آخرین اخبار

حاجی مطرح کرد استثمار کارگران با حقوق ۷۰۰ هزار تومانی/کاهش بودجه عمرانی یعنی استمرار رکود

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از بنگاه‌های اقتصادی کارگران خود را با حقوق ثابت ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان، موظف می‌کنند که جمعه‌ها نیز کار کند و اگر بیمار شود یا هر شرایط دیگری برای آنان پیش آید، از او قبول نخواهند کرد. حسینعلی حاجی دلیگانی امروز در […]

اشتراک گذاری
13 آذر 1396
کد مطلب : 29402

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از بنگاه‌های اقتصادی کارگران خود را با حقوق ثابت ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان، موظف می‌کنند که جمعه‌ها نیز کار کند و اگر بیمار شود یا هر شرایط دیگری برای آنان پیش آید، از او قبول نخواهند کرد.

حسینعلی حاجی دلیگانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه رئیس جمهور روحانی اظهار کرد: برای جمع‌بندی ارائه چنین گزارشی، رئیس جمهور از کابینه و وزرای خود گزارش خواسته بود و سپس متوجه شد که چیزی برای گزارش‌دهی به مردم وجود ندارد.

وی با اشاره به ناراحتی روحانی از گزارش وزرای کابینه افزود: آقای روحانی از این که چیزی برای ارائه به مردم وجود ندارد ناراحت شده بود و قبل از این که رئیس جمهور پشت تلویزیون بیاید می‌دانست که چیزی برای ارائه به مردم ندارد و به همین خاطر در خصوص کارهایی که باید در آینده انجام شود، توضیح داد.

* رکود در کشور جا خوش کرده است

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مردم مطالبه‌گر وضعیت نامساعد اقتصادی هستند، گفت: وضعیت رکودی که حاکم است و هم چنان جا خوش کرده و کشور را رها نکرده است مورد مطالبه مردم است و اقداماتی که مجلس و دولت تا امروز انجام داده‌اند نیز اثر چندانی نداشته است و به همین خاطر رئیس جمهور مطلب قابل قبولی برای مردم ارائه نداد.

وی با بیان این که گزارش‌هایی که به رئیس جمهور داده می‌شود گزارش‌های درستی نیست، تأکید کرد: خود روحانی نیز روحیه جستجوگری در خصوص کشف صحت و سقم گزارش‌های ارائه شده ندارد و در مجلس نیز به رئیس جمهور پیشنهاد دادم که جدای از افراد و دستگاه‌هایی که به رئیس جمهور گزارش می‌دهند افراد دیگری را نیز به جامعه بفرستد و تا واقعیت‌ها را رصد و به رئیس جمهور برای تصمیم‌گیری بهتر گزارش کنند.

* کسی که چند صد میلیون سرمایه‌گذاری کرده یک چیزی هم بدهکار می‌شود

حاجی دلیگانی با بیان این که رئیس جمهور هنوز جوابی به پیشنهادش نداده است، خاطرنشان کرد: مردم با نگاه به جامعه و جیب خودشان وضعیت خوبی را دریافت نمی‌کنند؛ البته این قاعده شامل کارمندان دولت نمی‌شود که آخر ماه به هر طریقی که باشد حقوقشان تأمین می‌شود.

وی ادامه داد: برای مثال شخصی ۵۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری کرده است اما در آخر روز ۵۰ هزار تومان درآمد داشته است و این وضعیتی که به وجود آمده باعث شده که نه تنها با سرمایه‌گذاری که انجام داده است درآمدی ندارد بلکه به روزی که به شب رسانده یک چیزی هم بدهکار شده است.

* استثمار کارگران با حقوق ۷۰۰ هزار تومانی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان این که این وضعیت در عموم بنگاه‌های اقتصادی این وضعیت حاکم است، اضافه کرد: کارنامه دولت در وضعیت اشتغال نیز روز به روز کمرنگ‌تر می‌شود به نحوی که امروز افرادی که جویای کار هستند وقتی برای کار به یک واحدی مراجعه می‌کنند آن واحد در بهترین حالت یک فرم اشتغال از او پر می‌کند.

وی افزود: اگر زمانی هم بخواهند از این فرد در مجموعه خود استفاده کنند قبل از ثبت قرارداد سه ماهه با او، از او امضا می‌گیرند که همه حق و حقوق ۳ ماه آینده خود را دریافت کرده است و بعد از آن هم با او یک قرارداد ۳ ماهه ثبت می‌کنند و او را با حقوق ثابت ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان، موظف می‌کنند که جمعه‌ها نیز کار کند و اگر بیمار شود یا هر شرایط دیگری برای او پیش بیاید، از او قبول نخواهند کرد.

*کاهش بودجه عمرانی یعنی استمرار رکود

حاجی دلیگانی با بیان این که این نوع اشتغال، استثمار کارگران است، عنوان کرد: از طرف دیگر نیز، صاحب بنگاه اقتصادی مشکلات خودش را دارد و از بالا بودن سود بانکی و عدم فروش کالاهای بنگاه اقتصادی در بازار گلایه‌مند است.

وی با بیان این که رئیس جمهور از هیچ کدام از این مشکلات مطرح شده، گزارش قابل لمسی ارائه نداده است، و با اشاره به فصل بودجه‌ریزی کشور، مطرح کرد: طبق شنیده‌ها بودجه عمرانی مجدداً کاهش یافته است و همین کاهش بودجه عمرانی یعنی به استمرار رکود در کشور کمک کنیم و طلب طلبکاران از دولت رو به افزایش است.

* تجمل‌گرایی در دفتر مدیران استانی و ملی و هدر رفت منابع ملی

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختصاص بخش زیادی از بودجه کشور برای امور جاری، تصریح کرد: نه تنها بودجه جاری کاهش نیافته است بلکه برخی تصمیم سازان و تصمیم گیران به دنبال این هستند تا با روش‌های عادی و روش‌های غیرعادی و متقلبانه، سطح پرداختی‌هایی کشور را افزایش دهند.

وی یادآوری کرد: دولت می‌تواند در برنامه بودجه کشور اعلام کند که برای سال ۹۷، حقوق‌های پایه زیر ۵ میلیون تومان افزایش رشد خودش را داشته باشد اما حقوق بالای ۵ میلیون تومان رشد نداشته باشد و هم چنین حقوق‌های نجومی و غیر متعارف را حذف کنند و در هزینه‌های جاری غیر از حقوق نیز تجمل‌گرایی پرهیز شود.

حاجی دلیگانی در پایان گفت: وقتی به دفتر مدیران استانی و کشوری مراجعه می‌کنیم می‌بینیم چقدر تغییر دکوراسیون و تغییر رنگ دیوارها رخ داده است، در حالی که ریال به ریال این پول‌ها برای کشور لازم و ضروری است.

انتهای پیام/۶۳۰۸۷/ی۴۰/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *