آخرین اخبار

یک فوریت لایحه ایجادمنطقه وی‍ژه اقتصادی شاهین شهر تصویب شد

نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۳ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با یک فوریت لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ۱۲  منطقه وی‍ژه اقتصادی صحبت کرد. آقای حاجی ضمن اشاره به وجود مشکلات در مناطق ویژه و […]

اشتراک گذاری
23 تیر 1395
کد مطلب : 22482

نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۳ تیرماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با یک فوریت لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ۱۲  منطقه وی‍ژه اقتصادی صحبت کرد.

آقای حاجی ضمن اشاره به وجود مشکلات در مناطق ویژه و آزاد، اصل این مناطق را خوب توصیف و افزود: اگر اشکالاتی نیز وجود داشته باشد مجلس بایستی پیگیری و برطرف نماید و پاک کردن صورت مسئله کار درستی نیست.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دهم با بیان اینکه بعضی از نقاط، مستعد ایجاد این مناطق شناخته شده، خاطر نشان ساخت: این لایحه در راستای بند ۱۱ و بند ۱۹ سیاست های اقتصاد مقاومتی است و می تواند در خصوص انتقال فناوری پیشرفته، تسهیل در تولید، افزایش صادرات کالا و خدمات، تسهیل در تأمین نیاز های ضروری کشور و تسهیل تأمین منابع مالی از خارج کشور برای سرمایه گذاری مفید باشد.

متن کامل این موافقت به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

همکاران عزیز، مخالف محترم، بعضی از نکات را بیان کردند در مخالفت، که به اعتقاد بنده به موضوع فوریت خیلی ارتباطی نداشت. اما چند نکته را عرض کنم:

عزیزان!

اصل مناطق آزاد یا مناطق ویژه می تواند خوب باشد اما اشکالات مورد قبول هست، بعضی از جاها ممکن هست اشکالاتی وارد باشد. آن اشکالات یا به مجریان بر میگردد و یا به قوانینی که ما برای نحوه ی اداره شدن این مناطق گذاشته ایم. اگر به مجریان بر می گردد خوب مجریان را بیاییم، فشار بیاوریم که بر اساس قانون عمل کنند و اگر قانون اداره مناطق آزاد و مناطق ویژه مشکل دارد ما بیاییم قانون را اصلاح کنیم نه اینکه صورت مسئله را پاک کنیم. به عنوان مثال سینمای قبل از انقلاب. حضرت امام(ره) می فرمودند که ما با سینما مخالف نیستیم با آن اتفاقاتی که داخل آن رخ
می دهد مخالفیم.

الان ما با اصل منطقه ویژه و با اصل منطقه آزاد نبایستی مخالفت کنیم، بلکه بایستی اشکالات آن را اصلاح کنیم. از طرفی بعضی از نقاط کشور، این امتیاز را گرفتند، اگر که خوب نیست آنها را هم تعطیل کنیم، الان دولت آمده کار کارشناسی انجام داده، بعضی از نقاط دیگر کشور را هم مستعد این بحث شناخته، ما بیاییم در این خصوص کمک کنیم که تبعیضی وجود نداشته باشد و مناطق دیگری هم که این ظرفیت را دارند بتوانند استفاده کنند.

همکار عزیزمان به بحث مالیات اشاره کردند، خوب این یک تسهیل هست که نه فقط در مناطق ویژه و آزاد بلکه در مناطق کمتر توسعه یافته هم این موضوع را آورده اند، معافیت هایی را قائل شدند، اینجا هم برابر قانون عمل می شود. اگر نمی خواهیم این مقدار معافیت داشته باشد اشکالی ندارد آن را بیاوریم و قانون را اصلاح کنیم.

این مناطق آزاد و مناطق ویژه یک تجربه ای هست که می تواند اتفاقا در راستای بند ۱۱ و بند ۱۹ سیاست های اقتصاد مقاومتی باشد. در خصوص انتقال فناوری پیشرفته و تسهیل تولید در این مناطق، در خصوص افزایش صادرات کالا و خدمات، تسهیل تأمین نیاز های ضروری کشور و تسهیل تأمین منابع مالی از خارج کشور برای سرمایه گذاری می تواند مفید باشد.

ما فقط آن نیمه خالی لیوان را نبینیم، اشکالات را نبینیم، بلکه آن نصفه پر لیوان را هم نگاه کنیم آن توسعه هایی که صورت گرفته را نگاه کنیم، شما بروید در بعضی مناطق ببینید بحث اشتغال را صورت داده، مشکلات دیگر را آنجایی که مستقر شده حل کرده است.

بنده خواهشم این هست که همکاران عزیز با اصل لایحه مخالفت نکنند و به یک فوریت آن رأی دهند، اما بلافاصله اشکالاتی هم که هست در قالب یک طرح بیاوریم یا دولت لایحه بیاورد و بتوانیم قوانین حاکم بر این مناطق ویژه و مناطق آزاد را اصلاح کنیم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.