آخرین اخبار

ایثارگران ،حاجی و برنامه ششم توسعه کل کشور

حماسه سازان ، پیرو مذاکره جناب آقای حاجی با هیات رییسه کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه کل کشور در خصوص قوانین مربوط به ایثارگران در قانون برنامه ششم و موافقت این هیات برای احصای موارد مورد درخواست قشر عزیز ایثارگر توسط نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر ومیمه وبرخوار در مجلس شورای اسلامی(بعنوان یکی […]

اشتراک گذاری
30 آبان 1395
کد مطلب : 23727

حماسه سازان ، پیرو مذاکره جناب آقای حاجی با هیات رییسه کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه کل کشور در خصوص قوانین مربوط به ایثارگران در قانون برنامه ششم و موافقت این هیات برای احصای موارد مورد درخواست قشر عزیز ایثارگر توسط نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر ومیمه وبرخوار در مجلس شورای اسلامی(بعنوان یکی از اعضای کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه)، کمیسیون تخصصی مشورتی ایثارگران دفتر ایشان با حضور کلیه اعضا بلافاصله تشکیل جلسه داد و نتیجه را به شرح زیر تقدیم نمود و مشروح آن توسط جناب آقای حاجی برای هیات رییسه ارسال گردید.

متن مکاتبه صورت گرفته به این شرح است:

پیرو مذاکره حضوری موارد درخواستی در خصوص قوانین ایثارگران واعمال آن در برنامه ششم به شرح ذیل تقدیم می گردد:

به استناد آموزه های دینی وتاکیدات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مبنی بر توجه به پیشکسوتان عرصه جنگ وجهاد وخانواده شهدا وجانبازان وایثارگران واجرای سیاست های کلی ترویج وتحکیم فرهنگ ایثار در ارائه خدمات با اولویت عرضه منابع مالی ،فرصتها، امکانات ، تسهیلات وامتیازات به ایثارگران دولت اقدامات زیر را انجام میدهد

۱- ایثارگران در سیاست گذاریها، برنامه ها، آیین نامه ها ونیز در تخصیص و توزیع امکانات، تسهیلات ،مناصب مدیریتی وحمایت های دولتی وفعالیت های اقتصادی، فرهنگی واجتماعی به تناسب ایثار وجهاد در راه آرمانهای اسلام واهداف انقلاب اسلامی در اولویت قرار دارند.

۲- خانواده های معظم شاهد وایثارگر در استفاده از امکانات و مراکز تفریحی ، ورزشی و رفاهی دستگاه های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون خدمات کشوری از پنجاه درصد تخفیف برخوردار می باشند.

۳- واحد امور ایثارگران هر دستگاه اجرایی با هدف ارائه خدمات به ایثارگران مراجعه کننده به آن واحد به نحوی که نیاز به مراجعه فرد  به قسمت های مختلف نباشد وحمایت از ایثارگران شاغل در آن دستگاه ونظارت برحسن اجرای قوانین ایثارگران فعالیت میکنند ومسئول آن از بین نیروهای مجرب، متخصص وترجیحا ایثارگر وبدون ایجاد پست سازمانی جدید با هماهنگی بنیاد شهید وحکم بالاترین مقام استانی دستگاه مربوطه انتخاب می گردد.

۴- دفتر حمایت قضایی به منظور دفاع از حقوق ایثارگران در مراجع قضایی وشبه قضایی در بنیاد شهید و امور ایثارگران فعال می گردد ونیروی آن به صورت قرارداد با وکلای دادگستری یا ماموریت کارشناسان خبره ومجرب دستگاه های اجرایی که دارای حداقل لیسانس حقوق و دو سال تجربه مرتبط می باشند به این دفتر تامین میشود.

۵- رسیدگی به جرائم ایثارگران در شعبه ویژه که در هر حوزه قضایی با حکم ریاست قوه قضائیه تعیین می گردد انجام میشود.

۶-پرداخت تمام هزینه های درمانی و مازاد بر بیمه های پایه (بیمه سلامت ) تامین کلیه داروها و تجهیزات و اقلام پزشکی و هزینه های دندانپزشکی ایثارگران  و خانواده شهدا  و بیمه تکمیلی افراد تحت تکفل جانبازان  ، آزادگان فرزندان شهدا ،پدر، مادر و همسر شهید اعم از شاغل در دستگاههای اجرایی و بازنشسته مشمول قانون تامین اجتماعی به نحوی که صد در صد هزینه های درمانی آنان تامین شود و به صورت متمرکز بر عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران است .

۷-وزارت راه و شهرسازی موظف است تا پایان برنامه، مسکن جانبازان پنجاه در صد و بالاتر و جانبازان بیست و پنج درصد تا پنجاه درصد را که حداقل دو سال سابقه حضور در جبهه داشته اند و همچنین آزادگان و فرزندان شهدا و جانبازان هفتاد درصد و بالاتر را در صورتی که تاکنون اززمین یا مسکن دولتی استفاده نکرده اند تامین نماید.

تبصره ۱:به رزمندگان با سابقه حداقل شش ۶ ماه سابقه حضور در جبهه و جانبازان بالای ده درصد ۱۰% به ترتیب میزان جانبازی و حضور در جبهه و برادران شهدا یک فقره وام مسکن پرداخت می گردد .

تبصره ۲: میزان وام ساخت در شهرهای کوچک و روستاها همسان وام خرید در شهرهای بزرگ می باشد.

۸- دولت موظف است نسبت به بیمه بازنشستگی تامین اجتماعی جانبازان و رزمندگان باحداقل ۳ ماه سابقه حضور  در جبهه که معسر و فاقد شغل می باشند و تحت پوشش هیچ صندوق بازنشستگی نمی باشند (به غیر از خویش فرما) اقدام نماید.

۹- به منظور حفظ کرامت ایثارگران و خانواده شهدا دستگاههای اجرایی موضوع ماده ۵ قانون خدمات کشوری مصوب ۸/۷/۸۶ مجلس شورای اشلامی مجاز نیستند ایثارگران شاغل در آن دستگاه را بعنوان نیروی مازاد (یا عدم نیاز) معرفی نمایند و در صورت لزوم باید نسبت به ماموریت یا انتقال آنان اقدام نمایند.

۱۰- فرزندان شهدا از کلیه امتیازات و مزایای مقرر در قوانین و مقررات مختلف برای شخص جانباز پنجاه درصد (۵۰) در صد و بالاتر به استثنای تسهیلات خودرو ، حق پرستاری ، کاهش ساعت کاری و حالت اشتغال برخوردارند.

۱۱- دستگاههای اجرایی و شهرداریها سراسر کشور موظفند حداقل بیست و پنج درصد نیاز استخدامی خود را( اعم از رسمی، پیمانی، قراردادی ، شرکتی و ….) به ترتیب اولویت از میان فرزندان شهدا ، جانبازان پنجاه درصد وبالاتر و فرزندان آزادگان که حداقل پنج سال سابقه اسارت دارند بدون الزام به رعایت شرط پنجاه درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان که حداقل پنج سال سابقه اسارت دارند بدون الزام به رعایت شرط سنی، تحصیلی و آزمونی و با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران تامین نمایند . پنج درصد سهمیه استخدامی به سایر جانبازان ، آزادگان و رزمندگان به ترتیب ایثارگران اختصاص می یابد.

تبصره : عدم اجرای این ماده در حکم تصرف غیر قانونی در اموال دولتی محسوب می شود .

۱۲- وزارت فرهنگ و ارشاد موظف است از نشریات، آثار و محصولات فرهنگی و هنری که در حوزه دفاع مقدس و شهادت و ایثار تولید می شود حسب مورد با معرفی ستاد کل نیروهای مسلح و بنیاد شهید و امور ایثارگران حمایت نماید .

۱۳-دولت مکلف است نسبت به تبدیل سابقه رزمندگان دارای حداقل ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه و جانبازان زیر بیست و پنج درصد اقدام نماید.

۱۴-دولت مکلف است از سال اول برنامه نسبت به اجرای کامل قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب ۲/۱۰/۹۱ مجمع تشخیص مصلحت و سند راهبردی خدمات رسانی به رزمندگان مصوب ۱۴/۴/۹۴ هیات وزیران و تامین اعتبار مورد نیاز در بودجه سالیانه اقدام نماید.

۱۵-وزارت راه و شهرسازی موظف است اقدامات لازم جهت استفاده ایثارگران مشمول تسهیلات بلیط نیم بهای قطار و هواپیما را توسط تمام شرکت های هواپیمایی و ریلی و بدون تعیین سقف در هر سفر و زمان انجام دهد .

۱۶- بورس تحصیلی داخل و خارج از کشور به جانبازان پنجاه درصد و بالاتر ، آزادگان با حداقل پنج سال اسارت و فرزندان شهدا در خصوص اعزام به خارج مشروط به شرایط علمی (بر اساس سهمیه ایثارگری )موضوع قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور اعطا شود و  ایثارگران دارای حکم بورسیه را در محل دانشگاه تعیین شده بعنوان عضو هیات علمی پذیرش نماید.

۱۷-بنیاد شهید و امور ایثارگران مکلف است هزینه پرستاری به ایثارگران و خانواده شهدا موضوع قانون جامع خدمات رسمی به ایثارگران که دارای بیماریهای صعب العلاج و سخت که با تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد نیازمند مراقبت و نگهداری میباشند حق پرستاری پرداخت نماید.

۱۸-بنیاد شهید و امور ایثارگران با هماهنگی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ،مدیریت حوزه های علمیه و سازمان بهزیستی موظفند خدمات ویژه در زمینه مشاوره ، هدایت و نگهداری و …. به جانبازان ، آزادگان ، خانواده شهدا و افراد تحت تکفل آنان که دچار مشکل روحی روانی و آسیب های اجتماعی می باشند در مراکز خاص ارائه نماید.

۱۹-حقوق و مزایای جانبازان ۷۰% به بالا بعد از فوت همانند دوران حیات به افراد تحت تکفل آنان پرداخت می گردد.

۲۰-جانبازان ده درصد تا بیست و پنج درصد و فرزندان آنان از پرداخت هزینه تحصیل در دانشگاه معاف می باشند.

۲۱- پس از تایید فرمانده معظم کل قوا صدر  بند ۳ ماده ۴۵ قانون وظیفه عمومی به شرح ذیل اصلاح و یک تبصره به آنان ابلاغ می گردد:

بیست و چهار ماه آزادگی به دوازده ماه آزادگی ، بیست و پنچ درصد (۲۵%) جانبازی به ده درصد جانبازی ،سی ماه سابقه حضور در جبهه به دوازده ماه سابقه حضور در جبهه اصلاح می شود .

تبصره :فرزند شهید مشابه جانباز%۵۰ محسوب می شود.

۲۳-ایثارگران و خانواده شهدا تابع قوانین و مقررات خاص خود میباشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *