آخرین اخبار

حاجی تأکید کرد :ضرورت تسریع در روند اعطای مجوزات صندوق‌های قرض‌الحسنه

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: صندوق‌های قرض‌الحسنه‌ای که مسیر اخذ مجوزهای قانونی را طی کرده‌اند باید بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. حسینعلی حاجی دلیگانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد:  روز گذشته گزارش روند جلسه‌ مشترک با مدیران صندوق‌های قرض‌الحسنه تک‌شعبه‌ای به رئیس کل […]

اشتراک گذاری
10 مرداد 1396
کد مطلب : 27439

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: صندوق‌های قرض‌الحسنه‌ای که مسیر اخذ مجوزهای قانونی را طی کرده‌اند باید بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

حسینعلی حاجی دلیگانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد:  روز گذشته گزارش روند جلسه‌ مشترک با مدیران صندوق‌های قرض‌الحسنه تک‌شعبه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی ارائه و خدمات این صندوق‌ها برای ایشان تشریح شد که به نتایج قابل قبولی دست پیدا کردیم.

وی افزود: بیشترین صندوق‌های قرض‌الحسنه تک‌شعبه‌ای کشور متعلق به استان اصفهان و تعداد آن در کل کشور نزدیک به ۷۰۰ شعبه است؛ از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون این صندوق‌های قرض‌الحسنه تک‌شعبه‌ای محلی که عموماً در مساجد شکل می‌گرفت، خدمات بسیار خوبی را به مردم ارائه داده‌اند؛ خدمات این صندوق‌ها برای اقشار ضعیف جامعه نیز مشکل‌گشاست.

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی گفت: در مقطعی صندوق‌های قرض‌الحسنه با نظارت نیروی انتظامی به فعالیت می‌پرداختند اما اکنون نیروی انتظامی این نظارت را از خود سلب کرده که این صندوق‌ها هم‌اکنون مانند یک برزخ بین نیروی انتظامی و بانک مرکزی هستند.

وی تصریح کرد: در سال ۹۳ بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام کرد که صندوق‌های قرض‌الحسنه می‌توانند با مراجعه به بانک مرکزی مجوز فعالیت خود را کسب کنند که عمده این صندوق ها این کار را انجام دادند اما به یک‌باره بانک مرکزی کار رسیدگی به فعالیت آن‌ها را متوقف کرد و در حال حاضر نیز به هیچ‌یک از این صندوق‌ها مجوز نمی‌دهد.

حاجی دلیگانی بیان داشت: در حال حاضر به عنوان نماینده مردم خواستار تعیین تکلیف این مؤسسات قرض‌الحسنه هستیم تا صندوق‌هایی که مسیر اخذ مجوزهای قانونی را طی کرده‌اند بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند؛ امیدواریم مراحل صدور پروانه و مجوز صندوق‌های تک‌شعبه‌ای تسریع شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین پیشنهاد داده شده تا هیأت‌های نظارت بر صندوق‌های قرض‌الحسنه به استان‌های مختلف اعزام و کار رسیدگی و صدور مجوز را در استان‌های مربوطه انجام دهند که این موضوع نیز تقریباً موافقت شد.

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: همچنین پیشنهاد شده است که نمایندگانی از میان ۷۰۰ صندوق قرض‌الحسنه کشور معرفی شوند و بانک مرکزی در مسائل مربوط به این صندوق‌ها تنها با این افراد مشورت کرده و نقطه‌نظرات آنان را دریافت کند.

وی عنوان داشت: مشکل دیگر صندوق‌های قرض‌الحسنه کشور فقدان دستگاه عابربانک و عدم اتصال به سیستم شتاب است؛ از حدود ۴٫۵ سال گذشته که نیروی انتظامی خودش را از مسؤولیت نظارت بر صندوق‌های قرض‌الحسنه کنار کشید و اعتبار مجوز این صندوق‌ها هم که از قبلاً توسط نیروی انتظامی صادر شده بود تمام شد و بانک مرکزی نیز هنوز تصمیمی برای این مؤسسات نگرفته است.

حاجی دلیگانی تأکید کرد: برخی از صندوث‌های قرض‌الحسنه‌ای که مجوزشان را از نیروی انتظامی اخذ کرده بودن و اعتبار مجوزشان تمام شده بود همچنان اقدامی برای گرفتن مجوز جدید نکرده‌اند.

وی در پایان اذعان داشت: در حال حاضر حتی یک سبزی‌فروش هم برای فعالیت در بازار از اتحادیه مربوطه پروانه کسب می‌کند اما این صندوق‌ها شعبی از هیچ سازمانی مجوز ندارند و ضروری است که پیش از رخ دادن هرگونه اتفاقی در این رابطه هشدار داده شود.

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مطلب دومی که با رئیس بانک مرکزی مطرح شد پیام مردم در خصوص مؤسسات مالی واعتباری بود که اخیراً مشکلات خاصی را برای حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور به وجود آورده است.

وی تصریح کرد: در این جلسه مطرح شد که ضرورت دارد هر چه زودتر بانک مرکزی وظیفه خودش را نسبت به این مؤسسات بیش از گذشته عملی کند، از جمله در رابطه با مؤسسه ثامن‌الحجج که به هر حال تعدادی از افرادی که سپرده‌شان کم بود تصفیه حساب شدند، اما تعداد قابل توجهی باقی ماندند و منتظر تصمیم‌گیری بانک مرکزی و دستگاه قضا هستند.

حاجی‌دلیگانی با اشاره به اینکه شرایط مؤسساتی مثل کاسپین، فرشتگان، آرمان، البرز و دیگر مؤسسات مشابه نیز نیاز به پیگیری دارد، مطرح کرد: در این رابطه خطاب به رئیس بانک مرکزی گفته شد که شما در خصوص مؤسسه ثامن‌الحجج قبل ازماه رمضان قول  دادید که ظرف چهار ماه مشکل کلیه سپرده‌گذاران این مؤسسه حل خواهد شد که تا این لحظه این موضوع را محقق شده ندیدیم.

وی ادامه داد: ولی‌الله سیف در پاسخ مطرح کرد که بنده در این زمینه تمام تلاش ممکن را انجام می‌دهم و حتی روز یکشنبه هم با جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران مجدد در این رابطه و دیگر مؤسسات جلسه داشته‌ام و در حال پیشبرد این مسأله هستیم.

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی همچنین بیان کرد: نکته دیگری که با رئیس بانک مرکزی مطرح شد این بود که در حدود ۲۰ روز پیش در جلسه غیرعلنی مجلس به رئیس مجلس قول دادید و به این جمع بندی رسیدید که لایحه‌ای را از طرف دولت برای برون‌رفت مؤسساتی مثل کاسپین و ثامن‌الحجج از وضعیت پیش آمده به مجلس ارائه کنید، چرا این کار را انجام ندادید؟

وی اضافه کرد: در پاسخ این مطالبه مطرح شد که این مسأله به رئیس جمهور منتقل شده و احتمالاً در جلسه سران سه قوه در رابطه با آن صحبت خواهد شد؛ البته انتظار ما از دولت این است که به قولی که در جلسه غیرعلنی داده عمل کند.

حاجی‌دلیگانی همچنین گفت: صحبت مردم و سپرده‌گذاران مبنی بر گله‌مندی از رئیس بانک مرکزی و عدم اعتماد کامل به صحبت‌های ولی‌الله سیف که در رسانه ملی، جراید و سایت‌ها مطرح می‌‌‌‌کند اما مؤسساتی که باید همان صحبت‌های مطرح شده را عملی کنند به آن توجه نمی‌کنند، نیز منتقل شد.

وی تصریح کرد: این نوع از رفتار باعث شده است که مردم دچار دوگانگی بین حرف و عمل مسؤولان شوند، بنابراین ضرورت دارد با کمال صداقت و شفافیت این موضوع برای مردم توضیح داده شده و تشریح شود تا مردم تکلیف خود را در این زمینه بدانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *