آخرین اخبار

حاجی در گفتگو با بولتن نیوز: گمرگ نیازمند خانه تکانی / مدیران متخلف گمرگ باید عزل شوند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به حجم زیاد ورود کالای قاچاق به کشور از طریق مبادی رسمی از جمله گمرگ گفت: گمرگ نیازمند خانه تکانی است و مدیران متخلف گمرگ باید عزل شوند و جای خود را به مدیران خدوم دهند. گروه اقتصادی: حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، برخوار و […]

اشتراک گذاری
23 اسفند 1395
کد مطلب : 25435
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به حجم زیاد ورود کالای قاچاق به کشور از طریق مبادی رسمی از جمله گمرگ گفت: گمرگ نیازمند خانه تکانی است و مدیران متخلف گمرگ باید عزل شوند و جای خود را به مدیران خدوم دهند.
گروه اقتصادی: حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار بولتن نیوز با بیان اینکه آمار متفاوتی از کالای قاچاق به داخل کشور وجود دارد، گفت: هر چند که بطور دقیق نمی توان گفت چقدر کالا به داخل کشور قاچاق می شود اما بنا به گفته های مسئولین سالانه ۲۵ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود که البته مقدار زیادی از این قاچاق از طریق مبادی رسمی و گمرگ صورت می گیرد.

وی افزود: حجم زیاد قاچاق نشان می دهد که این قاچاق بصورت سازمان یافته و شبکه ای صورت می گیرد و عدم برخورد جدی با قاچاقچیان باعث شده تا آنها با خیال راحت به فعالیت خود ادامه می دهند.

این نماینده مجلس با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با قاچاق گسترده تصریح کرد: همانطور که ایشان بارها اشاره کردند آنچه به اقتصاد کشور ضربه می زند، قاچاق گسترده و زیاد است که هم به ضرر تولیدات داخلی است و باعث ورشکستگی تولید کنندگان می شود و هم وابستگی کشور به خارج از کشور را سرعت می دهد.

حاجی دلیگانی افزود: اینکه در برخی از مرزها چند کوله بر برای درآمد روزانه کالا وارد کشور می کنند، چندان مهم نیست و هدف مبارزه با قاچاق باید محموله های بزرگ که بصورت دهها و حتی صدها کانتینر از مبادی رسمی از جمله اسکله ها و گمرگات وارد کشور می شود، باشد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در مبادی رسمی از جمله گمرگ کنترل خاصی انجام نمی شود، گفت: البته بخشی از تخلفاتی که صورت می گیرد ناشی از نداشتن تجهیزات پیشرفته از جمله ایکسری است و بخشی از تخلفات هم به ضعف مدیریت و همراهی برخی از مسئولین با قاچاقچیان است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه هر از چندگاهی خبر کشف و ضبط کالای قاچاق در خارج از گمرگ منتشر می شود، تصریح کرد: سوال این است که  چرا این کالاها از گمرگ خارج می شود و در خارج از گمرگ کشف می شود.

حاجی دلیگانی گفت: در همین راستا می بینیم که حتی برخی از مسئولین در گمرگ تخلف می کنند و خود در زمینه تخلف نقش دارند.

وی با تاکید بر اینکه قانون باید خط قرمز مسئولین باشد، تصریح کرد: به نظر می رسد که گمرگ نیازمند خانه تکانی است مدیران متخلف گمرگ باید عزل شوند و جای خود را به مدیران خدوم دهند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: در زمینه قاچاق کالا هم باید با قاچاقچیان برخورد شود و هم با مدیران و البته مدیران چون مسئولیت دارند باید با قاطعیت مورد بازخواست قرار گیرند.

حاجی دلیگانی افزود: اگر گمرگ نظارت دقیقی داشته باشد و مدیران به وظیفه خود عمل کنند، قطعا شاهد کاهش قاچاق خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *