آخرین اخبار

پالایشگاه شازند در پیچ و خم واگذاری! /حاجی: تمام پول فروش سهام پالایشگاه‌ها خرج هزینه جاری دولت شد!

پالایشگاه شازند در پیچ و خم واگذاری! /حاجی: تمام پول فروش سهام پالایشگاه‌ها خرج هزینه جاری دولت شد! پیشروترین پالایشگاه در ایران و منطقه درحالی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد که برخلاف اصول، هنوزجایگزینی برای آن ساخته نشده است.   به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛پیرو مصوبه “کاهش پایه […]

اشتراک گذاری
10 مهر 1396
کد مطلب : 28401

پالایشگاه شازند در پیچ و خم واگذاری! /حاجی: تمام پول فروش سهام پالایشگاه‌ها خرج هزینه جاری دولت شد!

پیشروترین پالایشگاه در ایران و منطقه درحالی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد که برخلاف اصول، هنوزجایگزینی برای آن ساخته نشده است.

 

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛پیرو مصوبه “کاهش پایه سرمایه بنگاه داری بانک ها از ۴۰ درصد موجود به ۲۰ درصد”،اکنون بانک دولتی ملی سهام خود از پتروشیمی شازند را برای واگذاری به بخش خصوصی به فروش گذاشته است.

هرچند این موضوع از جانب علی جمشیدی مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند رد شده اما این مقام مسوول در پاره ای از سخنان خود از ابراز تمایل دولت مبنی بر واگذاری ۸۰ درصدی سهام تمامی پالایشگاههای کشور به بخش خصوصی خبر داده و اجرایی شدن آن را منوط به تصمیم قطعی دولت و تایید نمایندگان مجلس شورای اسلامی دانسته است.

به دنبال تکذیب واگذاری یکی از طرح های زیربنایی و مهم کشور که همگام با سیاست های کلی توسعه صنایع پتروشیمی و با هدف تامین  و صادرات به بهره برداری رسیده جعفر سبحانی، مشاور عالی مدیر عامل سازمان خصوصی سازی با تاکید بر اینکه سهام پالایشگاه شازند در لیست واگذاری های امسال قرار گرفته است، گفت: ۶۶ درصد از سهام این مجتمع پتروشیمی از آن سهام عدالت ،۲۰ درصد از آن دراختیار دولت باقی مانده و ۱۴ درصد نهایی ازسهم دولتی نیز واگذار خواهد شد.

 

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی ما در این باره می گوید:واگذاری های صورت گرفته تاکنون، از قاعده و اصول درست و منطقی مبرا بوده است،بنابراین اگر سهام مجتمع پتروشیمی شازند هم طبق همین روند به فروش برسد ،بایداز تحقق آن جلوگیری کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه واگذاری ها باید از کوچکترین ضرر وارده به بیت المال برحذر باشد ،افزود:اگر دولت بر واگذاری این مجتمع پتروشیمی مصمم است، باید قبل از آن ،به راه اندازی یک تا دو پالایشگاه جدید اقدام و با این امر به جایگزینی آن می پرداخت.

 

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد:اما متاسفانه طی سال های گذشته مسوولان امر بدون جایگزینی ،اقدام به واگذاری چند پالایشگاه دولتی از جمله مجتمع پتروشیمی اصفهان به بخش خصوصی کرده اند.

 

حاجی دلیگانی بیان کرد:تمام پول ناشی از فروش پالایشگاهها صرف حقوق کارکنان و هزینه های جاری شده و در اصل سودی از آن بیت المال نگشته است.

 

وی تصریح کرد:روندی در پیش گرفته شده از سوی مسوولان ذیربط که به فروش اموال بیت المال و یا سهام تمامی شرکت های نفت و گاز دولتی منتج شده ،جای نگرانی و تاسف بسیار دارد،چرا که درآمد ناشی از این امر تنها جیب کارکنان دولت را پر کرده و ۷۷ میلیون نفر دیگر بهره ای از حق خود نمی برند و این کار درستی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *