آخرین اخبار

حاجی در گردهمایی حقابه­ داران حوضه زاینده­ رود: اکنون به مسئولان کشوری اثبات شده که استان اصفهان جهت رفع مشکل آب زاینده ­رود پیگیر حق مردم هست

حسینعلی حاجی روز جمعه ۲۶ شهریورماه، در گردهمایی بزرگ حقابه­ داران حوضه زاینده­ رود که در مصلای شهر فلاورجان برگزار گردید ضمن اشاره به جلسه قبلی که پیرامون معضل آب زاینده­ رود در شهر زیار تشکیل شده بود، بیان داشت: «پیگیریهای زیادی از طرف خادمین شما در مجلس جهت رفع مشکل خشکی زاینده­ رود صورت […]

اشتراک گذاری
27 شهریور 1395
کد مطلب : 23082

%d8%ad%d8%b3%db%8c%d9%86%d8%b9%d9%84%db%8c-%d8%ad%d8%a7%d8%ac%db%8c-%da%a9%d8%b4%d8%a7%d9%88%d8%b1%d8%b2%d8%a7%d9%86

حسینعلی حاجی روز جمعه ۲۶ شهریورماه، در گردهمایی بزرگ حقابه­ داران حوضه زاینده­ رود که در مصلای شهر فلاورجان برگزار گردید ضمن اشاره به جلسه قبلی که پیرامون معضل آب زاینده­ رود در شهر زیار تشکیل شده بود، بیان داشت: «پیگیریهای زیادی از طرف خادمین شما در مجلس جهت رفع مشکل خشکی زاینده­ رود صورت گرفت. البته همه می­دانیم که این موضوع وظیفه­ ی مسئولان اجرایی استان هم هست که پیگیر آن باشند، و ای کاش این افراد در این جلسات حاضر می­شدند و پاسخ می­دادند».

در همین زمینه وی افزود: «در این جلسه مسئولان سازمان آب منطقه ­ای هم حضور داشتند که به ایشان گفتم شما متولی هستید و باید پاسخگو باشید؛ ما نمایندگان هم مثل مردم سئوال کننده هستیم و نباید بجای شما در جایگاه پاسخگویی قرار گیریم».

نماینده مردم شریف شهرستانهای شاهین ­شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات زیادی که در بازه زمانی از جلسه قبلی تا این جلسه صورت پذیرفته بود، عنوان نمود که: «متاسفانه تلاشهای فراوانی که تاکنون انجام شده، نتیجه­ ای که برای کشاورز توانسته باشد مشکل بی­ آبی را مرتفع سازد در بر نداشته است». وی افزود: «در طول این مدت اتفاق مهمی که رخ داد، که شاید بتوان گفت برای اولین بار در طول تاریخ استان اصفهان چنین حرکتی صورت گرفته، این بود که تمام نمایندگان استان اصفهان در وزارت نیرو جمع شدیم و جلسه­ ای با وزیر نیرو و معاونین وی داشتیم و انتقادات بسیار صریح و تندی مطرح نمودیم. در آن جلسه گفتیم که معیشت مردم از طریق کشاورزی با آب زاینده­ رود تأمین می­ شده و اکنون به دلیل قطع آب زاینده ­رود، شدیداً دچار مشکل شده ­اند! و متاسفانه شما بجای حل این معضل طی جلسه­ ای که در استان بالادست داشته­ اید علاوه بر میزان آبی که تا حالا برای ایشان در نظر گرفته­ اید، اجازه داده­ اید که مقدار ۱۲۳ میلیون متر مکعب دیگر هم برداشت نمایند! که تکذیب کردند و عقب نشینی نمودند».

آقای حاجی در ادامه خاطرنشان نمود: «اکنون به مسئولان کشوری اثبات شده که به هر حال استان اصفهان جهت رفع مشکل آب زاینده­ رود پیگیر حق مردم است؛ جلسه­ ی دیگری هم با پیگیری حجت­ الاسلام و المسلمین موسوی لارگانی با رییس مجلس داشتیم که در آن جلسه هم کلیه نمایندگان استان اصفهان حضور پیدا کردند. در حضور رییس مجلس اولین و آخرین و همه خواسته­ ی ما آب بود. و ایشان هم قول همکاری و رسیدگی داد».

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی همچنین از مکاتبات فراوان صورت گرفته با رییس جمهور در زمینه حل مشکل آب زاینده­ رود خبر داد و گفت: «به آقای رییس جمهوری گفتیم شما اعلام کردید که در اصفهان کاری خواهید کرد که زاینده ­رود دیگر نخشکد، ولی چند ماه است که زاینده­ رود خشکیده! و اکنون کشاورزان چه باید بکنند؟! این بندگان خدا که شغل دیگری ندارند! مردم غرب و شرق و شمال اصفهان چه کنند؟! به هرحال رییس جمهور هم قول رسیدگی دادند».

وی خطاب به کشاورزان، افزود: «باز هم ما خدمت شما عزیزان این تعهد را داریم که کار را رها نکنیم و پیگیری نماییم تا به نتیجه برسیم؛ اما می­خواهم بگویم این حق شما اکنون در دولت جای خودش را بازنموده است. هم جلسه­ ای که در زیار داشتیم و هم این جلسه­ ی با شکوه و پرعظمت و به حق که در مصلای شهر فلاورجان تشکیل شده­ جای خودش را در کشور باز خواهد کرد و ما هم دنبال خواهیم نمود تا انشاءا… به نتیجه برسیم».

آقای حاجی در بخش پایانی سخنرانی خود در اجتماع بزرگ کشاورزان و حقابه­ داران حوزه زاینده­ رود بیان داشت: «و اما نکته­ ای که باید اینجا عرض کنم این است که در خصوص وضعیت صنایعی که هم­ اکنون آب بسیار زیادی را از زاینده­ رود برداشت می­نمایند، مانند ذوب­ آهن و فولاد مبارکه؛ آیا فشاری که در معضل بی­ آبی به کشاورزان وارد شده، به این صنایع هم وارد آمده؟! آنها هم باید به صحنه بیایند و طعم بی­ آبی را بچشند! اتفاقا اگر این صنایع به میدان بیایند بخاطر پشتوانه­ ی مالی که دارند می­توانند به سمت پساب و دیگر طرحهای این­چنینی بروند تا آب برای حقابه­ دارن، سهم­ آبه­ داران و سهم ­اشتراکی­ ها بماند؛ استاندار اصفهان هم باید این مسئله را دنبال کند؛ چند بار من به ایشان در جلسات مختلف متذکر شدم که شما باید بروید بایستید و عدد حقابه­ دارن، عدد سهم­ آبه داران و عدد حق­ اشتراکی­ ها را مشخص کنید و دنبال کنید تا این حق کشاورزان را بگیرید. ان­شاءا… که ما هم بتوانیم در انجام وظایف خود موفق باشیم».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *