آخرین اخبار

حاجی : انتقاد از حذف بند مربوط به ضمانت اجرایی اعلام دارایی مقامات در کمیسیون تلفیق برنامه ششم

عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم  توسعه از حذف بند مربوط به ضمانت اجرایی اعلام دارایی مقامات انتقاد کرد. حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص حذف ضمانت اجرایی اعلام دارایی و اموال مقامات عالی کشور از برنامه ششم توسعه به دلیل مخالفت شورای نگهبان اظهار داشت: تفسیر شورای […]

اشتراک گذاری
25 بهمن 1395
کد مطلب : 25042

عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم  توسعه از حذف بند مربوط به ضمانت اجرایی اعلام دارایی مقامات انتقاد کرد.

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص حذف ضمانت اجرایی اعلام دارایی و اموال مقامات عالی کشور از برنامه ششم توسعه به دلیل مخالفت شورای نگهبان اظهار داشت: تفسیر شورای نگهبان این است که مجلس نمی تواند به مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام ورود کند از آنجایی که اعلام دارایی مقامات کشوری از جمله مصوبات مجمع است بنابراین به ماده ۱۳۵ برنامه ششم ایراد گرفته شد.

نماینده مردم شاهین شهر،میمه و برخوار در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: اما اعتقاد داریم در برنامه ششم از قانون مصوب مجمع موضوعی کسر نشده است بلکه با پیشنهادی آن را تکمیل کردیم با این حال کمیسیون تلفیق به جای اصلاح ماده ۱۳۵ راحت ترین راه یعنی حذف را انتخاب کرد.

وی گفت: اما تعدادی از نمایندگان چند پیشنهاد با نگارش های مختلف آماده کردیم تا در صحن علنی ضمانت اجرایی اعلام اموال مقامات چه مسئولان قوه مجریه چه نمایندگان در برنامه ششم لحاظ شود. چرا که حق ملت ایران می دانیم که بدانند مسئولان چه اموالی دارند.

این نماینده با بیان اینکه خود را مسئول پیگیری اجرا قانون مذکور می داند، عنوان کرد: ما به تفسیر شورای نگهبان که تاکید دارد مجلس نمی تواند مصوبات مجمع تشخیص را تغییر دهد نقد داریم چرا که تفسیر مغایر جایگاه و شأن مجلس است.

حاجی دلیگانی تاکید کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام مرجع قانون گذاری نیست بلکه محلی برای رفع اختلاف بین دو مجموعه مجلس و شورای نگهبان است از سوی دیگر نمایندگان قصد تغییر در مصوبه مجمع را ندارند بلکه می خواهیم آن را کامل کنیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه  ومحاسبات با انتقاد از رویه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اخیر مجمع اعلام کرده است که برخی مصوبات مجلس مغایر با سیاست های کلان است، چنین رویه ای درست نیست چرا که شورای نگهبان مرجع تشخیص مغایرت های مصوبات دستگاه قانون گذاری است.

عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه کل کشور اظهار داشت: با وجود مخالفت شورای نگهبان نمایندگان پیشنهاداتی برای تکمیل مصوبه مجمع تشخیص در زمینه شفاف سازی اموال مسئولان کشوری دارند که امیدواریم در صحن مصوب شود./

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *