آخرین اخبار

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه :چهره تهدیدگرایانه نقدینگی در بازارهای سکه و طلا نمایان شد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه :چهره تهدیدگرایانه نقدینگی در بازارهای سکه و طلا نمایان شد به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، طی روزهای اخیر همزمان با اجرایی شدن طرح کاهش نرخ سود بانکی ،شاهد طوفان حرکت نقدینگی به سمت بازارهای […]

اشتراک گذاری
14 شهریور 1396
کد مطلب : 27998

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه :چهره تهدیدگرایانه نقدینگی در بازارهای سکه و طلا نمایان شد

به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، طی روزهای اخیر همزمان با اجرایی شدن طرح کاهش نرخ سود بانکی ،شاهد طوفان حرکت نقدینگی به سمت بازارهای رکود زده طلا و جواهر بوده‌ایم به طوری که قیمت سکه با ۵۳ هزار و ۶۰۰ تومان افزایش در طول یک هفته گذشته از یک میلیون و ۲۱۵ هزار تومان به یک میلیون و ۲۶۸ هزار و ۶۰۰ تومان افزایش یافته است.

نرخ دلار نیز با افزایش ۳۴ تومانی از سه هزار و ۸۵۹ تومان اکنون به سه هزار و ۸۹۳ تومان رسیده است.

هر گرم طلای ۱۸ عیار هم با شکست رکورد پنج‌ ساله‌اش در مبادلات یک هفته گذشته از۱۲۱ هزار و ۵۲۸ تومان اکنون با ادامه روند صعودی رقمی معادل ۱۲۶ هزار و ۸۳۸ تومان را از آن خود کرده است.

با این اوصاف کارشناسان بر این باورند که تصمیم بانک مرکزی مبنی بر کاهش سود سپرده‌ها به منظور هدایت نقدینگی به سمت تولید ملی با افزایش قیمت‌ در بازارهای رقیبی چون طلا، سکه و ارز؛ اصل حرکت این نهاد مالی و پولی را خنثی و اقتصاد کشور را در یک پارادوکس گنگ محصور کرده است.

چهره تهدیدگرایانه نقدینگی در بازارهای سکه و طلا نمایان شد

 

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه در این باره می‌گوید: معتقدم ارتباط معنادار آن چنانی بین افزایش نرخ ارز، طلا و سکه با سود بانکی وجود ندارد، البته یک نکته بسیار مهم و خطرناکی به عنوان نقدینگی موجود در جامعه می‌تواند  در این زمینه موثر باشد.

وی با یاد کردن از نقدینگی هم به عنوان فرصت و هم تهدید افزود: هدایت صحیح نقدینگی می‌تواند نقش موثر و مضاعفی در حوزه‌های صنعتی، کشاورزی ، توسعه و رفاه اقتصادی کشور ایفا کند اما اگر این مسیر در نظر گرفته شده برای هدایت به درستی انتخاب نشود تبدیل به یک تهدید شده و به سمت بازارهایی می رود که در نهایت مخرب اقتصاد جامعه خواهد بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با کاهش نرخ سود بانکی اگر نقدینگی به سمت بازار ارز هدایت شود، مردم به سمت خرید و نگهداری ارز رفته و در نهایت چهره تهدیدگرایانه نقدینگی نمایان خواهد شد.

حاجی‌دلیگانی تصریح کرد: همچنین با هدایت نقدینگی به سمت طلا، واسطه‌گری و… که هیچ منفعتی برای کشور ندارند، باز هم آثار مخرب این امر بر اقتصاد متحمل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *