آخرین اخبار

حاجی دلیگانی در گفتگو با بولتن نیوز مطرح کرد؛ اسناد و اطلاعات محرمانه حوزه های نفتی ایران در اختیار توتال

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه با بیان اینکه بیژن زنگنه وزیر نفت بر خلاف مصوبات شورای عالی امنیت ملی اطلاعات میادین نفتی ایران و اسناد محرمانه را در اختیار شرکت توتال قرار داده گفت: توتال نیز این اطلاعات را در اختیار کشورهای منطقه و شرکت های رقیب ایران قرار داده […]

اشتراک گذاری
14 تیر 1396
کد مطلب : 26942
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه با بیان اینکه بیژن زنگنه وزیر نفت بر خلاف مصوبات شورای عالی امنیت ملی اطلاعات میادین نفتی ایران و اسناد محرمانه را در اختیار شرکت توتال قرار داده گفت: توتال نیز این اطلاعات را در اختیار کشورهای منطقه و شرکت های رقیب ایران قرار داده است.

گروه سیاسی: حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار بولتن نیوز با اشاره به قرارداد وزارت نفت با شرکت توتال گفت: بیژن زنگنه وزیر نفت قطعا به توانمندی و ظرفیت های داخل کشور توجه ندارد. نگاه وزیر نفت به خارج از کشور است و به همین دلیل در پی انعقاد قرارداد با کشورها و شرکت های خارجی از جمله توتال است.

وی با بیان اینکه همین قرار داد می توانست با شرکت های داخلی منعقد شود، گفت: انعقاد این قرارداد با توتال ضمن آنکه سرمایه ملی را در اختیار بیگانگان قرار می دهد، باعث افزایش بیکاری، افزایش وابستگی تضیع حقوق ملت و کاهش خودباوری خواهد شد.

چهره اقتصادی مجلس با اشاره به وعده های زنگنه در هنگام اخذ رای اعتماد در مجلس گفت: زنگنه در آن زمان اعلام کرد که می خواهد ظرفیت تولید نفت در داخل را روزانه یک میلیون بشکه نفت افزایش دهد و گفت که تحقق این وعده با امکانات داخلی امکان پذیر نیست و باید قرارداد شیرین نفتی با خارجی ها منعقد شود.

حاجی دلیگانی با تاکید بر اینکه این حرف زنگنه اصلا درست نبود و چندین جهت دچار اشکال است، افزود: وزیر اعلام کرد که ما تکنولوژی لازم برای افزایش تولید را نداریم این در حالی است که در سال ۸۸ روزانه چهار میلیون بشکه نفت در کشور تولید می شد. بنابرین ما تکنولوژی لازم و امکانات خوب در کشور داشته و داریم.

وی نداشتن نیروهای متخصص در داخل را یکی دیگر از بهانه های وزیر نفت برای انعقاد قرارداد با کشورهای خارجی ذکر کرد و گفت: این ادعای زنگنه هم درست نبود چرا که کشور ما پر از نخبگان نفتی، افراد زبده و با تجربه است که به دلیل عدم اشتغال در داخل کشور در شرکت های خارجی مشغول به کار شدند. حتی این شرکت های خارجی در حوزه خلیج فارس از نیروهای متخصص ایرانی استفاده می کنند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه سرمایه کافی هم در داخل کشور برای پروژه ها وجود دارد، گفت: حجم زیادی از سرمایه های مردم در دست بانک ها و موسسات مالی- اعتباری است که می توان همین سرمایه ها را در حوزه نفت و گاز بکار گیری کرد.

حاجی دلیگانی گفت: از آنجا که زنگنه نگاه به خارج از کشور دارد از ابتدا مصمم بود به سمت کشورهای خارجی برود. وگرنه در دخل برای انجام این کارها مشکلی وجود ندارد.

وی در ادامه با اشاره به اشکالات قرارداد وزارت نفت با شرکت توتال، گفت: این قرارداد دارای چندین اشکال عمده است که دادن بهره برداری به شرکت توتال یکی از آنهاست.

نماینده شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی افزود: در قراردادهای نفتی حتی در قبل از انقلاب مرحله اکتشاف و توسعه را به کشورهای خارجی می دادند و مرحله بهره برداری در اختیار ایران بود اما اکنون در قرارداد توتال حتی بهره برداری هم در اختیار آنهاست.

حاجی دلیگانی دادن اطلاعات محرمانه و اسناد میادین نفتی به توتال را یکی دیگر از اشکالات عمده این قرارداد ذکر کرد و گفت: دادن اطلاعات محرمانه و اسناد میادین باید در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی باشد اما زنگنه وزیر نفت این اطلاعات و اسناد محرمانه را بدون هماهنگی با شورای عالی امنیت ملی در اختیار توتال قرار داد و توتال نیز آن ها را در اختیار کشورهای نفتی منطقه و شرکت های رقیب ایران قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه در قرارداد ایران با توتال ضوابط و فرایند قانونی طی نشده که این یکی دیگر از این اشکلات است، گفت: به نظر ما این قرارداد بر خلاف قانون است و زنگنه نباید خلاف قانون عمل می کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس مشخص نبودن میزان سود و سهم ایران در قرارداد مذکور را یکی دیگر از اشکالات آن بر شمرد و گفت: توتال شرکت خوشنامی نیست. مفسد است که در همین راستا به دلیل دادن رشوه در آمریکا به ۴۵۰ میلیون دلار به صندوق خزانه آمریکا محکوم شد.

حاجی دلیگانی وی با اشاره به شکایت برخی از نمایندگان برای ابطال مصوبه دولت راجع به قواره قرارداد نفتی در سال گذشته گفت: ما تعدادی از نمایندگان در سال گذشته برای ابطال قواره قرارداد های نفتی دیوان عدالت اداری شکایت کردیم اما متاسفانه هنوز دیوان به این شکایت رسیدگی نکرده است. اگر حکم دیوان صادر می شد امروز شاهد انعقاد این قرارداد نبودیم

وی با بیان اینکه از این مجلس علیه قرار داد مذکور کاری بر نمی آید، گفت: ما در گذشته طرحی برای تنظیم قرارداهای نفتی تهیه کرده بودیم که متاسفانه مجلس به آن رای نداد و در حال حاضر هم به نظر نمی رسد که اقدام خاصی در مورد این قرارداد انجام دهد.

چهره شاخص اقتصادی مجلس با اشاره به دشمنی های دولت فرانسه با ایران گفت: فرانسه از تروریست ها و منافقین حمایت می کند، منافقینی که باعث به شهادت رسیدن ۱۷ هزار ایرانی بی گناه شدند. چه لزومی داشت بابا شرکت فرانسوی قرارداد بسته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *