آخرین اخبار

آقای حاجی: پیمان پولی راهکار بی اثر کردن تحریم های مالی آمریکا است

    حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مقاومتی نیوز درباره طرح مجلس شورای اسلامی برای تکلیف بانک مرکزی و وزارت امور خارجه جهت انعقاد پیمان پولی دوجانبه گفت: بیش از ۵۰ نماینده از این طرح استقبال و آن را امضا کرده اند. وی افزود: این طرح […]

اشتراک گذاری
26 دی 1396
کد مطلب : 30062

 

 

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مقاومتی نیوز درباره طرح مجلس شورای اسلامی برای تکلیف بانک مرکزی و وزارت امور خارجه جهت انعقاد پیمان پولی دوجانبه گفت: بیش از ۵۰ نماینده از این طرح استقبال و آن را امضا کرده اند.

وی افزود: این طرح در حال حاضر در مرحله بررسی معاونت قوانین مجلس قرار دارد تا جهت چاپ و طرح فوریتی در روزهای آینده آماده سازی شود.

حاجی دلیگانی گفت: البته در حال حاضر نیز طبق برنامه ششم توسعه وظیفه انعقاد پیمان پولی بر عهده بانک مرکزی است، اما در طرح جدید پیمان پولی دوجانبه یک زمانبندی تعیین شده است تا هر سال بانک مرکزی بخشی از مبادلات را بر اساس ارزهای ملی انجام دهد.

وی در ادامه گفت: همچنین در این طرح مسئولیت وزارت امور خارجه و بانک مرکزی به صورت مستقیم تعیین شده است تا وظایف محوله در این امر مهم به صورت شفاف مشخص شود.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: متاسفانه آن انتظاری که از برجام برای رفع تحریم های مالی و بانکی و گشایش و سهولت در تبادلات تجاری می رفت، برآورده نشد و در حال حاضر هنوز هم بازرگانان و تجار با مشکلات نقل و انتقالات ارزی مواجه هستند و انجام معاملات مالی بین المللی از کانال های غیر رسمی و پر هزینه مثل صرافی ها انجام می شود.

وی افزود: با وجود اینکه برجام اجرا شده است طرف مقابل همچنان به تعهدات خود برای رفع تحریم های بانکی عمل نکرده است، چراکه منفعت آن ها در این است که تحریم ها برای آسیب رساندن به ایران پابرجا باشد و رفته رفته هم شاهد این هستیم که تحریم های مالی جدید و به روزتری اعمال می شود.

حاجی دلیگانی گفت: طرف مقابل متعهد شده بود تا با اجرای برجام محدودیت های تحریمی را رفع نماید، اما نه تنها این کار را نکرد بلکه در برخی بخش ها محدودیت های جدید ایجاد کرده و فضا را برای همکاری بانک های بزرگ با ایران مبهم ساخته است و دسترسی ایران به نظام مالی و پرداختی بین المللی را روز به روز بدتر کرده است.

 

حاجی دلیگانی با بیان اینکه دولت نباید فقط با تکیه بر دیپلماسی سیاسی وقت کشی نموده و منتظر بماند تا طرف مقابل جهت رفع مشکلات تحریمی ما گامی بردارد، گفت: دولت باید با اقتدار لازم از ظرفیت هایی چون دپیلماسی اقتصادی نیز بهره ببرد.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه گفت: یکی از اقدامات تیم دولت در جهت دیپلماسی اقتصادی انعقاد پیمان پولی با کشورهای دوست و طرف تجاری است که می تواند تحریم ها دلاری آمریکا را بی اثر نماید.

 

وی گفت: بنابراین برای بازگشت مبادلات مالی ایران به کانال رسمی بانکی و استقلال از دستورات و مقررات تحریمی آمریکا باید به سراغ اقدامات جایگزین های مالی برویم، همچنان که سایر کشور های دنیا نیز به این سمت حرکت کرده اند.

 

حاجی دلیگانی افزود: یکی از این اقدامات انعقاد پیمان پولی دوجانبه با کشورهای دوست و طرف تجاری است. در این قراردادها از ارزهای ملی دو طرف استفاده می شود و وابستگی به سیستم های پرداخت دلاری آمریکا از بین می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *