آخرین اخبار

نطق آقای حاجی در موافقت با پیشنهاد حذف بند (۲) ماده (۱۹)

حماسه سازان؛ نماینده مردم شریف شهرستانهای شاهین شهر و میمه و برخوار در دوره های نهم و دهم مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی (شنبه ۴ دی ماه ۹۵) در موافقت با پیشنهاد حذف بند (۲) ماده (۱۹) صحبت کرد. آقای حاجی با تأکید بر اینکه برای بانک ها تکلیف مشخص نکرده، تسهیلات نمی پردازند، […]

اشتراک گذاری
18 دی 1395
کد مطلب : 24338

حماسه سازان؛ نماینده مردم شریف شهرستانهای شاهین شهر و میمه و برخوار در دوره های نهم و دهم مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی (شنبه ۴ دی ماه ۹۵) در موافقت با پیشنهاد حذف بند (۲) ماده (۱۹) صحبت کرد.

آقای حاجی با تأکید بر اینکه برای بانک ها تکلیف مشخص نکرده، تسهیلات نمی پردازند، چه رسد جایی که برای آنها تکلیفی هم مشخص شود، گفت: سیستم بانکی واقعاً مشکل دارد و متاسفانه نظارتی هم بر آنها نیست.

عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه کشور به بانک هایی که خارج از روند نرخ سود و سپرده ای که بانک مرکزی تعیین کرده عمل می کنند، اشاره کرد و افزود: بعضی از بانک ها به دنبال بهانه هستند و اگر ما تکلیفی برای آنها بگذاریم دیگر کوچکترین تسهیلاتی که مثلا بنا هست به یک بنده خدایی برای رفع مشکلش بپردازد، آن را هم پرداخت نخواهد کرد.

در بند (۲) ماده (۱۹) آمده است:

تکلیف به بانک ها و موسسات اعتباری دولتی در راستای استفاده از منابع آنها در طول سال های برنامه تنها مشروط به تامین ما به التفاوت منابع مورد نیاز توسط دولت در قانون بودجه سالانه است.

 

متن کامل به شرح زیر است:

 

برای بانک ها تکلیف معین نکرده، تسهیلات نمی پردازند، مگر آنجایی که واقعاً سود مضاعف برای آنها داشته باشد. این بانک ها در جامعه از منابع مردم استفاده می کنند، حالا اگر یک جایی آمد و تکلیفی را راستای رفع مشکلات جامعه بر آنها بود گذاشته شد، چه اشکالی دارد؟

از طرفی ابهامی در این مشروط کردنی که اینجا گفته مطرح است، کدام منابع این عددی که اینجا آورده تامین شود، را تامین می کند.

نکته بعدی، سیستم بانکی واقعاً مشکل دارد، متاسفانه نظارتی هم بر آنها نیست. همین الان که اینجا داریم صحبت می کنیم خواهشم از آقای رئیس این است، از وزیر اقتصاد یا از رئیس بانک مرکزی بخواهید به شما گزارش دهند، بانک هایی که بر خلاف رویه نرخ سود و سپرده ای که بانک مرکزی تعیین کرده، عمل می کنند، کدام هستند؟ صدای بعضی از بانک های دیگر را درآورده اند.

چند بانک هست که اعلام کردند با سپرده یکساله ۲۲ % سود دارند می دهند و این خودش باعث شده که برخی از بانک های دیگر را به ورطه ایجاد مشکل و ورشکستگی برساند، لذا برای بانک ها تکلیف نگذاشته، خود مختار عمل می کنند، اگر ما تکلیف بگذاریم دیگر کوچکترین تسهیلاتی که مثلا بنا هست ۵ میلیون تومان وام به یک بنده خدایی برای رفع مشکلش بپردازد آن را هم نخواهد پرداخت و مشکل ایجاد می کنند.

بعضی از بانک ها هم به دنبال بهانه گیری هستند لذا با حذف این بند موافق هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *