌آموزان از تحصیل باز می‌مانند./

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *