آخرین اخبار

روزنامه همشهری بررسی کرد: چه‌کسی مستمری فقرا را افزایش داد؟

روزنامه همشهری بررسی کرد: چه‌کسی مستمری فقرا را افزایش داد؟   اجتماع > اجتماعی – افزایش مستمری نیازمندان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) یکی از پربحث‌ترین مباحث در سومین مناظره نامزدهای ریاست‌جمهوری بود. پس از آنکه حسن روحانی در ارائه گزارش کار دولت یازدهم اعلام کرد دولتش مستمری نیازمندان را ۳برابر کرده است، سیدابراهیم […]

اشتراک گذاری
24 اردیبهشت 1396
کد مطلب : 26228

روزنامه همشهری بررسی کرد:

چه‌کسی مستمری فقرا را افزایش داد؟

 

اجتماع > اجتماعی – افزایش مستمری نیازمندان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) یکی از پربحث‌ترین مباحث در سومین مناظره نامزدهای ریاست‌جمهوری بود.

پس از آنکه حسن روحانی در ارائه گزارش کار دولت یازدهم اعلام کرد دولتش مستمری نیازمندان را ۳برابر کرده است، سیدابراهیم رئیسی این اقدام را تبلیغاتی توصیف و آرزو کرد که کاش دولت در ۴سال گذشته این کار را کرده بود و نه یک‌ ماه مانده به انتخابات.

اشاره او به ضرورت افزایش مستمری نیازمندان در ۴سال گذشته در حالی است که دست‌کم از ۲سال گذشته تلاش‌هایی برای این اقدام آغاز شده بود اما دولت نه‌تنها هیچ‌گاه به پیشبرد آن کمک نکرد بلکه بعد از تصویب آن در مجلس و درحالی‌که از ابتدا مخالف موضوع بود، سعی کرد این اتفاق را به نام خود سند بزند؛ موضوعی که باعث واکنش رئیسی هم شد.

برای نیازمندان البته تفاوتی نمی‌کند چه‌کسی این پول را به آنها داده باشد. آنها به حداقل‌هایی راضی‌اند که محتاج نان شب‌شان نباشند. اما برای روشن‌شدن اصل ماجرا خوب است به این پرسش پاسخ بدهیم که چه‌کسی مستمری فقرا را افزایش داد؛ دولت یا مجلس؟!

یک طرح قدیمی

افزایش مستمری و حقوق نیازمندان در ایران همواره یک هدف و البته گاهی شعار بوده است. نشانه شعار بودن اینکه برای ۷سال متوالی مستمری ناچیز افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی حتی یک ریال افزایش نداشت و برای یک خانواده ۵نفره تنها ۱۰۰هزار تومان در‌ ماه بود.

افزایش مستمری نیازمندان در مجلس نهم به‌صورت جدی مطرح و از سوی برخی نمایندگان پیگیری شد. ۲۵خرداد ۱۳۹۴طرح حمایت از ازکارافتادگان بی‌درآمد با ۲۷۰ امضا به‌عنوان رکورددار تعداد امضا‌های نمایندگان مجلس پای یک طرح، تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد. با وجود پیگیری نمایندگان و بنا به دلایلی که از سوی عده‌ای سیاسی توصیف شده، در آن مجلس هرگز فرصت بررسی پیدا نکرد. نمایندگان پیگیری این طرح که به مجلس دهم راه یافتند همراه با عده‌ای از نمایندگان جدید پیگیر این موضوع شدند.

سرانجام در آخرین روزهای سال گذشته و در جریان بررسی برنامه ششم توسعه، نمایندگان ماده‌ای را به برنامه پیشنهاد دولت اضافه کردند که براساس آن باید مستمری دریافتی مدد‌جویان نهادهای حمایتی از سال آینده تا ۲۰درصد حداقل حقوق مصوب شورای کار افزایش می‌یافت. در حقیقت این موضوع تصمیم مجلس و نمایندگان بود که از مجلس قبل هم مطرح شده بود، نه انتخاب دولت. با تصویب این موضوع در برنامه توسعه، در برنامه بودجه هم دولت مکلف به این افزایش شد. اما پس از این الزام نمایندگان دولت به میدان آمدند و آن را بخشی از کارنامه دولت جلوه دادند.

حسینعلی حاجی دلیکانی، پیگیر‌ترین نماینده مجلس که در دوره نهم و دهم آن را پیگیری کرده، در این‌باره به همشهری می‌گوید: «البته ما خوشحالیم که بالاخره انتخابات باعث شد فقرا مورد توجه قرار بگیرند. اما برای ثبت در تاریخ و دفاع از تلاش وکلای ملت در مجلس باید بدانیم که این هدف با همت و البته سماجت نمایندگان مجلس محقق شده است. در جلسات کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه بنده با تهدید به ترک جلسه این موضوع را وارد دستور جلسه کردم. نمایندگان دولت از سازمان برنامه و بودجه با طرح مخالفت کرده و می‌گفتند که دولت توان اجرای این طرح را ندارد اما خوشبختانه رأی آورد و در برنامه بودجه هم با مساعدت آقای تاجگردون گنجانده شد. دولت، هم در بررسی کمیسیون تلفیق بودجه برنامه و هم در زمان بررسی در صحن مخالف بود. اینکه دولت مدتی قبل این موضوع را در قالب اطلاعیه ستاد هدفمندی اطلاع‌رسانی کرد، نشان داد که قصد بهره‌برداری تبلیغاتی دارند.»

نشان تأیید آنچه حاجی دلیکانی درباره تلاش نمایندگان برای تصویب این موضوع می‌گوید را می‌توان در پیام تشکر رئیس کمیته امداد پس از اعلام افزایش مستمری‌ها دانست. سید پرویز فتاح اگر‌چه به‌طور کلی از همه و دولت هم قدردانی کرد اما تشکر اصلی‌اش را نثار نمایندگان مجلس کرد و گواهی داد که این موضوع ثمره پیگیری آنهاست. انوشیروان محسنی بند‌پی، رئیس دیگر سازمان حمایتی کشور نیز هم اگر‌چه از نمایندگان تشکر کرده اما به‌عنوان نماینده اصلی دولت در این حوزه ۱۶آذر۹۴ در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها گفته بود: اجرای این طرح شدنی نیست. البته حالا او هم به صف حامیان این طرح پیوسته و آن را حاصل تلاش دولت و برنامه‌های چند‌ساله توصیف می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *