آخرین اخبار

باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛

باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛ موضوع دریافت پروانه وکالت و صحبت ها پیرامون آن، در برنامه «مناظره» مورد بحث و بررسی کارشناسان موافق و مخالف قرار گرفت. حرف و حدیث ها پیرامون دریافت پروانه وکالت در ایران/ آیا کانون وکلا به دنبال انحصارطلبی است؟به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ هر ساله تعداد […]

اشتراک گذاری
09 بهمن 1395
کد مطلب : 24655

باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛

موضوع دریافت پروانه وکالت و صحبت ها پیرامون آن، در برنامه «مناظره» مورد بحث و بررسی کارشناسان موافق و مخالف قرار گرفت.

حرف و حدیث ها پیرامون دریافت پروانه وکالت در ایران/ آیا کانون وکلا به دنبال انحصارطلبی است؟به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ هر ساله تعداد زیادی از جوانان به امید ورود به عرصه وکالت در رشته حقوق از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند اما بعد برای شروع کار و دریافت پروانه وکالت باید از سد آزمون وکالت عبور کنند که طی چند سال گذشته هر سال از تعداد افردادی که در آزمون وکالت جذب می شوند کاهش پیدا می کند و این موضوع باعث نارضایتی اکثر فارغ التحصیلان این رشته شده است.

در آزمون وکالت امسال یک هزار و ۷۰۰ نفر در سراسر کشور می توانند مجور ورود به دوره کار آموزی را دریافت کنند که این تعداد در برابر ۲۵ هزار فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه ها رقم ناچیزی است.

برگزاری آزمون و دریافت پروانه وکالت موضوعی است که مورد اختلاف نظر بسیاری از حقوقدان ها شده است، عده ای مخالف  دریافت پروانه وکالت هستند و آن را عاملی برای ایجاد انحصار طلبی در این شغل، کاهش رقابت و افزایش دستمزد وکلا می دانند و از سوی دیگر موافقان دریافت پروانه وکالت معتقد هستند که کشور به این تعداد وکیل نیاز ندارد و تعداد وکلا با تعداد پرونده ها باید متناسب باشد و دریافت پروانه باعث می‌شود فقط افرادی که دانش لازم در این رشته را دارد وارد شغل وکالت شوند.

در این زمینه صاحب نظران و حقوقدانان نظرات مختلفی را بیان می کنند:

 

عبدالرضا مومنی رئیس مرکز امور مشاوران و کارشناسان حقوقی قوه قضاییه معتقد است: محدود کردن پروانه وکالت هم دادگاه ها را از وکلای با سواد محروم کرده و هم صدها هزار دانش آموخته حقوق را بیکار نگه داشته و هم درآمد برخی وکلا را از حقوق های نجومی بالاتر برده است.

 

بهمن کشاورز رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری(اسکودا) موافق دریافت پروانه وکالت است و می گوید: افزایش ظرفیت آزمون وکالت تنها باعث می شود فارغ التحصیلان رشته حقوق به وکلای بیکار تبدیل شوند.

 

حسینعلی حاجی دلیکانی نماینده مجلس شورای اسلامی معتقد است: اینکه به خاطر افزایش تعداد وکلا مانع ورود آن‌ها شویم، درست نیست، در برخی کشور ها این نوع اخلال در رقابت جرم محسوب می شود و مجازات سنگین دارد.

 

محمود علیزاده طباطبایی حقوقدان و عضو هیئت رئیسه کانون وکلای مرکز می گوید: مخالفت با حذف آزمون وکالت ناشی از تنگ نظری است.

حجت الاسلام و المسلمین جلیل محبی حقوقدان در این رابطه می گوید: ایجاد محدودیت در صدور پروانه وکالت توسط کانون وکلا موجب انحصار و محروم شدن بسیاری از حقوقدانان و اساتید دانشگاه برای ورود به شغل وکالت شده است.

علی نجفی توانا حقوقدان و عضو هیئت مدیره کانون وکلای مرکز معتقد است: برخی وکلا از بیکاری به مسافرکشی روی آوره اند، مشکل اصلی به رشد دانشکده های حقوق باز می گردد.

الیاس نادران اقتصاددان می گوید: کانون وکلا به جای ایجاد محدودیت در ظرفیت پذیرش و ایجاد مانع برای داوطلبان وکالت باید به همه ی آن ها بعد از احزار صلاحیت پروانه وکالت بدهد و در کنار آن دانش و سابقه کاری هر وکیل را برای همه شفاف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *