آخرین اخبار

حاجی در گفتگو با انقلاب نیوز:برخی‌ها می‌خواهند شرایط برای قشر کارگر سخت شود! / چرا ماه‌ها حقوق کارگران را نمی‌دهند؟

حاجی در گفتگو با انقلاب نیوز:برخی‌ها می‌خواهند شرایط برای قشر کارگر سخت شود! / چرا ماه‌ها حقوق کارگران را نمی‌دهند؟ حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با خبرنگار انقلاب نیوز اظهار داشت: شاید برخی ها بدشان نیاید که شرایط برای افراد ضعیف از جمله قشر کارگر هر روز […]

اشتراک گذاری
10 آبان 1396
کد مطلب : 28875

حاجی در گفتگو با انقلاب نیوز:برخی‌ها می‌خواهند شرایط برای قشر کارگر سخت شود! / چرا ماه‌ها حقوق کارگران را نمی‌دهند؟

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با خبرنگار انقلاب نیوز اظهار داشت: شاید برخی ها بدشان نیاید که شرایط برای افراد ضعیف از جمله قشر کارگر هر روز سخت تر شود، تا جایی که شرایط را طوری رقم بزنند و مدیریت صحیح انجام ندهند و کمک برای بهبودی اوضاع نکنند و وظیفه شان را به درستی انجام ندهند نتیجه این شود که کارگران نسبت به عدم پرداخت چند ماهه حقوق خود اعتراض کنند.

 

وی بیان داشت: علت اصلی این اعتراضات این است که در بخش اقتصاد و بخش اشتغال آنطور که سیاست های درست باید اعمال شود اعمال نشده است و این سیاست های اشتباه باعث این وضعیت شده که کارگران زحمت کش در خیلی از واحد ها حقوق هایشان بعضا تا ۵ماه به تاخیر بیفتند، کارگران کشور ما بسیار صبور هستند و گاهی تا چند ماه در برابر تاخیر حقوق هایشان صبر می کنند اما وقتی یک کارگر در ماه یک میلیون درآمد دارد و همین مقدار هم چند ماه پرداخت نمی شود اما سکوت می کند.

 

حاجی دلیگانی خاطر نشان کرد: این سکوت ناشی از این است که کارگر نگران است با اولین اعتراض به حقی هم که داشته است از همان فرصت اشتغالی هم که دارد اخراج شود و عموما هم وقتی به سن ۳۵ و ۴۰ سالگی می رسد دیگر واحد صنعتی دیگری نیز وی را استخدام نمی کنند و فرصت شغلی پیدا نمی کند به همین خاطر کارگران مجبور می شوند در برابر پرداخت نشدن حقشان سکوت کنند.

 

نماینده مجلس تاکید کرد:  از طرفی هزینه های زندگی بسیار زیاد است هزینه مسکن، خوراک ، پوشاک و هزینه های مدرسه فرزندان و حتی برخی ها محتاج نان شب هستند، مهمتر از همه یک کارگر پس انداز خاصی هم ندارد تا بتواند در این مدت از آن استفاده کند یک کارگر که سالها با حقوق کارگری زندگی کرده هرگز در آمد اضافه نداشته که بخواهد آن را پس انداز کند تا در این روزها از آن استفاده کند.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: بانک ها در کشور ما هم که وام قرض الحسنه به کارگران نمی دهند بنابراین کارگران درمانده می شوند و در اینجا دولت باید با اتکا به ظرفیت های داخلی که وجود دارد به داد این کارگران برسد، ما بازار مصرف ۸۰ میلیون نفر را داریم علاوه بر فرصت هایی که در داخل وجود دارد بازارهای کشورهای منطقه از جمله عراق وجود دارد اما هر روز این فرصت ها از بین می رود و وضعیت اشتغال بدتر می شود و کارگران بیکارمی شوند.

 

وی تصریح کرد: عموما صاحبان واحد های صنعتی ما غیرت لازم را دارند و اصلا نمی خواهند حتی یک نفر از کارگرانشان را اخراج کنند زیرا خود این واحد ها عاشق کار و تولید هستند اما آنها فشارهای متفاوتی را تحمل می کنند و از طرفف مباحث دیگر از جمله عدم فروش محصول و مشکل نقدینگی دارند البته در بحث نقدینگی دولت کمک هایی انجام داده که بانک ها در غالب سایت بهین یاب کمک کند اما چون نرخ سودها بالا است صرف اقتصادی ندارد.

 

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس بیان داشت: امروز هیچ کار تولیدی نیست که با وام ۱۸ درصد شروع شود و بخواهد پاسخ بدهد، بنابر این مشکل نقدینگی یکی از مشکلات واحد های تولید و صنعتی است.

 

وی افزود: در برخی موارد هم عدم توجه بیلان مالیاتی و مامورین مالیاتی به وضعیت یک تولیدکننده ای است که سالیان سال تلاش کرده و تولید کرده است و انتظار دارد در این شرایط سخت و خاص مقداری با این تولید کننده کنار بیایند و به اصطلاح بسازند اما برخی افراد سرممیزی اعلام می کنند ما کار به این مشکلات نداریم وظیفه واحد تولیدی در هر شرایطی این است که مالیات را تمام و کمال پرداخت کند.

 

حاجی دلیگانی در پایان اظهار داشت: در گذشته در وزارت کار یک مبالغی در اختیار مدیران کار استان ها قرار می گرفت که واحدهایی که واقعا  به مشکل برخوردند با این مبالغ به نوعی به آنها کمک می شد اما این مبلغ هم دیگر در اختیار وزارت کل استان ها نیست و بنابراین کارگران و واحدهای تولیدی در عسر و حرج قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *