آخرین اخبار

حاجی‌ به تسنیم خبر داد درخواست تفحص از دو تابعیتی‌ها دوباره تقدیم هیئت‌رئیسه شد+ متن طرح

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار در مجلس از تقدیم دوباره طرح تحقیق و تفحص از دو تابعیتی‌ها به هیئت‌رئیسه مجلس خبر داد. حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهرو میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، از تقدیم درخواست طرح تحقیق و تفحص از دو تابعیتیها به هیئت […]

اشتراک گذاری
01 تیر 1395
کد مطلب : 22349

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه و برخوار در مجلس از تقدیم دوباره طرح تحقیق و تفحص از دو تابعیتی‌ها به هیئت‌رئیسه مجلس خبر داد.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهرو میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، از تقدیم درخواست طرح تحقیق و تفحص از دو تابعیتیها به هیئت رئیسه مجلس خبر داد.

وی افزود: این طرح در مجلس نهم نیز تقدیم هیئت رئیسه پارلمان شده بود که درخواست آن دوباره به هیئت رئیسه خانه ملت ارائه شده است.

متن کامل تفحص از دوتابعیتی‌ها به شرح زیر است:

مقدمه:

قوانین جمهوری اسلامی ایران از جمله ماده ۹۸۹ قانون مدنی با افراد دو تابعیتی برخورد بازدارنده و موثری را اعمال می‌کند ولیکن متاسفانه شاهد بودیم که در موضوع پرونده فساد سه هزار میلیاردی یکی از مسئولان ارشد سیستم بانکی (آقای خاوری) رئیس بانک ملی ایران که از متهمان اصلی این پرونده بود و تابعیت دو گانه (کانادا) را نیز در اختیار داشت و ظاهرا مسئولان امنیتی و قضایی از آن بی‌اطلاع بودند از کشور فرار و در کانادا ساکن می‌شود و کشور کانادا این مجرم ایرانی را به کشورمان باز نگرداند.

موضوع مهم دیگری که این روزها در رسانه‌ها و افکار عمومی مردم سؤال ایجاد نموده موضوع مسئولان و مدیران محدودی است که در جایگاههای مهم و طبقه‌بندی شده نظام جمهوری اسلامی ایران مسئولیت پذیرفتند و این افراد دارای گرین‌کارت از امریکا می‌باشند.

براساس تعریف حقوقی دولت امریکا، گرین‌کارت به مجوزی گفته می‌شود که نشان‌دهنده اقامت دائم در ایالات متحده امریکاست؛ گرین‌کارت امریکا در واقع اجازه دائم کار، تحصیل، زندگی و مسافرت به امریکا و استفاده از مزیتهای شهروندی این کشور می‌باشد؛ با این تعریف و امتیاز حقوقی از دارندگان گرین‌کارت، ایجاد نگرانی شدیدی در بین مردم و نمایندگان به وجود آمده و سؤال این است که چه ضرورتی دارد این افراد در جایگاههایی مهم دارای گرین‌کارت از کشورهای متخاصم باشند. این افراد نیز می‌توانند مانند بقیه مردم ویزا بگیرند و سفر کنند.

لذا نمایندگان مجلس شورای اسلامی براساس وظایف قانونی خود برای جلوگیری از تکرار این حوادث درخواست تحقیق و تفحص جامع در رابطه با این موضوع مهم برای استقلال کشور ایران اسلامی را دارند تا از نفوذ چنین افرادی جلوگیری به عمل آورند و از بروز بحرانهای مدیریتی، اجتماعی و اقتصادی پیشگیری شود.

محورهای این تحقیق و تفحص:

۱- بررسی اشراف و کارآمدی دستگاه‌های امنیتی ( وزارت اطلاعات و …) و نظارتی در شناسایی به موقع این افراد و انجام اقدامات بازدارنده.

۲- چه کسانی در گذشته و حال در حوزه مدیران ارشد دارای تابعیت و گرین‌کارت از کشورهای متخاصم (امریکا، انگلیس و …) می‌باشند؟

۳- بررسی موضوع تابعیت دوم همسر و فرزندان مسئولان با اولویت کشورهای متخاصم (آمریکا، انگلیس) و بررسی تهدیدهای ناشی از این موضوع.

۴-  بررسی اموال و داراییهای افرادی که تابعیت دوگانه و گرین‌کارت دارند (مانند اموال خاوری در خارج از کشور)

۵- براساس قانون اصالت به خاک افرادی که در خاک امریکا و کانادا متولد می‌شوند شهروند آن کشور محسوب می‌شوند و می‌توانند تابعیت مضاعف آن کشور را داشته باشند. چه مدیرانی فرزندان متولد شده در این کشور دارند و به تبع فرزندان خود از امتیاز تابعیت مضاعف برخوردار شده‌اند؟

۶- براساس قوانین بعضی از کشورها از جمله امریکا داشتن گرین‌کارت، اقامت دائم کار، تحصیل و زندگی در امریکاست؛ نگاه مسئولان نظارتی به این موضوع نسبت به تعریف قوانین کشورهای مدنظر (امریکا و انگلیس) چیست؟

۷- خلع قانونی جهت جمع‌آوری اخبار و اخذ خوداظهاری مبنی بر عدم وجود افراد دو تابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مدیران چیست؟

در جامعه ایجاد حساسیت در پدیده دو تابعیتیها و صاحبان گرین‌کارت به ویژه در حوزه مدیران اجرایی، ناشی از حوادث فتنه ۸۸ و پناهنده شدن جمعی از مسئولان دولت اصلاحات از جمله وزیر ارشاد و نمایندگانی از مجلس ششم و برخی از چهره‌های اجتماعی و سیاسی آن زمان به کشورهای متخاصم می‌باشد.

بازنگری در قانون ۹۰ ساله و تطبیق شرایط خاص دهه چهارم انقلاب اسلامی از نفوذ افراد پرورش‌یافته در فضاهای سیاسی، علمی، مدیریتی کشورهای متخاصم به خصوص انگلیستان خبیث و امریکا (شیطان بزرگ) و دچار نشدن به ننگهای اختلاس و سلطان پترشیمیها جلوگیری به عمل می‌آورد.

مجلس شورای اسلامی، دولت یازدهم و قوه قضاییه می‌توانند با ارائه طرح و لایحه و وضع قانون برای شفاف‌سازی برجسته و بازدارندگی قاطع در این موضوع که تهدید برای نظام جمهوری اسلامی است اقدام نمایند.

سوال اصلی تحقیق و تفحص:

چه افراد دو تابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد کشور شاغل می‌باشند؟

سوال فرعی تحقیق و تفحص:

۱- اشراف و کارآمدی دستگاه‌های امنیتی و نظارتی در این موضوع چگونه است؟

۲- چه کسانی در گذشته و حال در حوزه مدیران ارشد دارای تابعیت و گرین‌کارت از کشورهای متخاصم (امریکا، انگلیس و …) می‌باشند؟

۳- همسر و فرزندان کدام یک از مسئولان دارای تابعیت دو گانه هستند؟

۴- خلع قانونی جهت جمع‌آوری اخبار و اخذ خوداظهاری مبنی بر عدم وجود افراد دو تابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مدیران چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *