آخرین اخبار

عرضه ارز به طور عمده دراختیار دولت است/تک نرخی شدن ارز،بازار حبابی آنرا می شکند

عرضه ارز به طور عمده دراختیار دولت است/تک نرخی شدن ارز،بازار حبابی آنرا می شکند/طرفهای مذاکره برجام،با گردن کلفتی ازاجرای آن امتناع می کنند/ازبرجام برای حل مشکلات کشور قطع امید کرده ایم به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رودآور؛ به نظر می رسد این روزها اقدامی از سوی مسئولان متولی برای […]

اشتراک گذاری
18 بهمن 1396
کد مطلب : 30411

عرضه ارز به طور عمده دراختیار دولت است/تک نرخی شدن ارز،بازار حبابی آنرا می شکند/طرفهای مذاکره برجام،با گردن کلفتی ازاجرای آن امتناع می کنند/ازبرجام برای حل مشکلات کشور قطع امید کرده ایم

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رودآور؛ به نظر می رسد این روزها اقدامی از سوی مسئولان متولی برای تک نرخی کردن ارز که سابق بر این وعده اش را داده بودند خبری نیست که نیست.

 

با وجود آن که گفته بودند پس توافق برجام همه مشکلات کشور حل می شود، حتی آب خوردن مردم را هم به برجام گره زده بودند، اما شاهد ناکارآمدی روش های مسئولان مربوطه حتی با امضاء توافقنامه برجام بودیم، برجامی که به گفته برخی نمایندگان تماماً برای کشور ضرر داشت، تا جایی که با حتی به دلیل تمدید وضع تحریم های جدید، شاهد افزایش بی سابقه قیمت ارز هستیم.

اوج گیری افزایش قیمت ارز این روزها اثرات خود را بر پیکره جامعه گذاشته است و از سوی دیگر نیز دست دلالان و بازار آزاد هم با عدم نظارت کافی برای هرگونه اخلال در اقتصاد کشور باز شده است.

 

عرضه ارز به طور عمده در اختیار دولت است

 

در این باره «حسینعلی حاجی‌دلیگانی» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت و گو با خبرنگار رودآور؛ گفت: عرضه ارز به طور عمده در اختیار دولت است و نرخ واقعی را آن را  هم میزان عرضه و تقاضا تعیین می کند و عوامل مختلفی در آن نقش دارد.

وضعیت نابسامان برخی مؤسسات مالی و اعتباری پیش زمینه ای برای سوق مردم به سمت خرید ارز و در نهایت افزایش قیمت آن شد

وی اظهار کرد: میزان عرضه و تقاضا هم بستگی دارد که نقدینگی مردم به کدام سمت تمایل پیدا می کند که این روزها با توجه وضعیتی که برای مؤسسات مالی و اعتباری و برخی بانک ها رخ داده است، به نظر می رسد برخی از مردم سرمایه خودشان را به سمت خرید ارز برده اند که در قیمت ارز اثرگذار بوده است.

 

تک نرخی شدن ارز، بازار حبابی آن را می شکند

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: از طرفی بازار ارز عموماً واقعی نیست و حالت ساختگی و حبابی در آن دخالت دارد، اینجاست که باید به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کنیم و از آن طرف البته قدرت خرید کسانی که زندگیشان به تبعات و آثار نوسالان ارز وابسته است و دچار مشکل می شود را بالا ببریم.

 

حاجی دلیگانی تصریح کرد: گرچه همین افزایش قیمت ارز این روزها تبعات بسیاری  برای جامعه داشته اما با یگ نوع نگاه دیگر هم می توان گفت شاید منافعی نیز به دنبال آورده باشد، چرا که واردات برخی از کالاهایی که در داخل تولید می شود با با افزایش قیمت ارزش کاهش یافته و از سویی دیگر نیز از میزان سفرهای خارجی کاسته است.

 

وی عنوان کرد: این نوع مدیریت شناوری هم اینک در کشور وجود دارد و مشکلات خاص خودش را ایجاد کرده و ضروری است تا به سمتی حرکت کنیم که قیمت ارز واقعی شود.

 

طرف های مذاکره برجام، با گردن کلفتی از اجرای آن امتناع می کنند/از برجام برای حل مشکلات کشور قطع امید کرده ایم

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه به موضوع عدم پایبندی طرف مقابل ایران در مسئله برجام به تعهداتش اشاره کرد و گفت: طرف های ما با گردن کلفتی از اجرای آن امتناع می کنند و نتیجه آن شد که ما آنچه را که داشتیم از دست دادیم و آنچه را که باید هم به دست نیاوردیم.

 

حاجی دلیگانی تصریح کرد: در این شرایط باید تلاش کنیم تا با نگاه به داخل کشور و توانایی های خود مشکلاتمان را حل کنیم، چرا که از طریق برجام راه به جایی نمی بریم و از برجام برای حل مشکلات کشور قطع امید کرده ایم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *