آخرین اخبار

درگفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد: قیمت بنزین در سال ۹۷ افزایش می‌یابد؟ /وقتی مجری قانون از مصوبه های ابلاغی مجلس می گریزد

درگفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد: قیمت بنزین در سال ۹۷ افزایش می‌یابد؟ /وقتی مجری قانون از مصوبه های ابلاغی مجلس می گریزد به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در ایران بیش از ۱۹ میلیون خودروی پراشتها وجود دارد که هر کدام بطور متوسط روزانه ۲ لیتر بنزین بیشتری […]

اشتراک گذاری
10 مهر 1396
کد مطلب : 28399

درگفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد:

قیمت بنزین در سال ۹۷ افزایش می‌یابد؟ /وقتی مجری قانون از مصوبه های ابلاغی مجلس می گریزد

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در ایران بیش از ۱۹ میلیون خودروی پراشتها وجود دارد که هر کدام بطور متوسط روزانه ۲ لیتر بنزین بیشتری نسبت به خودروهای اروپا مصرف می کند،ازاین رو روزانه ۳۸ میلیون لیتر سوخت بیشتری در کشور مصرف شده و خودروهای ایران ۳ برابر بیشتر از خودروهای۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا هوا را آلوده می کنند .

 

در حالیکه قیمت تمام شده هر لیتر بنزین برای دولت ۲۷۰۰ تومان است اما روی قیمت فعلی آن ۱۷۰۰ تومان یارانه داده می شود.با یک حساب سر انگشتی در می یابیم که برای هر ۲ لیتر بنزین اضافه مصرف شده توسط خودروهای ایران ،دولت روزانه ۶۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان یارانه بیشتری را خوراک غول های پر مصرف بنزین و آلوده کننده هوا می کند.

 

با ادامه روند محاسبات در این زمینه در می یابیم که بطور ماهانه ۱ بیلیون و ۹۳۸ میلیارد تومان یارانه برای همان ۲ لیتر بنزین اضافه، بر دولت یعنی بیت المال تحمیل می شود.

 

هر چند رسیدن اجناس و کالاها، با قیمت ارزان به دست مردم باید در اولویت قرار گیرد، ولی رکورد زنی مصرف غیرمتعارف بنزین به عنوان یک کالای استراتژیک ، همراه با آلودگی بیشتر هوا ، ترافیک پر دردسر ، خروج ارز بیشتر و تحمیل هزینه گزاف بر بیت المال که در واقع همه اینها از جیب مردم پرداخت می شود،باید هر چه زودتر در راس کار تصمیم سازان و مدیران دولتی قرار بگیرد.بنابراین افزایش قیمت سوخت به عنوان نخستین راهکار کنترل کننده مصرف غیر معمول در بین صاحب نظران انرژی کشور مطرح شده است.

 

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی  ما در این باره می گوید:هنوز خبری از افزایش نرخ بنزین نیست ،این موضوع باید در ابتدا از جانب دولت مطرح شده و پس از آن مجلس در خصوص آن اظهار نظر کند.

 

وی ادامه داد: قانون کارت سوخت که دولت اشکالات و ابهاماتی برای آن مطرح کرده بود به وسیله مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و شورای نگهبان هم مغایرتی در آن نیافت.

 

حاجی دلیگانی با اشاره به ابلاغ قانون فوق از سوی مجلس شورای اسلامی ،تصریح کرد:تاکنون خبری از ابلاغ آن به وسیله دولت مطرح نشده ، اگر هم ابلاغ و اجرا شده باشد هنوز آثار آن در جامعه نمایان نگشته است.

 

این عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی گفت:بااینکه چند ماه از تصویب و ابلاغ قانون کارت سوخت می گذرد اما هنوز دولت پاسخی مبنی بر اجرایی نکردن دستورالمعل فوق ارائه نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *