آخرین اخبار

طرح سه فوریتی الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی تحویل هیات رییسه مجلس شد+ اصل طرح

حماسه سازان؛ حسینعلی حاجی نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی از تحویل طرح سه فوریتی الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی با ۲۳ امضا به هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی خبر داد. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس […]

اشتراک گذاری
20 تیر 1396
کد مطلب : 27065

حماسه سازان؛ حسینعلی حاجی نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی از تحویل طرح سه فوریتی الزام دولت به رعایت مصالح و منافع ملی در قراردادهای نفتی و گازی با ۲۳ امضا به هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی خبر داد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نهم و دهم ضمن تشکر از دکتر لاریجانی بخاطر توجه به تذکر روز یکشنبه گذشته و دعوت از وزیر نفت برای حضور در مجلس و ارائه توضیح در مورد قرارداد نفتی با شرکت توتال در روز چهارشنبه اظهار داشت : از آنجایی که ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۲۱ تیر ماه ۹۶ قرارداد موصوف نافذ شده و زمان کافی برای تامین منافع ملی وجود نداشت،طرح سه فوریتی به موازات حضور جناب آقای زنگنه در مجلس تحویل هیات رییسه محترم مجلس شورای اسلامی گردید .

 

بسمه تعالی

      همکاران گرامی

همانگونه که مستحضر می باشید  وزارت نفت در تاریخ ۱۲/۴/۹۶ درقالب الگوی جدید قراردادهای نفتی قراردادی جهت توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به مبلغ۸/۴ میلیارد دلار با کنسرسیوم توتال با سهم ۵۰٫۰۱% و شرکت ملی نفت چین با سهم ۳۰% و شرکت پترو پارس ایران با سهم ۱۹٫۰۹% به مدت ۲۵ سال منعقد نموده است .

اما از باب  وذکر فان الذکری تنفع المومنین مطالبی به اختصار بیان می گردد.

الف : تقسیم سهم هریک از طرفین از جمله شرکت بد عهد و بد سابقه توتال و آثار حقوقی مترتب بر آن گویای وضعیت نگران کننده این توافق است

ب: شرکت توتال از سال ۱۳۷۹ قرارداد فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی را منعقد کرد و سال ۱۳۸۷ بدون انجام هیچگونه کاری یک طرفه کار را رها کرد و رفت و عوامل توتال از سال ۱۳۸۷ تا سال ۱۳۹۵ این فاز را به هیچ کس ندادند و در تاریخ ۲۷/۸/۱۳۹۵ قراردادhoa  با توتال برای فاز ۱۱ را منعقد کردند و در تاریخ ۱۲/۴/۹۶ قرارداد اصلی ر ابا شرایط مطروحه با شرکت توتال برای احداث سه سکو و سی حلقه چاه و دو خط لوله ۳۲ اینچ هر کدام بطول ۱۳۵ کیلومتر بدون پالایشگاه خشکی به ارزش ۸/۴ میلیارد دلار بدون تایید شورای عالی امنیت ملی و رعایت ۱۰ مورد از موارد مطروحه در نامه مقام معظم رهبری به آقای رییس جمهور و آقای دکتر لاریجانی منعقد شده است .

طبق اظهارات آقای لامبرتودینی Lambertodini  نخست وزیر اسبق ایتالیا که قبل از نخست وزیری وزیر امورخارجه ، وزیر دادگستری و وزیر امور اقتصاد و دارایی ایتالیا بوده و ایشان سه هفته در آمریکا با بالاترین مقامات آمریکا مذاکره کرده و بطور جدی درخواست مجوز برای سرمایه گذاری درایران کرده بود که آمریکاییها گفته بودند که توتال ماموریت قبلی در ایران را خوب انجام داده است و طرحی را آورده که از منابع خود توتال دو میلیارد دلار ببرد و فاز ۱۱ را گرفته و در قالب قرارداد مشاوره اطلاعات طرف ایرانی را گرفته و سیستم را بگونه ای طراحی و اجرا کند که منافع شرکت های غربی در طرف قطر افزایش یابد چون ایرانی ها خودشان فازهای دیگر را تکمیل               کرده اند و از سال ۲۰۱۸ روند مهاجرت گاز و میعانات گازی از طرف ایران به قطر متوقف و در برخی از حوزه ها بر عکس می شود.

ج: بخشی از توان داخلی در راه اندازی پارس جنوبی

 • فازهای ۱ و۶و۷و۸و۱۲و۱۹ توسط شرکت پتروپارس با ۴۵% تا ۷۱% ساخت داخل انجام شده است
 • فازهای ۱۳و۱۵و۱۶و۲۲و۲۳و۲۴ توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با۵۰ تا ۷۵% درصد ساخت داخل  اجرا شده است.
 • فازهای ۹ و ۱۰ توسط ایرانیها ۶۲%شرکت تاسیسات دریایی و %۵۱ شرکت مهندسی و ساختمان نفت ایران  اجرا شده است.
 • فازهای ۱۷و۱۸ صد درصد ایرانی توسط (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، صدرا) اجرا شده است.
 • فازهای ۲۰و۲۱ توسط ایرانیها( شرکت تاسیسات دریایی ایران و شرکت مهندسی و ساختمان نفت ایران) اجرا شده است

فقط فاز ۲ و۳ را شرکت توتال آنهم با خیانت های زیادی انجام داده است از جمله: محل شروع کار را از نزدیکی مرز مشترک به وسط میدان به طرف عسلویه انتخاب می کند.و چاهها را در لایه هایی که فقط متعلق به ایران است برای بهره برداری سوراخ می کند (perforation) و از لایه های مشترک k3وk4 تولید نمی کنند.

 

 

برای اینکار به برخی از افراد حدود ۶۰ میلیون دلار رشوه می دهد که در این خصوص در مراجع ذیصلاح محکوم به پرداخت ۳۹۴ میلیون دلار جریمه می شود و مقرر می گردد آمریکاییها یک حسابرس بین المللی جهت اصلاح سیستم مالی توتال انتخاب نمایند و بخشی از این جریمه را عودت دهند  اما مدیر عامل توتال در یک سانحه هوایی از بین میرود و صورت مساله پاک می شود .

فاز ۱۱ دقیقا مثل سایر فازهاست که برای ساخت سه سکو و سی حلقه چاه و دو خط لوله ۳۲اینچ جمعا به طول ۲۷۰ کیلومتر حدود ۲ میلیارد دلار نیاز هست که صد در صد توسط ایرانیها قابل انجام است.

لکن توتال با طرح این موضوع که چون در طول ۱۶ سال گذشته طرف  قطری آنطرف تولید کرده و طرف ایرانی تولید نکرده است افت فشار خواهیم داشت و اعلام کرده که ظرف ۳ سال و پس از  مطالعه اطلاعات کل فازها اگر لازم باشد یک سکوی ۲۰ هزار تنی احداث کند و با کمپرسور فشار کاز را افزایش داده و به میزان فشار ورودی پالایشگاههای موجود می رساند و اگر لازم نبود انجام نمی شود  این اقدامات در صورت نیاز ۸/۲ میلیارد دلارهزینه دارد . در حالیکه در قطر و در هیچ جای دنیا این کار را انجام نمی دهند بلکه با افزایش قطر لوله انتهایی لوله درون چاه از ۷ اینچ به ۹ اینچ و افزایش قطر خط لوله از ۴۲ًٌبه ۵۶ٌ گاز به ساحل می رسد و کمپرسور را در خشکی احداث می کنند و کار انجام می شود طرح این موضوع فقط و فقط طرح فریب است برای کنار زدن شرکتهای ایرانی

لذا همکاران تصدیق میفرمایید به فرض نیت خیرخواهانه در انعقاد قرارداد واقعیت این است که این توافق مغایر با

 • مصالح ومنافع ملی
 • منویات و بند ۸ ملاحظات ابلاغی توسط مقام معظم رهبری
 • اصول متعدد قانون اساسی از جمله اصل۱۵۳ بند ۸ اصل ۴۳ جزء ج اصل ۲
 • مبانی اقتصاد مقاومتی
 • قاعده فقهی نفی سبیل
 • قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور… مصوب ۱۳۹۱
 • فلسفه ملی شدن صنعت نفت ایران
 • ماده ۱۳ مصوبه ۱۶/۵/۹۵ هیات وزیران در خصوص شرایط عمومی ساختار و الگوی قراردادهای نفتی و گازی
 • بند ۸ مصوبه ۱۰/۶/۹۵ هیات وزیران مبنی بر تصویب سند نمونه رازداری و محرمانگی است.

و در نتیجه باعث تضعیف توان داخلی، باز شدن باب وابستگی و استثمار صنعت نفت ایران و ایجاد بستر تسلط بیگانگان بر منابع کشور است.

با توجه به شرایط اضطراری و جلوگیری از ایجاد آثار و تبعات حقوقی مترتبه مغایر با مصالح و منافع کشور  لذا به استناد آیین نامه داخلی مجلس این طرح واجد ارائه بصورت سه فوریت می باشد. و چنانچه در فرجه زمانی تعیین شده اقدام قانونی صورت نگیرد خسارات آن قابل جبران نمی باشد لذا نقش زمان در آن حیاتی است.

 

                                                                                                                                                                حاجی دلیگانی

                                                                                                                                                                   ۹۶/۴/۱۹

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *