آخرین اخبار

با رای موافق نمایندگان صورت گرفت؛ موافقت مجلس بایک فوریت طرح «اصلاح برخی از قوانین مربوط به تابعیت»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح «اصلاح برخی از قوانین مربوط به تابعیت» موافقت کردند. به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طرح «اصلاح برخی از قوانین مربوط به تابعیت» که با امضای ۲۳ نفر از نمایندگان تهیه شده است، در دستور کار قرار گرفت که یک فوریت آن […]

اشتراک گذاری
10 شهریور 1395
کد مطلب : 22910

201608105966357434_Orig

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح «اصلاح برخی از قوانین مربوط به تابعیت» موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طرح «اصلاح برخی از قوانین مربوط به تابعیت» که با امضای ۲۳ نفر از نمایندگان تهیه شده است، در دستور کار قرار گرفت که یک فوریت آن به تصویب رسید.

این طرح با اشاره به وجود تعداد بالایی از افراد فاقد تابعیت حاصل از ازدواج شرعی ثبت نشده مردان خارجی با زنان ایرانی و مشکلات فرزندان حاصل از این ازدواج ها تهیه شده و به تعیین تکلیف افراد فاقد تابعیت یا دارای تابعیت مشکوک و نیز اعطای تابعیت ایران به افرادی که در راستای اعتلای کشور یا نظام جمهوری اسلامی خدمات خاصی را ارائه کرده‌اند منجر می شود.

به گفته طراحان، سامان بخشیدن به روند اعطای تابعیت، سهولت بخشیدن به تشخیص قانون حاکم بر روابط زوجین و نیز پیش‌بینی راهکارهایی جهت حمایت از زنان ایرانی در ازدواج با مردان خارجی، ارائه راهکاریی جهت حل مشکلات تابعیت زنان و فرزندان ناشی از ازدواج شرعی غیررسمی زنان ایرانی با مردان خارجی، تعیین تکلیف خدمت نظام وظیفه‌ای که به تابعیت ایران پذیرفته می شوند و تنقیح قوانین مربوط به تابعیت در قانون مدنی رفع ابهامات و تعارضات موجود از جمله اهداف مدنظر در این طرح است.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار نیز در موافقیت با یک فوریت این طرح گفت: در حال حاضر یک میلیون نفر از جمعیت کشور با مساله تابعیت و تعیین تکلیف نشدن آن درگیر هستند و این افراد هم فرهنگ و هم دین ما هستند و ضروری است که مساله تابعیت آنها شفاف شود.

در نهایت نمایندگان با ۱۲۰ رای موافق، ۳۶ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در صحن با یک فوریت این طرح موافقت کردند، کلیات و جزییات طرح «اصلاح برخی از قوانین مربوط به تابعیت» پس از بررسی در کمیسیون حقوقی و قضایی به صحن علنی ارجاع می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *