آخرین اخبار

حاجی در دبدار مجمع نمایندگان استان اصفهان با لاریجانی مطرح کرد: ضرورت وجود نگاه ملی برای احیاء زاینده رود

حماسه سازان ، مجمع نمایندگان استان اصفهان سه شنبه ۹۵/۵/۱۹، به منظور ارائه و بررسی مشکلات استان و ارائه نظرات خود در جهت ایجاد بسترهای قانونی برای رفع آنها، با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار نماینده مردم شریف شهرستانهای شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی […]

اشتراک گذاری
20 مرداد 1395
کد مطلب : 22751

حاجی+لاریجانی01

حماسه سازان ، مجمع نمایندگان استان اصفهان سه شنبه ۹۵/۵/۱۹، به منظور ارائه و بررسی مشکلات استان و ارائه نظرات خود در جهت ایجاد بسترهای قانونی برای رفع آنها، با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار نماینده مردم شریف شهرستانهای شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با ارائه گزارشی از وضعیت واحدهای تولیدی در منطقه، به بررسی برخی از مشکلات این واحدها پرداخت و بر ضرورت جلوگیری از ادامه شرایط کنونی تاکید کرد.

وی یکی از راهکارهای موجود در جهت کمک به این واحدها را تأمین نقدینگی مورد نیاز آنها با ارائه تسهیلات مناسب اعلام کرد و اظهار داشت: دولت در برنامه خود برای حمایت از تولید اعلام کرده بود که از محل قانون هدفمندی یارانه ها ۵ درصد از سود تسهیلات اخذ شده توسط واحدهای تولیدی را به عنوان یارانه پرداخت می کند، که متأسفانه تا کنون محقق نشده و وزیر صنعت نیز اخیراً ، احتمال اجرایی نشدن این قانون را مطرح نموده است که امیدواریم حداقل با اجرا شدن این قانون و تثبیت آن بخشی از مشکل واحدهای تولیدی که تأمین سرمایه در گردش آنهاست، حل شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به وضعیت شرکت صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) و مشکلات به وجود آمده برای کارکنان و کارگران شاغل در آن و سیر نزولی موجود در این صنعت مهم ملی، نتیجه شرایط موجود را چیزی جز تعطیلی این شرکت و اخراج چند هزار نفر پرسنل آن ندانست و خواستار تشکیل کارگروه مشترکی از سوی مجلس و دولت در جهت بررسی مشکلات موجود و ارائه راه‌حل‌های مناسب در جهت احیاء این صنعت پیشرفته شد که با موافقت ریاست مجلس همراه گردید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، موضوع تأمین کمبود آب شرب استان اصفهان در قالب اجرای طرح اصفهان بزرگ را یکی از مطالبات اصلی مردم منطقه اعلام و بر قرارگیری این طرح در ردیف طرح‌های موجود در لیست ماده ۲۱۵ برای درج در لایحه بودجه سال ۹۶ تأکید نمود.

احیاء زاینده‌رود و ضرورت وجود نگاه ملی برای تحقق آن، از محورهای دیگر مطالب ارائه‌شده از سوی حسینعلی حاجی در این جلسه بود که در این رابطه تصریح کرد: همان‌گونه که تا زمان طرح موضوع بحران خشکی دریاچه ارومیه در سطح ملی، هیچ اتفاق مثبتی برای نجات آن نیفتاد، در مورد زاینده‌رود هم اعتقاد ما این است که باید موضوع به‌صورت ملی طرح و پیگیری شود و در این راستا پیشنهاد ما، تشکیل هیئتی در سطح ملی برای بررسی موضوع و حل اختلاف میان استان‌های منطقه در جهت رفع مشکل کم‌آبی زاینده‌رود است.

آقای حاجی در ادامه ضمن گلایه از کم شدن بودجه عمرانی استان اصفهان، در مقایسه با سالهای قبل و همچنین سایر استانهای کشور، عوارض این کاهش را متوجه شهرستانهای استان اصفهان دانست و این موضوع را عامل عدم رسیدگی به مناطق محروم واقع در حاشیه مرکز استان اعلام نمود و خواستار رعایت تعادل در تخصیص بودجه به مناطق مختلف کشور شد.

وی با تاکید بر لزوم قرارگیری پروژه های اجرا و تکمیل فاضلاب در شهرها و روستاهای دو شهرستان شاهین شهر و میمه و برخوار در ردیف ماده ۲۱۵ بودجه کشور ، خواستار اضافه شدن بیمارستان دولتی شهرستان برخوار و ورزشگاه بزرگ شاهین شهر به پروژه های دارای مجوز ماده ۲۱۵ گردید.

نماینده مردم شریف شهرستانهای شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس، در خصوص مشکلات بخش کشاورزی و دامپروری به تاخیر فراوان در پرداخت مطالبات تولیدکنندگان گندم و شیر اشاره کرد و این مسئله را باعث وارد آمدن آسیبهای جدی به بخش کشاورزی و دامپروری اعلام و افزود: عدم پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان و دامداران باعث ناتوانی این افراد در بازپرداخت وامهای دریافتی و همچنین کمبود سرمایه در گردش مورد نیاز آنها برای ادامه فعالیت شده است که باید با اجرای تمهیدات لازم، پرداخت مطالبات معوق آنها انجام شود و با استمهال وامهای بخش کشاورزی و دامپروری، مشکل بالا رفتن سود بازپرداخت تسهیلات نیز حل گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص مسائل مطرح شده از سوی آقای حاجی و دیگر نمایندگان استان اصفهان، گفت: برای پیگیری مشکلات استان اصفهان باید دسته‌بندی‌هایی صورت گیرد چرا  که بخشی از مسائل ملی و برخی نیز منطقه ای است.

حاجی+لارگانی

دکتر لاریجانی تصریح کرد: حل مسائل منطقه‌ای مربوط به استان اصفهان دارای چند بخش بوده و باید کمیته‌ای در داخل استان برای پیگیری این مسائل تشکیل شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *