آخرین اخبار

مشروح نشست خبری آقای حاجی با اصحاب رسانه

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس با اشاره به فساد ۱۱ هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان، گفت: تابه‌حال چنین فسادی در هیچ دولتی سابقه نداشته است. به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه […]

اشتراک گذاری
05 بهمن 1395
کد مطلب : 24606

نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس با اشاره به فساد ۱۱ هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان، گفت: تابه‌حال چنین فسادی در هیچ دولتی سابقه نداشته است.

به گزارش خبرنگار صاحب‌نیوز، نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در مجتمع فرهنگی مطبوعاتی اصفهان اظهار کرد: خدا را باید شاکر باشیم که شاهد فعالیت رسانه‌های دغدغه‌مند و مطالبه گر آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی هستیم.

* ارتباط برخی از بدهکاران کلان بانکی با مشاور ارشد و برادر رئیس‌جمهور

حسینعلی حاجی دلیگانی در خصوص ارتباط بدهکار کلان بانکی با مشاور ارشد و برادر رئیس‌جمهور و یا ارتباط شبکه گسترده فساد با یک حلقه‌ای در اطراف دولت یازدهم، گفت: یکی از محسنات برنامه ششم توسعه کشور که ثمره کار دغدغه مندان نظام و انقلاب هست و نقش رسانه‌های مطالبه گر را هم مؤثر می دانیم موضوع‌های شفاف‌سازی مطرح‌شده در برنامه ششم هست.

وی بابیان اینکه ۱۰ محور شفاف‌سازی در برنامه ششم توسعه کشور مشخص‌شده است، تأکید کرد: شفاف‌سازی در حوزه اقتصادی بخشی از این فرآیند و حرکت مقدس مبارزه با فساد است که رسانه‌های دغدغه دار نقش خود را به‌خوبی در این زمینه انجام داده‌اند.

عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه مجلس بابیان اینکه نمی‌توان گفت هیچ زمانی فساد نبوده بلکه کم‌ و زیاد وجود داشته است، تصریح کرد: اما در این دوران، هم شیوه‌ها تفاوت کرده و هم میزان آن افزایش‌یافته است.

* فساد ۱۱ هزار میلیارد تومانی نوبر دولت یازدهم است

حاجی دلیگانی با اشاره به فساد ۱۱ هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان، گفت: تابه‌حال چنین فسادی در هیچ دولتی سابقه نداشته است، ضمن اینکه روش‌هایی درست‌شده بود که بدهکاران بانکی خودشان به‌نوعی تعیین‌کننده برخی از مدیران عامل بانک‌ها شده‌اند، لذا اگر مدیرعامل بانکی حرف آن بدهکار عمده بانکی را گوش نداد ممکن است فردایش از کار برکنار شود.

وی با بیان اینکه در این صورت رییس شعبه بانکی قدرت ایستادگی در برابر پرداخت تسهیلات به یک بدهکار بانکی را بدلیل تهدید برکناری کار بر روی دوش خود احساس می کند، اظهار کرد: افشاگری رسانه های دغدغه مند در این حوزه نه تنها باعث از بین رفتن اعتماد عمومی نمی شود بلکه به افزایش اعتمادی عموم مردم به مجموعه نظام خواهد شد.

* دانیال زاده از شرکای آقای فریدون است

نماینده مردم شاهین شهر و میمه  و برخوار در مجلس با اشاره به افراد حاضر در این حلقه، گفت: دانیال زاده از افراد دستگیر شده از شرکای آقای فریدون است.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه این فرد یکی از ابر بدهکاران کلان بانکی است و از طرف دیگر بر قانون اشرافیت خوبی دارد، خاطرنشان کرد: این فرد با توجه به تسلط خود به قانون، مفرهای قانونی را خوب بلد بوده و به دنبال تصویب قوانینی در جهت حفظ منافع امثال خود بوده است.

* برخی بدهکاران بانکی با پرداخت یک هزارتومانی یک بدهی چند صدمیلیاردی را به تعویق می‌انداختند

وی با اشاره به وجود تبصره‌ای در بودجه برخی از سال‌ها، گفت: در این تبصره آمده بوده که بدهکاران بانکی بتوانند با دولت راجع به بدهی خود توافق بکنند، البته افراد خاصی از این موضوع استفاده می‌کردند نه عامه مردم، این افراد با بسترسازی‌هایی که انجام می‌دادند با توافقی که با دولت انجام می‌دادند با پرداخت یک هزارتومانی یک بدهی چند صدمیلیاردی را به تعویق می‌انداختند.

نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بعضی از مواقع همین عددهایی که به تعویق می‌افتاده است بعداً دولت آن را به‌عنوان رشد سرمایه‌گذاری محسوب کرده است و ماحصل این رشد را به توسعه اشتغال گره زده و مدعی می‌شدند که میزان اشتغال افزایش‌یافته است، درحالی‌که بنای این مسئله از ریشه نادرست است.

حاجی‌دلیگانی معنای این موضوع را ساخت بنایی روی منجلاب توصیف کرد که اصل این مورد اشتباه است، افزود: هدیه خانه ۱۶ میلیارد تومانی در منطقه تجریش و یک چک ۲۵۰ میلیون تومانی برای هزینه مراسم‌های درگذشت یک مادر به دلیل برخی از مراودات این افراد بوده است.

* چرا باید بخشی از جامعه برخوردار و مابقی جامعه در تنگنای اقتصادی باشند

وی در خصوص اینکه دولت شعار خود را مبارزه با رانت و فساد قرار داده بوده است، اظهار کرد: منابع کشور به نسبت خیلی از کشورها بیشتر است پس چرا باید بخشی از جامعه برخوردار و مابقی جامعه در تنگنای اقتصادی باشند، در اینجا به نظر می‌رسد یا قوانین مشکل دارد و یا آن‌هایی که مجری قانون هستند توجه کافی به رعایت منافع عموم مردم ندارد.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در بررسی‌های جدید متوجه شدیم برخی از افراد برای استفاده از تسهیلات صادرات مدعی می‌شوند که کالا را به خارج از کشور صادر می‌کنند، مدارک لازم را نیز اخذ می‌کنند ولی کالا را به یک جزیره در سه کیلومتری در آب می‌برند و بعد از انجام فرآیندی دوباره به کشور وارد می‌کنند، در برخی از مواقع نیز می‌فهمیم حتی کالا حمل نیز نمی‌شود بلکه به‌صورت صوری و کاغذی کارها را هماهنگ می‌کنند تا از مزایای این موضوع همچون عدم پرداخت ارزش‌افزوده بهره‌مند شوند.

* معرفی ۳۰ نفر از سوءاستفاده کنندگان بزرگ در کشور به وزیر اقتصاد

حاجی‌دلیگانی بابیان اینکه در ستاد اقتصاد مقاومتی به طیب نیا وزیر اقتصاد گفتم که اطلاعاتی را از حداقل ۳۰ نفر از سوءاستفاده کنندگان بزرگ در کشور در اختیار شما قرار می‌دهم، توضیح داد: این افراد اقدام به دریافت تسهیلات هشت‌درصدی از شعبه‌های خارج کشور بانک‌ها می‌کنند و سپس نسبت به سپرده‌گذاری همین پول‌ها در بانک‌های داخلی می‌کنند تا سود ۲۲ درصد دریافت کنند.

وی با اشاره به اختلاف درصدها در این زمینه گفت: «شب دوست مالامیری» یکی از همین بدهکاران بانکی است که در سال ۳۰ میلیارد تومان سود مابه‌التفاوت جابجایی پول به دست می‌آورده است به‌طور مثال ۳۱۳ میلیون درهم را از منابع بانک ملت در خارج اخذ می‌کرده و در داخل کشور تبدیل به ریال می‌کرده است.

* وزارتخانه های اقتصاد و صنعت اراده‌ای برای برخورد با چپاولگران ندارند

نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بخش‌های مختلف برخی از افراد به جان مردم افتاده‌اند و در حال چپاول گری هستند و دستگاه‌های مسئول همچون وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت صنعت، معدن و تجارت اراده‌ای برای برخورد با آنها ندارند.

* سوال از رئیس‌جمهور درباره صحت و سُقم رشد ۷٫۴ اقتصادی

حاجی‌دلیگانی بابیان اینکه اعلام‌شده درصد رشد اقتصادی کشور ۷٫۴ شده است، گفت: از آقای رئیس‌جمهور می‌پرسم رشد اقتصادی که اعلام می‌فرمایید را بیایید تجزیه کنید و رسماً اعلام کنید که کجاها این مسئله نمود داشته است.

وی با اشاره به پرسشی از طرف خود از یکی از نمایندگان دولت در کمیسیون تلفیق برنامه مبنی بر اینکه در سال ۹۴ رشد سرمایه‌گذاری کشور چقدر بوده است، اظهار کرد:  رشد هشت‌درصدی در برنامه ششم هدف‌گذاری شده است که ۲٫۷ درصد آن مربوط به سهم بهره‌وری و مابقی مربوط به سرمایه‌گذاری است.

نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: برای رسیدن به نرخ هشت درصد باید ۳۶۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید جذب شود تا درصد اعلام‌شده در برنامه ششم اتفاق بیفتد، درحالی‌که سؤال کردم و مستند هست در سال ۹۴ نرخ رشد سرمایه‌گذاری ۱۵٫۷- بوده است و در سه ماه اول سال جاری این مقدار ۱۰- شده است.

حاجی‌دلیگانی تصریح کرد: با این آمار چگونه می‌توان ادعا کرد که شاهد رشد ۷٫۴ اقتصادی هستیم، البته ما هم دوست داریم این رشد واقعی باشد و مردم از برکات آن منتفع شوند لذا این عدد را عددی درست نمی‌دانیم و کاملاً کذب می‌دانیم.

وی بابیان اینکه در حال صادرات نفت به‌صورت خام هستیم و مالیات را نیز از مردم اخذ می‌کنیم، گفت: همه را یک‌کاسه و به‌عنوان هزینه‌های جاری پرداخت می‌کنند.

* هیئت‌مدیره شرکت وارد کننده سیستم جدید راه آهن را بشناسید

نماینده مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه ذیل خصوصی‌سازی‌های اصل ۴۴ شرکت‌هایی واگذار یا ایجادشده‌اند که دارای مشکلاتی هستند، خاطرنشان کرد: هیئت‌مدیره شرکتی که سیستم جدید روی ریل راه‌آهن را وارد کرده بود و در حادثه تصادم قطار منجر به کشته شدن تعدادی از هم‌وطنان شد، از خود مدیران و مسئولان شرکت راه‌آهن هستند.

حاجی‌دلیگانی با اشاره به نام «شب دوست مالامیری» با اظهار تأسف گفت: یا به دلیل برخی از رانت‌های اطلاعاتی یا به دلیل برخی از مشکلات ظاهری از کشور فرار کرد، پیگیری‌های پلیس بین‌الملل در حال انجام است ولی هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

* دستگیری و بازجویی از مالامیری خیلی از ماهیت وقایع را آشکار می‌کند

وی این فرد را گنجینه‌ای از اطلاعاتی بیان کرد و ادامه داد: افشای این اطلاعات افشا کننده برخی از ماهیت‌ها خواهد بود و بازگشایی از نقاط مبهم توسط این فرد می‌توانست مسائل مربوط به رانت‌خواران از جیب بیت‌المال را مشخص کند.

نماینده مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه از مدت‌ها قبل پیگیر مسئله دو تابعیتی‌ها هستیم، گفت: برخی از افراد این‌چنینی بعد از سوءاستفاده‌های خود از کشور خارج می‌شدند، در خصوص این فرد هم دستگاه‌های بی‌طرف و جدای از دولت بررسی‌های لازم را انجام و برای مردم روشن‌سازی کنند.

حاجی‌دلیگانی با اشاره به ابلاغیه جدید وزارت کشور در خصوص اطلاع‌رسانی مسئولان دولتی به مردم، خاطرنشان کرد: اگر شفاف‌سازی کرده بودند خیلی از مسائل روشن می‌شد ولی در این زمینه واقعیت‌ها به مردم منعکس نشده و گزارش‌ها گزینشی به مردم داده می‌شود.

* تورم تک رقمی با افزایش نرخ اقلام مورد نیاز مردم همخوانی ندارد

وی با اظهار اینکه عنوان می‌شود تورم تک‌رقمی شده است، گفت: این مسئله برای مردم باید ملموس شود، نه اینکه شاهد افزایش قیمت حبوبات، گوشت یا اقلام موردنیازشان باشند.

نماینده مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه برخی در مجلس و دولت به دنبال حذف کلمه عموم مردم یا کارکنان دولت از مصوبه مجلس برای شفاف‌سازی پرداخت‌ها در سامانه‌ای برخط هستند، تصریح کرد: طبق ماده ۶۷ قانون مدیریت خدمات کشور حداکثر حقوق پرداختی به مدیران باید هفت برابر پایه حقوق کارکنان دولت باشد.

حاجی‌دلیگانی ادامه داد: اما بر اساس دستورالعملی که طیب نیا و جهانگیری امضا کردند سقف ۲۰ میلیون تومان گذاشته و به‌نوعی قانون دور زده شد، لذا اعلام کردند ۳۹۷ نفر بیشتر حقوق بالاتر از حد مشخص دریافت نکردند.

وی نحوه برخورد با مسئله حقوق‌های نجومی توسط دولت را نامناسب خواند و افزود: موضوع حقوق های نجومی خدشه زیادی به اعتماد مردم نسبت به‌نظام زد.

نماینده مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در دوران قبل از انقلاب مرحله اکتشاف و توسعه بر عهده خارجی‌ها گذاشته‌شده بود، گفت: چارچوب قراردادهای نفتی که وزارت نفت و آقای زنگنه تدارک دیده‌اند و هیئت دولت آن را مصوب کرده است هر سه مرحله اکتشاف، توسعه و تولید را بر عهده شرکت‌های خارجی می‌گذارد.

* طرح شکایت از چارچوب قراردادهای نفتی به دیوان عدالت

حاجی‌دلیگانی با اشاره به مصاحبه اسحاق جهانگیری در مورد اصلاح ۱۵۰ ایراد از این چارچوب ۱۱ صفحه‌ای، گفت: نهایتاً به سمت اجرای آن رفته‌اند، البته به دیوان عدالت در این خصوص طرح شکایت شده و اصل ماهوی مصوبه هیئت‌وزیران در حال بررسی است.

وی اذعان کرد: از این ناحیه ضررهای زیادی به کشور وارد خواهد شد و سرمایه گذاری شرکت‌هایی همچون توتال و … در ایران قطعاً خلاف منافع ملی خواهد بود.

* در دفاع از حق مردم خط قرمزی نمی‌شناسیم

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: به‌عنوان نماینده مردم مسئولیت خود می‌دانیم بر اساس قانون از حق دفاع کنیم و در حال حاضر مهم‌ترین حق، حق مردم است و در این زمینه خط قرمزی برای خود نمی‌شناسیم.

حاجی‌دلیگانی بابیان اینکه قوه قضاییه در حال رسیدگی به این‌گونه پرونده‌ها است، اظهار کرد: البته خبرداریم عده‌ای آتش تهیه برای هجوم به قوه قضاییه تدارک دیده‌اند تا شاهد عقب‌نشینی آن‌ها باشند ولی تأکید می‌کنیم نباید مرعوب این آتش تهیه‌ها شوند.

وی تصریح کرد: اگر دستگاه قضا از رسیدگی به این‌گونه خلاف‌های صورت گرفته کوتاهی بکند از او هم در راستای عدم انجام وظایف قانونی خود پیگیری خواهیم کرد.

* آقای رئیس‌جمهور مانع حضور برادر خود در دعوت‌های قوه قضاییه نشوید

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به تذکری که به رئیس‌جمهور داده‌شده است، خاطرنشان کرد: از وی خواسته‌ایم مانع حضور برادر خود هنگام دعوت از سوی قوه قضاییه نشود تا وی هم بتواند توضیحات خود را ارائه کند.

حاجی‌دلیگانی اظهار کرد: قبلاً با توجه به اطلاعات دقیقی که داشتیم تذکردیگری را به آقای رئیس‌جمهور داده بودیم که حضور این شخص در هیئت دولت و رفت‌وآمدهایش در ریاست جمهوری چه ضررهایی برای منافع ملی دارد ولی متأسفانه تاکنون هیچ جواب رد یا قبول دریافت نکرده‌ایم.

* ماجرای سقلمه‌های فریدون به ظریف در مذاکرات هسته‌ای

وی بابیان اینکه آقای فریدون در خیلی از مسائل دیگر هم دخالت داشته است،خاطرنشان کرد: خبر موثق از مذاکرات هسته ای داشتیم که در اواخر مذاکرات وقتی آقای فریدون حضور پیدا کرد حتی جاهایی که ظریف بر حقوق ملت پافشاری می‌کرد با آرنج به پهلوی ظریف می‌زد و می‌گفته خیلی مهم نیست عبور کن.

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: همین موضوع بود که رادیو فرانسه در تحلیل خود به کشورهای اروپایی توصیه کرد این دولت محتاج به رسیدن به نتیجه در این مذاکرات است پس هرچقدر می‌توانید به ایران فشار آورید.

حاجی‌دلیگانی این مسائل را به‌عنوان نگرانی بیان و تصریح کرد: با فریدون که پدرکشتگی نداریم بلکه می گوییم دخالت در دولت نکنید.

وی خاطرنشان کرد:فریدون در سال ۹۲ که انتخابات در پیش رو بود از مدیران بانکی که در حال حاضر در زندان به سر می‌برد و آن موقع مسئولیت دیگری داشته است درخواست تامین هزینه ها را می کند و این فردبه  مدیرعامل مراجعه می‌کند و می‌گوید چنین تقاضایی از من شده است.

نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مدیرعامل وقت می‌گوید این خلاف قانون هست، لذا تا مدت‌ها آقای فریدون با او قهر بوده است، مدت‌ها بعدازاین موضوع این فرد «مالامیری» را واسطه آشتی خود با آقای فریدون می‌کند، بعدها به‌عنوان مدیرعامل بانک می‌شود و به خاطر فساد مالی دستگیر و در زندان به سر می‌برد.(حاجی‌دلیگانی این فرد را مدیرعامل بانک ملت معرفی کرد)

* معتقد بودیم تضمینی که برای نقض برجام پیش‌بینی‌شده بود به نتیجه نمی‌رسد/ کسی باورش نمی‌شد

وی در مورد نقض برجام مشهود از سوی آمریکایی‌ها گفت: قبلاً گفته بودیم چاقو دسته خود را نمی‌برد، گفته بودیم تضمینی که برای نقض برجام پیش‌بینی‌شده بود به نتیجه نمی‌رسد، ولی کسی باورش نمی‌شد.

* دسته بندی رسانه ها

نماینده مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در کشور دودسته رسانه وجود دارد، تصریح کرد: یک دسته رسانه‌ها دغدغه مسائل نظام و کشور رادارند ولی گاهی انسجام عمل را ندارند، در طرف دیگر رسانه‌های کاملاً هماهنگ با دولت عمل می‌کنند.

حاجی‌دلیگانی تصریح کرد: افرادی در تیم رسانه‌ای دولت هستند که اگر بخواهد مطلبی نابجا در جامعه منتشر شود این کار را می‌کنند.

وی همچنین از پرداخت ۳۰ میلیارد تومان به ایرنا و ۱۰ میلیارد تومان به ایران اضافه بر بودجه‌های آن‌ها توسط دولت خبر داد.

* بایکوت خبری بچه های انقلابی توسط رسانه‌های زنجیره‌ای

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اگر یک بچه انقلابی در مجلس خلاف مصالح آن‌ها صحبتی کند توسط رسانه‌های زنجیره‌ای بایکوت خبری می‌شود.

حاجی‌دلیگانی بابیان اینکه افراد دغدغه دار، یک حس استقلال دارند اظهار کرد: شاهد هستیم برخی از افراد حاضر در فراکسیون امید بر اساس رأی خود عمل نمی‌کنند بلکه بر اساس سلسله‌مراتب به آن‌ها گفته می‌شود به فلان موضوع فلان رأی را بدهید.

وی رشد ۲- درصدی اقتصاد را واقعیت یا نزدیک به واقعیت عنوان کرد و گفت: طبقات متوسط جامعه هم توانایی اداره زندگی خود را ازدست‌داده‌اند.

* «طرح تضمینی پیروزی جریان اصلاحات در انتخابات شوراها» توسط حجاریان به خاتمی داده شده است

حاجی‌دلیگانی درباره انتخابات سال آینده اظهار کرد: حجاریان طرحی را با عنوان «طرح تضمینی پیروزی جریان اصلاحات در انتخابات شوراها» به خاتمی داده است که در آن به‌طور مثال گفته‌شده باید شوراهای شهر را هدف‌گذاری کنیم تا در انتخابات سال ۱۴۰۰ (انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم) مدیرانی را برای ریاست جمهوری و وزرا داشته باشیم.

* «نقش هیزم گرم کن برای فلانی را نخواهم داشت»

نماینده مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در حال حاضر شاهد فاصله گرفتن رئیس‌جمهور از اداره دولت و رفتن به سمت کارهای انتخاباتی هستیم، گفت: به آقای جهانگیری گفته‌شده شما در کنار آقای روحانی باش تا در صورت رأی نیاوردن شما مطرح شوید،وی با عصبانیت این موضوع را رد و با این مضمون جواب داده است «نقش هیزم گرم کن برای فلانی را نخواهم داشت».

* چرا برخی از اصول قانون اساسی در منشور حقوق شهروندی نیامده؟

وی با اشاره به منشور حقوق شهروندی، خطاب به رئیس‌جمهور گفت: چرا اصل دوم، اصل سوم بند ۹، اصل ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی در این منشور لحاظ نشده است، آیا این‌ها را حق شهروندی نمی‌دانید یا از آن غفلت کرده‌اید.

انتهای پیام/ث

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *