آخرین اخبار

نحوه قیمت گذاری خوراک واحدهای پتروشیمی مورد سوال نمایندگان قرار گرفت

حماسه سازان: ۴ اسفند ۹۵ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و پس از تأیید شورای نگهبان توسط رئیس جمهور جهت اجرا ابلاغ شد. در جزء ۴ بند الف این قانون تبصره بند)ب(، ماده (۱) قانون هدفمندکردن یارانه ها در خصوص قیمت خوراک […]

اشتراک گذاری
28 آذر 1395
کد مطلب : 24061

حماسه سازان: ۴ اسفند ۹۵ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و پس از تأیید شورای نگهبان توسط رئیس جمهور جهت اجرا ابلاغ شد.

در جزء ۴ بند الف این قانون تبصره بند)ب(، ماده (۱) قانون هدفمندکردن یارانه ها در خصوص قیمت خوراک گاز و یا مایع تحویلی به واحدهای صنعتی، پالایشی و پتروشیمی ها اصلاح شده است تا تولید کنندگان داخلی ضمن حفظ قابلیت رقابت­پذیری محصولات تولیدی در بازارهای بین المللی و با حفظ اشتغال موجود بتوانند به ایجاد اشغال جدید دست یابند.

البته با اجرایی نشدن این قانون توسط وزارت نفت، اکنون این شرکت ها نه تنها قادر به ایجاد اشتغال جدید نیستند بلکه به علت عدم توانایی در رقابت با بازارهای جهانی حفظ اشتغال موجود آنها نیز به مخاطره افتاده است.

این باعث شد تا ۱۳ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سوالی از وزیر نفت علت محاسبه خوراک مایع تحویلی به پتروشیمی ها بر مبنای ارز آزاد را خواستار شوند.

در این سوال که به امضاء آقای حاجی نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی نیز رسیده است، ضمن اشاره به تغییر نرخ ارز خوراک مایع تحویلی به شرکت های پتروشیمی از ارز مبادلاتی به ارز آزاد، آمده است: با شرایط موجود هیچ یک از واحدهای پتروشیمی با خوراک مایع قادر به ادامه حیات اقتصادی خود نبوده و محکوم به نابودی هستند و هزاران فرد شاغل دراین واحد ها و هزاران واحد صنعتی که مواد اولیه و واسط خود را از این واحدها تأمین می کنند، بلاتکلیف خواهند شد. لذا ضروری است پاسخ شفاف در مورد قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی کشور ارائه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *