حسنعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف با بیان اینکه رئیس جمهور در سال گذشته بخصوص در اردیبهشت و اسفند وعده داد که قیمت دلار افزایش نمی یابد، گفت: اما آنچه در بازار اتفاق افتاده عکس وعده های رئیس جمهور است.

وی افزود: به احتمال زیاد بحث درآمدهای ریالی دولت در اینجا مطرح است چرا که ما به التفاوت قیمت ارز که در لایحه بودجه آمده با آنچه در بازار وجود دارد، قابل توجه است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: این احتمال داده می شد دولت بازار ارز را به حال خود رها کند تا از تفاوت قیمت دلار و ریال، بتواند کسری بودجه خود را تامین کند.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه پیش بینی بر این بود که دولت در سال گذشته ۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه بودجه داشته باشد، افزود: اما نوبخت سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه در گزارش خود به مجلس اعلام کرد که دولت کسری بودجه نداشته و تعهدات بودجه ای خود را انجام داده است.

وی تصریح کرد: بر اساس اطلاعاتی که ما داریم بودجه جاری را دولت پرداخت کرده مثلا بدهیهایی که دولت به شاغلین در دستگاهها داشت را پرداخت کرده است اما بعید می دانم که همه بودجه های عمرانی را پرداخت کرده باشد.

نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور در اسفند گذشته مبنی بر اینکه دولت کسری بودجه ندارد، گفت: این اظهار نظر رئیس جمهور در اوج زمان رشد قیمت دلار بود.

حاجی دلیگانی با تاکید بر اینکه به نظر می رسد کسری بودجه دولت از سه جا تامین شده که رئیس جمهور چنین اظهار نظری داشت، گفت: افزایش صادرات نفت، افزایش قیمت نفت خام و افزایش قیمت ارز باعث تامین بودجه و رفع کسری بودجه دولت شد.

وی دلیل دیگر پشت پرده افزایش قیمت دلار را، شیطنت برای محقق نشدن شعار مبنایی سال که حمایت از کالای ایرانی است، ذکر کرد و گفت: برخی می خواهند در اذهان القاء کنند که حاکمیت برای تحقق شعار سال، قیمت دلار را بالا می برد تا کالای قاچاق و وارداتی وارد کشور نشود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه این موضوع می تواند ایجاد انحراف در کاربرد شعار سال باشد، تصریح کرد: مردم از شعار سال و حمایت از کالای ایرانی استقبال کردند اما برخی برای اینکه موفقیت پیش رو نظام دچار تشکیک و نوعی شکست مواجه شود، موضوع رها سازی و افزایش قیمت ارز را تحریک کردند و با ایجاد تقاضای کاذب، یک فضای نامطلوب در کشور ایجاد کردند.

حاجی دلیگانی تاکید کرد: این افزایش قیمت ارز طراحی حساب شده ای است برای خارج کردن شعار سال از دستور کار مردم.

وی با اشاره به گلایه های مردم از بی توجهی دولت به افزایش قیمت دلار افزود: مردم می گویند این چه عیدی است که دولت به ما داده است.

نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح ساماندهی قیمت ارز که در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار دارد، گفت: متاسفانه مسئولین این کمیسیون بجای اینکه به وظیفه خود عمل کنند، بیشتر در رسانه ها حضور دارند.

حاجی دلیگانی گفت: رئیس کمیسیون اقتصادی باید در این شرایط حساس جامعه، بگوید چه اقدامی کرده است.

وی تصریح کرد: در سال گذشته طرح جلوگیری و ممنوعیت واردات کالاهای مشابه تولید داخل با ۴۰ امضای نمایندگان تهیه و تحویل کمیسیون اقتصادی شد اما این کمیسیون به دلیل بی توجهی این طرح مهم را رد کرده است که گزارش آن هنوز در صحن مجلس مطرح نشده است.