آخرین اخبار

در صحن علنی مطرح شد؛ حاجی :روند مشخصی برای پذیرفتن یا نپذیرفتن پیشنهادات درنظر گرفته شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روند بررسی برنامه ششم توسعه طولانی شده است،گفت: مطرح نشدن پیشنهادات غیرضروری برای افزایش سرعت بررسی برنامه است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی عصر امروز (چهارشنبه ۱۵ دی ماه) مجلس شورای اسلامی،در تذکری شفاهی خطاب به دکتر لاریجانی گفت: ماده ۱۸ آیین‌نامه […]

اشتراک گذاری
15 دی 1395
کد مطلب : 24308

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روند بررسی برنامه ششم توسعه طولانی شده است،گفت: مطرح نشدن پیشنهادات غیرضروری برای افزایش سرعت بررسی برنامه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی عصر امروز (چهارشنبه ۱۵ دی ماه) مجلس شورای اسلامی،در تذکری شفاهی خطاب به دکتر لاریجانی گفت: ماده ۱۸ آیین‌نامه داخلی در خصوص رعایت بی‌طرفی در اجرای آیین‌نامه بوده و همچنین بند (۱) ماده ۲۲ درخصوص اداره جلسات بر اساس آیین‌نامه است.متأسفانه مواردی دیده می‌شود که عین تبعیض بوده،شما فرمودید براساس ماده ۱۸۴ جلسات صحن علنی برای بررسی برنامه ششم توسعه برگزار می‌شود و فرمودید مقرر شده که هیچ پیشنهادی بعد از انتشار گزارش تلفیق پذیرفته نشده و چاپ نشود.

نماینده مردم شاهین‌شهرو میمه و برخوار درمجلس شورای اسلامی افزود:سوال بنده این است که پیوست ۱۹ و ۲۱ چگونه چاپ شده است و چرا چنین اتفاقی رخ داده است؟ ما نمی‌دانیم که رویه مجلس چگونه است؛زمانی رئیس مجلس می‌گوید که الحاقیه می‌پذیرم و گاهی نمی‌پذیرد،دو روز پیش الحاقیه نمی‌پذیرفتید،اما دیروز از پیش ازظهر الحاقیه‌ها را پذیرفتیم و امروز برخی از الحاقیه‌ها را پذیرفته و برخی‌ها را نپذیرفتیم.

عضوکمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:رئیس مجلس رویه و روش عادی را مشخص کند که نمایندگان بدانند که اگر تذکرات و پیشنهادات پذیرفته می‌شود ،متناسب با آن تذکرات و پیشنهادات را ارائه دهند.

دکترلاریجانی در پاسخ به تذکر “حاجی دلیگانی” گفت:بنده از نمایندگان خواهش کردم باتوجه به اینکه روند بررسی برنامه طولانی شده و باتوجه به اینکه از زمان‌بندی تعیین شده عقب هستیم،نمایندگان پیشنهادات خود را مگر درحد ضرورت مطرح نکنند،امروز روز پایانی هفته است و ما هنوز در ماده ۸۹ برنامه ششم توسعه هستیم در حالی که لایحه ۱۴۴ ماده دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از نظر آیین‌نامه‌ای نمی‌توان در روند بررسی لایحه برنامه ششم توسعه توقفی ایجاد کرد، افزود:جلسه علنی مجلس برای بررسی برنامه ششم توسعه براساس آیین‌نامه باید هر روز برگزار شود و بررسی طول کشیده و نمایندگان خسته شده‌اند به این دلیل بنده خواهش کردم تنها درحد ضرورت پیشنهادات مطرح شود و اگر خواهش کردم تذکر و اخطار غیرضروری مطرح نشود،برای افزایش سرعت کار است.

وی ادامه داد: ما از صبح گرفتار بررسی چند بند هستیم و برخی خواهش بنده را برای ممانعت از مطرح کردن پیشنهادات پذیرفته و برخی نپذیرفتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه پس از چاپ اصلی پیشنهادات گزارش دیگری مطرح نمی‌شود، تصریح کرد:مگر اینکه گفته شود پیشنهادی از قلم افتاده همانند یک مورد که بررسی شده و نوار آن پیاده شد و اگر بعد از چاپ چیزی از قلم نیفتاده باشد؛حق ارائه این پیشنهادات امکان پذیر نیست،اما اگر از قلم افتاده باشد نماینده می‌تواند آن را مطرح کند./

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *