آخرین اخبار

آقای حاجی‌ در گفت‌وگو با فارس: نباید اجازه دهیم شرکت‌های خارجی با امضای قرارداد حاکمیت‌ ما را دچار خدشه کنند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تأکید کرد نباید اجازه دهیم کشورهای خارجی با بستن یک قرارداد حاکمیت ما را به مدت طولانی در نقطه‌ای از سرزمین‌مان دچار خدشه کنند. حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهرو میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به الگوی جدید قراردادهای […]

اشتراک گذاری
06 شهریور 1395
کد مطلب : 22878

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تأکید کرد نباید اجازه دهیم کشورهای خارجی با بستن یک قرارداد حاکمیت ما را به مدت طولانی در نقطه‌ای از سرزمین‌مان دچار خدشه کنند.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهرو میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به الگوی جدید قراردادهای نفتی گفت: آنچه که موجب نگرانی ماست تضییع شدن حقوق ملت در چارچوب قراردادهای جدید نفتی است که بدون رفع اشکال ابلاغ شده است.

وی افزود: آنچه که مهم است این است که ما اجازه ندهیم کشورهای خارجی با بستن یک قرارداد برای یک مدت طولانی حاکمیت ما را در یک نقطه‌ای از سرزمین‌مان دچار خدشه کنند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: متاسفانه در قراردادهای جدید نفتی در حالی که سهم آورده ما در هر میدان نفتی ۸۰ درصد است اما اعمال مدیریت ما ۵۰ درصد بیشتر نیست.

حاجی‌دلیگانی خاطرنشان کرد: نکته‌ای که باید در اینجا باید به آن توجه کرد این است که طرف‌های قراردادهای ما اهل دبه کردن هستند و در طول تاریخ نیز می‌توان این مسئله را مشاهده کرد که قراردادهای یکه با ما داشته‌اند عموما شاهد دبه آنها بوده‌ایم.

وی افزود: با توجه به اینکه قراردادهای نفتی و میادین نفتی متعلق به ماست هنوز در این قراردادها مشخص نشده است که اگر اختلافی ایجاد شد چه مرجعی در داخل کشور مرجع رسیدگی به اختلافات خواهد بود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پایان گفت: ما حق نداریم حقوق‌ نسل‌های آینده را در امضای این قراردادها نادیده بگیریم و ما حق نداریم حاکمیت نفت و سرمایه خود را بدهیم و در زمان اختلاف به دیگران مراجعه کنیم و این برخلاف منافع ملی و ملت ایران است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *