آخرین اخبار

پاسخ وزارت جهاد کشارزی به تذکر آقای حاجی

حماسه سازان، مدیر کل امور مجلس وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با تذکر شفاهی تاریخ های ۹۵/۲/۲۱و ۹۵/۳/۳نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی، در خصوص توازن تولید محصولات کشاورزی، پرداخت خسارت به آسیب دیدگان صیفی کار و همچنین رسیدگی به مشکلات دامداران و جلوگیری از واردات […]

اشتراک گذاری
28 خرداد 1395
کد مطلب : 22320

حماسه سازان، مدیر کل امور مجلس وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با تذکر شفاهی تاریخ های ۹۵/۲/۲۱و ۹۵/۳/۳نماینده مردم شریف شهرستان های شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی، در خصوص توازن تولید محصولات کشاورزی، پرداخت خسارت به آسیب دیدگان صیفی کار و همچنین رسیدگی به مشکلات دامداران و جلوگیری از واردات شیر خشک، پاسخ گفت.

حسین دژدار در این نامه آورده است:

همه ساله با برآورد نیاز کشور و پتانسیل موجود, برنامه ی تولید محصولات سبزی و صیفی (سیب زمینی, پیاز و گوجه فرنگی) به استان ها ابلاغ شده و سازمان های جهاد کشاورزی در چارچوب برنامه ی تولید نظارت دارند. در برخی سال ها به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی  با افزایش تولید و بالطبع افزایش عرضه نسبت به تقاضا روبرو می شویم. در چنین شرایطی یکی از راه های ایجاد توازن در بازار ,صادرات بخشی از تولید بوده که تحت تأثیر عوامل و متغیرهای مختلف از جمله: تعرفه و سایر عوامل در کشورهای مورد هدف صادرات می باشد. همچنین اعتبار لازم برای پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش برای بهره مندی متقاضیان به استان ها ارسال می شود.

در سال ۹۴ اعتبارات لازم در جزء (۴) بند (ج) تبصره ی (۱۹) و ردیف (۴۵-۵۵۰۰۰۰) قانون بودجه ی ۱۳۹۴کل کشور جمعأ به مبلغ ۱۱۵۰۰ میلیارد ریال تصویب گردیده که تا پایان سال فقط ۲۱۰۰ میلیارد آن (۳/ ۱۸ درصد) به صندوق بیمه پرداخت شده است.

درخصوص واردات شیرخشک  از سال ۱۳۹۰ به دلیل حجم بالای تولید و پوشش نیاز داخل و صادرات مازاد آن، واردات محصول فوق الذکر ممنوع اعلام گردید، ولی با توجه به این موضوع که تولید غذای کودک و شیر خشک مخصوص اطفال باید با استاندارد لازم باشد و با عنایت به این که شیرخشک تولیدی در کشور فاقد استاندارد مربوطه می باشد، واردات با تأیید مراجع ذیصلاح از جمله سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صرفاً در حد حداقل نیاز به صورت موردی وارد می شود.

در زمینه عدم خرید شیر از دامداران طی مکاتبه ای که این وزارتخانه با معاون رئیس جمهور و همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور داشته است, درخواستی مبنی بر تأمین یارانه برای شیر و فرآورده های لبنی صادراتی و همچنین تأمین مابه التفاوت جمع آوری شیر ارسال کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *